, piątek 19 sierpnia 2022
Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Od jutra obowiązuje zakaz wychodzenia z domu!
Polacy mają pozostać w miejscu zamieszkania lub stałego przebywania i nie mogą się od niego oddalać z innych powodów niż zakupy żywnościowe, wizyta w aptece czy dla niektórych wyjście do pracy. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Od jutra obowiązuje zakaz wychodzenia z domu!

UM
Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu. Oznacza to, że Polacy mają pozostać w miejscu zamieszkania lub stałego przebywania i nie mogą się od niego oddalać z innych powodów niż zakupy żywnościowe, wizyta w aptece czy dla niektórych wyjście do pracy. Wprowadzono też ograniczenia w korzystaniu z komunikacji miejskiej i zgromadzeń. Nie będzie można również poruszać się w odległości mniejszej niż 1,5 metra od innych osób.

- Widzimy że jest to niezbędne, by nie dopuścić do sytuacji, które widzimy w Hiszpanii czy Francji – tłumaczył dzisiaj na konferencji premier Mateusz Morawiecki. I zaznaczył, że kolejne decyzje mają pozwolić przygotować się na nadchodzącą falę zachorowań.

Ograniczenia zgromadzeń

Od jutra w miejscach publicznych będzie można gromadzić się w grupach nie większych, niż dwuosobowe. Ograniczenia obejmą też komunikację publiczną. Z pojazdów będzie mogło korzystać maksymalnie tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących. Rząd apeluje, by do pracy chodzili tylko ci, którzy nie są w stanie wykonywać jej zdalnie.

Obserwacja krajów wokół nas pokazuje, że umiarkowane ograniczenie kontaktów może doprowadzić tylko do przesunięcia fali zachorowań. Jeśli nie ograniczymy ich do minimum, nie uratujemy wielu żyć. Wiem że jest trudno. Wiem, że jesteście zmęczeni, ale chcę was tym bardziej prosić o jeszcze większy wysiłek – podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Bardzo proszę, zostańmy w domu - zaapelował Łukasz Szumowski. Minister Zdrowia tłumaczył, że nowe rozporządzenie mówi o tym, że możemy wyjść z domu tylko do sklepu, apteki czy do lekarza. Można też wyjść z psem i na krótki spacer. Natomiast jest całkowity zakaz zgromadzeń. Nie możemy iść z dzieckiem na plac zabaw, ani ze znajomymi na bulwary.

Rozporządzenie nie obowiązuje zakładów pracy.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Mandaty za złamanie zakazów

Morawiecki potwierdził, że wojsko zapewni pomoc policji w kontrolowaniu, czy ograniczenia są respektowane.

- Wdrażamy rozwiązania elektroniczne, które mają stwierdzić, czy osoby poddane kwarantannie rzeczywiście w niej przebywają - dodał Morawiecki.
Za złamanie zakazu zgromadzeń będzie groził mandat do 5 tys. zł

Uroczystości religijne

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama