, poniedziałek 11 grudnia 2023
Śledztwo umorzone, niesmak pozostaje
Mimo, iż śledztwo zostało umorzone ponad trzy miesiące temu, włodarze Czeskiego Cieszyna o fakcie tym dowiedzieli się niedawno.  fot: SMDodaj do Facebook

Śledztwo umorzone, niesmak pozostaje

STEFAN MAŃKA
W sierpniu 2012 roku Najwyższy Urząd Kontroli (NKÚ), wydał raport pokontrolny dotyczący unijnych dotacji, przyznawanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wśród miast, które według raportu złamały prawo w kwestii wykorzystania funduszy znalazł się m.in. Czeski Cieszyn. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa trafiło do Prokuratury Wojewódzkiej w Ostrawie, która zarządziła śledztwo w tej sprawie. Mimo, iż śledztwo zostało umorzone ponad trzy miesiące temu, włodarze Czeskiego Cieszyna o fakcie tym dowiedzieli się niedawno.

- Po ocenie wszystkich zdobytych, ustalonych i udokumentowanych informacji i faktów policja kryminalna, w listopadzie ubiegłego roku umorzyła śledztwo, ponieważ stwierdziła, że nie doszło do popełnienia czynu karalnego przez jakąkolwiek konkretną osobę wobec kogokolwiek - odpowiedziała na nasze zapytanie prasowe Soňa Štětínská, rzeczniczka Wojewódzkiej Komendy Policji w Ostrawie.

Štětínská potwierdziła, że pracownicy policji kryminalnej, wojewódzkiej komendy policji specjalizujący się w przestępczości gospodarczej, jesienią 2012 roku zaczęli badać szczegóły dotyczące ewentualnego popełnienia przestępstwa związanego z finansowaniem dotyczącym wsparcia aktywności sportowej. Jak zaznacza rzeczniczka: - Śledztwo skoncentrowane było na przesłuchaniu konkretnych osób pewnego miasta w powiecie karwińskim. W ramach śledztwa pracownicy policji kryminalnej podjęli wszelkie niezbędne czynności operacyjne, zwracając się również o przekazanie wszelkich informacji, stanowisk oraz ewentualnych dokumentów od kilku podmiotów, co umożliwiło wyczerpujące i kompleksowe sprawdzenie podejrzeń - dodała Soňa Štětínská.

Informacji o umorzeniu śledztwa nie otrzymali jednak włodarze Czeskiego Cieszyna, którzy m.in. od naszej redakcji otrzymali oficjalną odpowiedź Wojewódzkiej Komendy Policji w tej sprawie. Jak oceniają oczyszczenie miasta z zarzutów? - Po tym jak wraz z innymi miastami zostaliśmy oskarżeni o niegospodarność, jest to dla nas na pewno ogromna satysfakcja i ulga - komentuje Stanisław Folwarczny, wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna, który dodaje: - W ciągu ostatnich kilku lat pozyskaliśmy unijne dofinansowanie w kwocie ponad pól miliarda koron. Przeznaczona została ona na odbudowę infrastruktury sportowej, miejskiej i komunikacyjnej, jak również na rewitalizację starych budynków oraz parków. Należy jasno i wyraźnie podkreślić, iż z pieniędzy tych zrekonstruowane lub wybudowane zostały obiekty, które służą wszystkim mieszkańców, a nie tylko wybranym osobom. Z środków tych w mieście nie powstawały hotele, SPA czy pola golfowej. Zamiast tego naprawialiśmy i budowaliśmy mosty oraz drogi, ścieżki rowerowe, parki oraz sportowe lub dziecięce place zabaw - dodaje Folwarczny.

Przypomnijmy. Według raportu NKÚ najwięcej nieprawidłowości w Czeskim Cieszynie, pojawiło się przy projekcie kompleksu sportowo-rekreacyjnego Frydecka. Po wizycie w Czeskim Cieszynie inspektorzy ujawnili, iż miasto nie wybudowało wszystkiego co zaplanowało w ramach swoich projektów, wnioskując jednak o wypłatę całej dotacji. Wśród zarzutów znalazły się również nieprawidłowości wynikające z naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych, przy wyborze wykonawcy projektu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama