, wtorek 7 luty 2023
Śląsk bezpieczny według czeskiego ministra zdrowia
Dzięki zmianom w systemie „semafor”, czesko-polska granica w województwie śląskim i kraju morawsko-śląskim zostanie otwarta o północy z 29 na 30 czerwca. fot: MMDodaj do Facebook

Śląsk bezpieczny według czeskiego ministra zdrowia

MM
Śląsk bezpieczny według czeskiego ministra zdrowia

Aktualizacja systemu "semafor" z poniedziałku, 29 czerwca z godz. 12:00. fot. mzcr.cz

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, czeski minister zdrowia Adam Vojtěch poinformował, iż województwo śląskie dołączyło do państw i regionów bezpiecznych pod względem możliwości zakażenia wirusem COVID-19. W praktyce powinno to oznaczać pełne otwarcie czesko-polskiej granicy w województwie śląskim i kraju morawsko-śląskim. Polacy pracujący w Czechach nadal będą musieli jednak posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Dzięki zmianom w systemie „semafor”, czesko-polska granica w województwie śląskim i kraju morawsko-śląskim powinna zostać otwarta najpóźniej o północy z 29 na 30 czerwca lub od momentu oficjalnej aktualizacji systemu "semafor", co może nastąpić w ciągu dnia. Jasna informacja w tym temacie nie padła podczas konferencji z udziałem czeskiego ministra zdrowia. Oznaczenie Śląska kolorem zielonym oznacza likwidację posterunków czeskiej straży granicznej i policji, a tym samym brak konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub poddania się 14-dniowej kwarantannie w przypadku przejścia z polskiej, na czeską stronę.

Podczas konferencji prasowej czeski minister zdrowia zaapelował do pracodawców zatrudniających pracowników transgranicznych, aby wymagali od nich posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Obowiązek ten dotyczy pracowników zatrudnionych na terenie powiatów karwińskiego i frydecko-misteckiego, a zatem m.in. w Czeskim Cieszynie, Frydku-Mistku, Hawierzowie, Karwinie i Trzyńcu.

Wraz z początkiem lipca, Czesi planowali całkowitą rezygnację z zasłaniania ust i nosa m.in. w sklepach, miejscach użyteczności publicznej, na wydarzeniach i imprezach masowych (ponad 100 osób), w budynkach, czy też w środkach komunikacji publicznej. Zniesienie tego obowiązku nie będzie jednak dotyczyło całego kraju. Z uwagi na wysoką liczbę zakażeń, noszenie maseczek nadal obowiązywać będzie na terenie całego kraju morawsko-śląskiego.

[AKTUALIZACJA Z GODZ. 12:00]

Po ostatniej aktualizacji tzw. semaforu, w czerwonej kategorii wśród krajów europejskich pozostaje jedynie Szwecja, gdzie nadal odnotowywane jest wysokie ryzyko zakażeniem wirusem COVID-19. Sytuacja epidemiologiczna poprawiła się w Portugalii, która spada do kategorii pomarańczowej ze średnim ryzykiem zakażenia. Województwo Śląskie oraz Wielka Brytania zaliczają się do kategorii zielonej. Nowy semafor wchodzi w życie od 30 czerwca - informuje czeskie ministerstwo zdrowia. W praktyce oznacza to, iż od wtorku, 30 czerwca znikają kontrole na czesko-polskim przejściu granicznym w województwie śląskim.

Wygaszamy granicę! | Zhasneme hranici!

Na kilka minut przed oficjalnym, pełnym otwarciem przejść granicznych Stowarzyszenie Člověk na hranici oraz Euroregion Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński planują wspólnie z mieszkańcami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna „wygasić granicę”. - Chcielibyśmy pożegnać wątpliwą „atrakcję” Cieszyna i Czeskiego Cieszyna i w ostatnich 10 minutach jej obowiązywania,zaprosić mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna do spotkania się wzdłuż rzeki Olzy, po obu jej brzegach, pomiędzy mostami Wolności i Przyjaźni i włączenie latarek w telefonach lub innych źródeł światła, które symbolicznie podświetlą granicę, która znika. Punktualnie o północy wspólnie wyłączymy latarki, wygaszając w ten sposób symbolicznie granicę - informują organizatorzy happeningu, o którym więcej można przeczytać tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama