, piątek 24 marca 2023
Skoczów ma budżet na 2012 rok
Remont Teatru Elektrycznego będzie główną inwestycją w 2012 roku w Skoczowie. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Skoczów ma budżet na 2012 rok

JAKUB MARCJASZ
Aż 31 mln zł spośród 67,5 mln zł zaplanowanych wydatków gminy Skoczów w przyszłym roku pochłonie oświata - wynika z przyjętego przez radę miasta budżetu na 2012 rok.

Według przyjętej w środę, 28 grudnia, uchwały budżetowej dochód gminy Skoczów w przyszłym roku ma wynieść ponad 66 mln 250 tys. zł. Wydatki mają pochłonąć ponad 67,5 mln zł. Deficyt w wysokości 1 mln 265 tys. zł ma zostać pokryty z pożyczek i kredytów (blisko 500 tys. zł) oraz wolnych środków zgromadzonych w budżecie (ponad 750 tys. złotych).

Główną inwestycją realizowaną w gminie Skoczów w 2012 roku będzie remont Teatru Elektrycznego. Innymi ważnymi zadaniami jakie czekają gminę w przyszłym roku jest budowa kanalizacji oraz remont dróg.

Aż 31 mln zł, spośród 67,5 mln zł zaplanowanych wydatków gminy Skoczów, pochłonie oświata. Kolejne 10 mln zł przeznaczonych zostanie na pomoc społeczną.

- Staramy się oszczędzać na wydatkach bieżących. Zamierzamy zracjonalizować te na oświatę oraz we wszystkich jednostkach - zapowiada Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

Część radnych martwi się jednak o realność przyjętego budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej. - Dzisiaj znajdujemy się sytuacji, kiedy mamy 20 mln długów. Samych odsetek od tego długu płacimy ponad milion złotych, a dochody równają się wydatkom. Nie ma z czego odłożyć na spłatę kredytów. Musimy znaleźć gdzieś bezwzględnie duże oszczędności. Według wieloletniej prognozy finansowej wydatki muszą zmaleć w przyszłym roku o minimum 4 mln zł. To będzie bardzo trudne zadanie do wykonania - zauważa Rajmund Dedio, miejski radny.

Za przyjęciem budżetu opowiedziało się 11 radnych, 4 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oj, przyznaliby się w końcu i otwarcie powiedzieli, co zamierzają w sprawie reorganizacji szkół. I tak ksiądz na kolędzie zdradził, co mu radna powiatowa opowiadała, więc chyba nie ma co ukrywać???

Jednak szkoda, że nikt nie wspomina o tym, że sam Urząd do takiej sytuacji w oświacie doprowadził. Parę lat temu, kiedy zaczęto szumnie otwierać gimnazja w każdej podstawówce radni dysponowali długoterminowymi prognozami dotyczącymi niżu demograficznego i było widać co będzie za parę lat - czyli było widać jaka sytuacja jest teraz. Naotwierali gimnazjów, pobudowali szkół, a teraz się dziwią, że szkoły są drogie w utrzymaniu. Wiadomo, że gminie lepiej we wsi szkoły rozbudowywać, nie dlatego, że tam dzieci dużo, tylko po to, żeby większą dotację od państwa dostać. W takiej sytuacji otwarcie w Pogórzu gimnazjum dlatego, że dzieci idąc do skoczowskiej dwójki muszą przejść przez tory, co przecież nie bezpieczne, nie dziwią. Dwójce stopniowo zabierano uczniów tworząc nowe szkoły, szczegolnie Pogórze no i jedynkę zatłoczając jak się da. Nic dziwnego, że teraz jest tam mniej dzieci niż parę lat temu. Dwójkę od początku traktowani nie w porządku, a obecna sytuacja, gdzie za plecami nauczycieli, uczniów i rodziców się knuje, jest po prostu tego dowodem. Totalny brak kultury! A wspomnianą radną powiatową powinno się wysłać na emeryturę - niech się wnukiem zajmuje.

Zlikwidować oświate w gminie Skoczów i miasyo pozbędzie sie problemu.

"Staramy się oszczędzać na wydatkach bieżących" - to zacznijcie od siebie, od urzędu z jego rozbudowaną administracją!
I nie wydawajcie pieniędzy bezmyślnie i lekką rączką np. na takie buble jak ostatnia płyta promująca Skoczów!

Mniej pompy i pychy, oszczędności w magistracie, diety, przyniosą efekt

O blisko jedną czwartą radni Pruszcza Gdańskiego obniżyli swoje diety. Uchwałę w tej sprawie poparła jednogłośnie cała Rada Miasta.
- Wcześniej władze miasta przedstawiły okrojony o różne wydatki projekt budżetu na 2012 r. W tej sytuacji uznaliśmy, że możemy pójść tym tropem i zacząć oszczędzać od siebie - powiedział przewodniczący Rady Miasta Pruszcza Gd. S. Skonieczny.

Teatru Elektronicznego? znaczy jest postęp, był Elektryczny będzie Elektroniczny!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama