, czwartek 25 kwietnia 2024
Rusza głosowanie mieszkańców Cieszyna na projekty w ramach budżetu obywatelskiego
Jedną z wcześniejszych realizacji w ramach cieszyńskiego Budżetu Obywatelskiego jest stworzenie placu zabaw na terenie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Cieszynie. fot: cieszyn.budzet-obywatelski.orgDodaj do Facebook

Rusza głosowanie mieszkańców Cieszyna na projekty w ramach budżetu obywatelskiego

REDAKCJA
Które projekty doczekają się realizacji przy wsparciu środków w ramach budżetu obywatelskiego? O tym do końca roku mogą decydować mieszkańcy Cieszyna, wybierając jeden z pięciu projektów, które przeszły poprzednie etapy weryfikacji. W sumie do podziału jest 300 tys. zł co pozwoli na realizację maksymalnie trzech zadań.

Budżet Obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty będące częścią budżetu gminy. W tym roku do zadysponowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Cieszyna jest 320 tys. złotych, z czego 20 tys. zł przeznaczonych jest na promocję Budżetu Obywatelskiego oraz realizowanych projektów, a także na przeprowadzenie głosowania.

W ramach Budżetu Obywatelskiego można było zgłaszać projekty inwestycyjne, remontowe, edukacyjne, integracyjne o charakterze lokalnym i ogólnomiejskim, jak np. budowa chodnika, placu zabaw czy budowa ścieżki rowerowej, małej architektury, urządzenia miejsca rekreacyjnego lub projekty integrujące społeczność lokalną (np. warsztaty, wydarzenia) itp.

W sumie do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych zostało 11 projektów. Głosować będzie można jednak na jeden z pięciu. Głosowanie odbywa się w formie wypełnienia interaktywnego formularza dostępnego na stronie internetowej www.cieszyn.budzet-obywatelski.org. Każdy mieszkaniec Cieszyna może zagłosować tylko jeden raz i wypełnić wyłącznie jeden formularz do głosowania. W przypadku braku dostępu do Internetu, możliwość skorzystania z komputera z dostępem do Internetu w celu oddania głosu, zapewnia Urząd Miejski w Cieszynie, Rynek 1. Decyduje ilość ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty. Do realizacji zostaną przeznaczone te projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Budżet Obywatelski.

Zakwalifikowane do głosowania projekty to:

Prawdziwie czarny chodnik

Projekt zakłada pokrycie nawierzchnią bitumiczną (asfaltem), z wydzielonymi pasami ruchu dla pieszych i rowerów, 210-metrowego fragmentu ul. Czarny Chodnik, między parkiem Świętej Trójcy a istniejącą nawierzchnią bitumiczną na wysokości dawnego Zampolu.

Ja parkuję, Ty parkujesz, My parkujemy

Projekt zakłada utworzenie miejsc postojowych na osiedlu Podgórze I i Podgórze II. Ma to być w sumie ok. 15 miejsc postojowych dla samochodów osobowych do parkowania pod kątem 60 stopni w stosunku do osi ul. Popiołka (obok bloków przy ul. Popiołka 7 i 9) i ok. 15 miejsc postojowych dla aut osobowych wzdłuż ul. Brożka (pomiędzy ul. Brożka 25 a ul. Stryi). Miejsca te poprawią stan infrastruktury tej okolicy, zwiększając ilość miejsc już istniejących o dalszych 30 miejsc, w tym 2 miejsca dla aut osób niepełnosprawnych.

Mnisztwo - Dzieciom

Projekt zakłada zagospodarowanie ogrodu OSP Cieszyn - Mnisztwo w modułowe systemy zabawowe oraz elementy siłowni napowietrznej. Aby ten projekt był zrealizowany, należy w pierwszej kolejności zdemontować istniejącą dużą wiatę, następnie należy wyrównać podłoże, stwarzając w ten sposób dwa poziomy terenu umocnione murem oporowym. W części ogrodowej powstanie strefa zabawy, zdrowia i wypoczynku. Plan przewiduje zamontowanie systemów zabawowych Firmy "SIMBA" tj. zjeżdżalni, drabinki, huśtawki, tunelu, równoważni, czworościanu gimnastycznego i elementy siłowni napowietrznej.

Integracyjny plac zabaw na Al. Łyska - plac zabaw bez barier

Ideą projektu jest stworzenie przestrzeni, w której każde dziecko znajdzie swoje miejsce. Plac zabaw, na którym usytuowane zostaną integracyjne urządzenia zabawowe zapewni wszechstronny rozwój dzięki właściwej edukacji. Należy pamiętać o tym, że zabawa może stanowić dla dziecka zarówno element edukacji, jak również rehabilitacji, co więcej wpływa bezpośrednio na jego rozwój poznawczy, sferę emocjonalną i motywacyjną.

Plac zabaw przy szkole podstawowej nr 7 w Cieszynie

Celem projektu jest jest budowa placu zabaw przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie. Na placu zabaw przewidziany jest atestowany zestaw zabawowo-sprawnościowy, z urządzeniami, które spełniają oczekiwania dzieci i młodzieży. Proponujemy, aby nowy plac zabaw został zlokalizowany na terenie nieruchomości szkolnej, gdyż teren ten w pełni jest monitorowany, dozorowany przez pracowników, a w godzinach nocnych zamknięty. Rozwiązanie takie gwarantuje, że inwestycja powstała za pieniądze publiczne nie będzie użytkowana niezgodnie z przeznaczeniem. Z nowej infrastruktury będą mogły korzystać dzieci i młodzież z całego miasta.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

kolejne nikomu niepotrzebne atrakcje, ktore beda zarastac mchem i chwastami

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama