, czwartek 18 kwietnia 2024
Samorządy Śląska Cieszyńskiego łączą siły. Wspólnie kupią energię
Umowa obowiązywać będzie przez okres 1,5 roku. Szacowana wartość zamówienia to 10 mln zł. fot: AK



Dodaj do Facebook

Samorządy Śląska Cieszyńskiego łączą siły. Wspólnie kupią energię

JAKUB MARCJASZ
Samorządy Śląska Cieszyńskiego postanowiły wspólnie kupić energię elektryczną. Dzięki temu liczą na oszczędności.

Do wspólnej grupy zakupowej przystąpił powiat cieszyński oraz gmina Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Wisła, Zebrzydowice oraz Godów w powiecie wodzisławskim (mimo że nie leży w granicach historycznych Śląska Cieszyńskiego to należy do Euroregionu Śląsk Cieszyński). Zainteresowane przystąpieniem do grupy jest również gmina Goleszów oraz Ustroń. Ze względu na umowy z dostawcami energii, które obecnie mają one zawarte, nie jest to jednak możliwe już teraz. Do grupy przystąpią również niektóre instytucje, które działają na terenie gmin przystępujących do wspólnej grupy zakupowej.

- Pomysł wspólnego zakupu energii po raz pierwszy pojawił się ponad rok temu. Wynikał z analizy pojawiających się wówczas trendów oraz prób poszukiwania optymalnego wykorzystywania środków publicznych - mówi Bogdan Kasperek, sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński, które koordynuje działania związane ze wspólnym zakupem energii przez samorządy.

W tym momencie samorządy podejmują odpowiednie uchwały dotyczące przystąpienia do wspólnej grupy zakupowej. Podczas marcowej sesji taką decyzję podjęła na przykład Rada Miasta Wisły. Kiedy te formalności zostaną dopełnione zostanie ogłoszony przetarg. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami to dostawy energii według nowych cen rozpoczną się już w wakacje, chociaż jak zauważa Kasperek, dla poszczególnych gmin te terminy mogą być różne. Dla jednych będzie to lipiec, ale dla innych styczeń. Wszystko zależy od terminu zakończenia dotychczas obowiązujących umów.

Umowa obowiązywać będzie przez okres 1,5 roku. Szacowana wartość zamówienia to 10 mln zł. - Wolumen jest dość duży, bo jest porównywalny ze średnimi grupami zakupowymi w kraju, a ogromną zaletą naszej grupy zakupowej jest to, że jest ona bardzo zwarta terytorialnie - zauważa Kasperek. Te dwa czynniki mają spowodować, że wynegocjowana cena mają być naprawdę atrakcyjna, chociaż na razie nikt nie chce oficjalnie mówić jak bardzo. - W każdej grupie zakupowej są ci którzy będą większymi i mniejszymi beneficjentami. Jednak wszyscy, którzy znajdą się w grupie zakupowej, na pewno będą płacić za energię mniej niż płacą dziś. Opieram to twierdzenie na podstawie analizy trendów rynku. Nie było dotychczas przetargu w jakiejkolwiek grupie zakupowej, nawet tych najbardziej rozrzuconych, w których cena uzyskana po przetargu byłaby wyższa niż cena aktualnie płacona - podkreśla sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Kasperek jako przykład tego, że takie działania mają sens podaje wspólny zakup energii przez miasta Górnośląskiego Związku Metropolitarnego, które dzięki temu zaoszczędziły łącznie kilka milionów złotych. W przypadku samorządów Śląska Cieszyńskiego oszczędności na pewno będą mniejsze, ale mają być.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

10 baniek to niezbyt duża kwota. Nie wiemy też jakie będą faktyczne oszczędności bo tu mamy tylko wartość zamówienia. Dociera też zewsząd informacja o marnotrawieniu pieniędzy przez samorządy. Ot, choćby udzielane zwolnienia podatkowe. Ot, choćby rosnąca liczebnie administracja. Mamy też koszty decyzji administracyjnych uznanych za błędne. Analiza trendów rynku, to tylko piękne słowa. Nie znam ograniczeń dla jakichkolwiek ograniczeń przetargów w grupach zakupowych. O ile mi wiadomo to przesył energii jest uwolniony już czas jakiś. Czyżby Nikt z samorządowców o tym nie wiedział? Co z energią odnawialną? Kto jak Kto ale samorządy mają tu znaczną rolę do spełnienia. Dotychczas skutek samorządwych "pomysłów" skutkuje tylko dla większych wydatków z naszej kieszeni. Zburz piec, będziesz miał lepiej. Zburzyłem i faktycznie mam "lepiej". Spodnie trzymają kantke i fason bo w kieszeni pieniążków mniej. Sorry, gadam głupoty. W kieszeni mniej wolumenu.

a dopłata do stanowisk pracy / satnowisko nie znaczy czy zosatnie obsadzone/ - stąd 5 kas w marketach a obługuje 1-2 .
dopłata ponad 20 tys PLN za jedno .

Skoczów , Goleszów kupili razem drożej

A co na to Energetyka Cieszyńska z imć Bogdanem?

Czy "bardziej optymalnie" oznacza "optymalniej". A może najoptymalniej?

A od kogo kupią?

może od najdroższego

Kupą kupią

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama