, niedziela 23 czerwca 2024
Święta Bożego Narodzenia początkiem października?
W tym roku święta nadeszły wyjątkowo wcześnie. Sklepy robią wszystko, by przyciągnąć klientów do siebie. fot: AKDodaj do Facebook

Święta Bożego Narodzenia początkiem października?

AK
Choć do Świąt Bożego Narodzenia pozostały prawie trzy miesiące, na półkach sklepowych już można znaleźć czekolady oraz bombonierki z choinką, św. Mikołajem, kalendarze adwentowe, marcepany. Brakuje tylko kolęd puszczanych z głośników.

Świąteczne przysmaki pojawiły się już m.in. w sieci sklepów dyskontowych Lidl. Czy to nie za wcześnie?

O wyjaśnienie poprosiliśmy Małgorzatę Mioduszewską, rzeczniczkę prasową Lidl Polska. - Wprowadzenie świątecznych smakołyków w sklepach na przełomie września i października spotyka się co roku z zadowoleniem klientów i wynika z potrzeb rynku. Pieczołowicie przygotowywana oferta świąteczna zakłada pełne sprostanie rosnącym oczekiwaniom naszych klientów. Należy tu podkreślić, że zwyczaje polskich konsumentów zbliżają się do standardów 
w krajach zachodnich, gdzie klienci chętnie sięgają po produkty oferty bożonarodzeniowej tuż po ich ukazaniu się na półkach sklepowych - mówi rzeczniczka i dodaje, że szeroki asortyment umożliwia dokonanie przemyślanego wyboru, a odpowiednio wczesny termin promocji zapewnia efektywne rozłożenie kosztów zakupów w czasie. Dzięki temu nasi klienci mogą cieszyć się pełnią smaków na swoich świątecznych stołach.

Jakiego zdania na ten temat są klienci? - Moim zdaniem to stanowczo za wcześnie. To tak, jakby w styczniu w sklepach już pojawiały się jajka wielkanocne i żółte kurczaki. Gdzie w tym wszystkim są tradycje świąteczne? Wszystko sprowadza się teraz tylko do konsumpcji. Produkty świąteczne powinny pojawiać się na półkach sklepowych w grudniu, gdy rozpoczyna się adwent - mówi Karolina Małczęć z Cieszyna. Innego zdania jest Bartosz Drzewicki: - Mi to nie przeszkadza. Kto chce, kupi, kto nie chce, nie musi tego robić - przyznaje.

Socjolog z Uniwersytetu Śląskiego na łamach Dziennika Zachodniego tak komentuje tą sytuację. - Ta dość niecodzienna sytuacja nierozerwalnie wiążę się z dzisiejszymi wymogami rynku handlowego oraz jego komercjalizacją. Sztuczne podsycanie potrzeby kupowania przed świętami, redukuje je do poziomu czysto konsumpcyjnego - podkreśla dodając, że nie powinno się świąt sprowadzać do aspektu wyłącznie ekonomicznego, zapominając jednocześnie o ich stronie rodzinnej, religijnej czy duchowej.

W tym roku święta nadeszły wyjątkowo wcześnie. Sklepy robią wszystko, by przyciągnąć klientów do siebie. Czy jednak przyzwyczaimy się do czekoladowych mikołajków między zniczami?

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W Lidlu zawsze na początku października były świąteczne wyroby.

A z drugiej strony, dlaczego w środku lata nie mogę sobie kupić czekoladowego mikołaja? Lubię jeść czekoladowe mikołaje i jajeczka :-D
Oczywiście, świąteczne dekoracje w sklepach to co innego

21 grudnia 2012 mówi wam to coś ?

A 21 listopada 2011 mówi coś?

Jak co roku. Wieczorem po wigilii w sklepie pokażą się już petardy na sylwestra a 2 stycznia będą już serduszka na dzień zakochanych w lutym. Prędko, prędko, szybciej bo biznes się liczy. Jeszcze święto zmarłych nie było a tu już mikołaje w sklepie- nie dajmy się zwariować i kupujmy w danym czasie to co na czasie, nie dawajmy zarabiać tym "badylarzom" ponad normy , morze się opamiętają. A może to wynik tej głupiej mody kiedy to wszyscy parę lat temu studiowali zarządzanie i marketing nie znając praktycznych reali.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama