, piątek 1 grudnia 2023
Strumień: Rok 2019 to nie tylko inwestycje
Czasem na co dzień trudno dostrzec zmiany zachodzące w naszych miejscowościach. Nic dziwnego, bo są to inwestycje, które choć poprawiają jakość życia to nadal wpisują się w znany nam krajobraz.  fot: arch. UM StrumieńDodaj do Facebook

Strumień: Rok 2019 to nie tylko inwestycje

UM
Czasem na co dzień trudno dostrzec zmiany zachodzące w naszych miejscowościach. Nic dziwnego, bo są to inwestycje, które choć poprawiają jakość życia to nadal wpisują się w znany nam krajobraz. Trudno zatem dostrzec wyremontowany chodnik, zakup samochodu dla służb czy doposażenie kuchni szkolnej. Jednak nawet małe inwestycje w gminie są ważne i wykonywane z myślą o mieszkańcach. Gospodarze gminy Strumień podsumowują wydatki i wyliczają zrealizowane w ubiegłym roku inwestycje.

Na terenach wszystkich miejscowościach Gminy Strumień były realizowane zadania inwestycyjne - wydano na nie ponad 7 milionów złotych. Te o największym ciężarze finansowym dotyczyły dróg. Wyremontowano m.in. ulicę Jałowcową w Zabłociu oraz Spółdzielczą w Pruchnej, kontynuowano przebudowę ulicy Oblaski w Drogomyślu, w Strumieniu zmodernizowano chodnik przy ulicy Brodeckiego. Samorząd Gminy Strumień dofinansował także remont powiatowej ulicy Głównej w Pruchnej.

Nie zapomniano o remontach w szkołach i przedszkolach wykonano m.in. remont stołówki i doposażono kuchnię szkolną w Drogomyślu. W Pruchnej powstało wielofunkcyjne boisko sportowe ze sztucznych nawierzchni, Bąkowie i Strumieniu, wyremontowano sale lekcyjne, natomiast w Zabłociu przebudowano schody zewnętrzne do szkoły, wyremontowano salę gimnastyczną, a w budynku przedszkolnym wymieniono instalację elektryczną. W Strumieniu kontynuowano prace związane z izolacją fundamentów przy szkole podstawowej i doposażono pracownię komputerową.

Znaczącą kwotę 470 226 zł przeznaczono na oświetlenie uliczne w gminie. Jaśniej jest w Strumieniu na ulicach Cichej i Świerkowej, w Bąkowie na ul. Młynarskiej (przygotowano też dokumentację na oświetlenie ul. Zielonej), w Drogomyślu na Storczyków, w Pruchnej na skrzyżowaniu dróg Myśliwskiej z Knajską oraz skrzyżowaniu ul. Gawliniec z Wierzbową. W tej ostatniej miejscowości doświetlono też teren przy GCIW. Z kolei w Zbytkowie wybudowano oświetlenie przy ul. Wiązowej i Górniczej od posesji nr 15 do skrzyżowania. W Zabłociu rozpoczęto budowę oświetlenia ulicy Orzechowej.

Swój głos w rozdysponowaniu gminnych pieniędzy mieli również mieszkańcy.
Z funduszów sołeckich między innymi doposażono plac zabaw o dwustanowiskowe urządzenie ćwiczeniowe w Zbytkowie a w Drogomyślu rozpoczęto rewitalizację traktu spacerowego biegnącego przy boisku LKS "Błyskawica" Drogomyśl.

Z innych zrealizowanych w 2019 roku inwestycji warto jeszcze wymienić budowę kanalizacji sanitarnej w Bąkowie, przebudowę garażu dla samochodu bojowego OSP Bąków, remont schodów i budowę parkingu przy Ośrodku Zdrowia w Drogomyślu. Wyremontowano mostu w ciągu ulicy Skrajnej w Zabłociu i zakupiono dla OSP Zbytków średniego samochodu.
Gmina przeznaczyła łącznie 974 389,42 zł na utrzymanie gotowości bojowej i remonty obiektów służących ochronie przeciwpożarowej. Wsparcia udzielono też służbom zawodowym – 10 000 zł przeznaczono na zakup odzieży specjalnej i środków ochrony osobistej dla strażaków pełniących służbę w KPPSP w Cieszynie, a kwotę 17 500 zł przekazano na dofinansowanie do zakupu samochodu dla Komisariatu Policji w Strumieniu. Auta doczekał się również Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu.
2019 rok w Gminie Strumień obfitował też w wiele wydarzeń kulturalnych. Warto wspomnieć o jubileuszu 20-lecia LKS 99 Pruchna, 40-leciu Przedszkola im. M. Konopnickiej w Zbytkowie, 50-leciu szkoły w Drogomyślu, 10-leciu Zespołu Regionalnego Strumień, czy 65-leciu Koła Łowieckiego „Jastrząb” z Pruchnej. Dużą uroczystością w Gminie były obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego i Święta Patrona Szkoły pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.

W ubiegłym roku Gmina Strumień wzbogaciła się również o kilka pozycji czytelniczych. Powstała obszerna monografia opisująca dzieje Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, monografia sołectwa Zbytków i książka „Dzieje Zbytkowa od czasów najdawniejszych do współczesności” autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego. Odbyła się również promocja książki pt. „Mikołaj Brodecki – założyciel miasta Strumienia” autorstwa ks. Prałata Oskara Kuśki, a zespół "8 lat w Tybecie" zaprezentował się przed strumieńską publicznością z nowym albumem.
Nie można pominąć też ważnej dla mieszkańców Gminy Strumień kwestii komunikacyjnej. Dzięki staraniom władz Gminy Strumień i Pawłowic uruchomiono połączenie autobusowe na linii Pawłowice - Bąków, co przede wszystkim ułatwiło młodzieży dotarcie do szkół.

- Uważam, że każda inwestycja jest ważna, nawet ta najmniejsza, gdyż prowadzi do zrównoważonego rozwoju całej Gminy. Praktycznie wszystkie zaplanowane inwestycje zostały wykonane z powodzeniem. Realizowane zadania dostosowane były do możliwości finansowych budżetu Gminy. Bardzo dziękuję wszystkim Pracownikom Urzędu Gminy za ciężką pracę, pomoc i poświęcenie w realizacji zamierzonych celów. Dziękuję również Radnym, Sołtysom, Kierownikom jednostek organizacyjnych, Dyrektorom szkół oraz wszystkim Mieszkańcom naszej Gminy, którzy wspierają nas w działaniach w 2019 r. - podkreśla Burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama