, niedziela 23 czerwca 2024
Remont ul. Głębokiej, a bezpieczeństwo pieszych
Remont ul. Głębokiej w Cieszynie mocno doskwiera nie tylko pieszym, ale również przedsiębiorcom. Przedstawiony przez UM harmonogram prac nijak ma się do rzeczywistości, a prace zamiast odbywać się etapami, trwają obecnie się na całej długości ulicy. fot: UMDodaj do Facebook

Remont ul. Głębokiej, a bezpieczeństwo pieszych

UM
Remont ul. Głębokiej, a bezpieczeństwo pieszych


Remont ul. Głębokiej, a bezpieczeństwo pieszych


Remont ul. Głębokiej, a bezpieczeństwo pieszych


Remont ul. Głębokiej, a bezpieczeństwo pieszych


Remont ul. Głębokiej, a bezpieczeństwo pieszych

Bezpieczeństwo, pieszych i mieszkańców w terenie prowadzonych remontów drogowych powinno być priorytetem zarówno dla wykonawcy robót jak i tych którzy takie prace koordynują. Remont ul. Głębokiej w Cieszynie mocno doskwiera nie tylko pieszym, ale również przedsiębiorcom. Przedstawiony przez UM harmonogram prac nijak ma się do rzeczywistości, a prace zamiast odbywać się etapami, trwają obecnie się na całej długości ulicy.

Brak przejść, zawalone materiałami budowlanymi chodniki dla pieszych, rozwalone schody ( pozostawione bez zabezpieczenia), samochody wjeżdżające na chodniki, zabarykadowane wejścia do sklepów. To tylko kilka wymienionych przypadków. Maszyny budowlane w żaden sposób nie są zabezpieczane, a ruch pieszych odbywa się czasem między pracującą koparką i nadjeżdżającymi samochodami. Widzimy to wszyscy- mieszkańcy, przedsiębiorcy i piesi.

Jednak w prezencie mikołajkowym właśnie przedsiębiorcy dostali podwyżki czynszu, najmowanych lokali. Nikt nie wziął pod uwagę problemów z dostaniem się do ich sklepów, czy wszechobecnego bałaganu, który odstrasza klientów i raczej ul. Głęboką wszyscy omijają. Podwyżki dotknęły również gastronomię, która jak wiemy obecnie jest zamknięta i może jedynie działać z opcją na wynos.
Niestety z okien Ratusza widać tylko Rynek, a odpowiedzialni za remont ul. Głębokiej mówią, że przecież skarg i oficjalnych zgłoszeń nie ma.

Przynajmniej taka informacja dotarła do nas od rzecznik UM Katarzyny Koczwary:

„Nie wpłynęły żadne oficjalne uwagi ani skargi w tym temacie. Ze względu na konieczność wstrzymania robót drogowych na I etapie, podjęto decyzję o przyspieszeniu robót kanalizacyjnych (przyłącza rynien budynków do kanalizacji deszczowej) na pozostałym odcinku ulicy.

Kwestie bezpieczeństwa są priorytet dla wszystkich stron realizujących tę inwestycję. Prace koordynowane są codziennie i na bieżąco przez bezpośredniego inwestora - MZD. Rady budowy odbywają się wg potrzeb i nie rzadziej niż co dwa tygodnie, a spotkania robocze na terenie budowy, konsultacje z projektantami, itp. jeszcze częściej. Doświadczenia zebrane podczas realizacji I etapu robót jest cenne dla wszystkich zaangażowanych w prace podmiotów. Otwarci jesteśmy na wszelkie racjonalne i obiektywne sugestie w zakresie przepływu informacji, czy uwagi dotyczące realizacji robót. Pragnę jednak podkreślić, że formalnie nie wpłynęły od mieszkańców, ani przedsiębiorców żadne uwagi. Kontakt do nas jest podany na stronach miejskich, jesteśmy obecni na placu budowy, rozmawiamy z mieszkańcami.”

Jak się jednak okazuje oficjalne zgłoszenia są. Mieszkańcy kierują je do Straży Miejskiej.

- Straż Miejska w Cieszynie w okresie od 1.10.2020 roku do 19.11.2020 roku podejmowała na ul. Głębokiej 34 interwencje z różnego zakresu ( także dot. reakcji na niestosowanie się do nakazów i zakazów związanych z covid). Niemniej jednak 10 interwencji były to interwencje z zakresu prac zwianych z remontem ul. Głębokiej- wyjaśnia Jacek Bąk, Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie.

Niepokoje mieszkańców pojawiają się również w opisach na stronach fb, jednak te nie są wystarczająco przekonujące dla włodarzy miasta.

Co mówią przepisy?

Inwestycje drogowe charakteryzują się prowadzeniem robót budowlanych w zmieniających się warunkach atmosferycznych, na zróżnicowanym terenie, w obszarach dostępnych dla osób niezwiązanych z procesem budowlanym. Takie warunki wpływają na wysokie zagrożenie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększoną liczbę wypadków i oddziaływanie czynników niebezpiecznych. Niestety, jak wynika z danych udostępnianych przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Państwową Inspekcję Pracy, przy budowie i remoncie dróg często dochodzi do naruszeń obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa.
Organizacja terenu budowy przy budowie lub remoncie dróg znacznie różni się od organizacji zamkniętych terenów przy budowie obiektów kubaturowych. Z uwagi na duży, często wielokilometrowy obszar budowy oraz nakładanie się na teren budowy dróg i miejsc ogólnodostępnych zastosowanie typowych rozwiązań organizacyjnych jest znacznie utrudnione.

Uczestnicy procesu budowlanego zobowiązani są jednak do podejmowania takich działań, aby również przy inwestycjach drogowych organizacja terenu budowy zapewniała bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom zatrudnionym oraz bezpieczeństwo osobom niebiorącym bezpośredniego udziału w procesie budowy.

Z uwagi na brak możliwości ogrodzenia terenu budowy należy go w inny sposób zabezpieczyć przed możliwością wejścia choćby pieszych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama