, środa 18 maja 2022
Remont kanalizacji w Cieszynie - zgłaszanie wad i naprawy usterek
Planowany koszt całkowity projektu wraz z niezbędnymi kosztami finansowymi szacowany jest na 95,6 mln zł. fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Remont kanalizacji w Cieszynie - zgłaszanie wad i naprawy usterek

MB/MAT.PRAS.
Remont kanalizacji w Cieszynie - zgłaszanie wad i naprawy usterek

Trwa też usuwanie usterek, które zostały wykazane w trakcie odbiorów technicznych kanalizacji i nawierzchni, fot. F.J.Dral

Choć zazwyczaj nie widać już prac na ulicach i chodnikach miasta, projekt związany z remontem kanalizacji w Cieszynie jeszcze trwa. Obecnie miasto ma cztery miesiące na zgłaszanie wad wykonanej pracy, który zakończy się z początkiem maja, dlatego jeszcze czasem można natknąć się na prace budowlane.

Podczas prac nad przebudową systemu kanalizacyjnego w Śródmieściu Cieszyna natrafiano na znaleziska archeologiczne oraz inne nieopisane w istniejącej dokumentacji przeszkody, co spowodowało opóźnienie prac w stosunku do założeń projektu o ponad pięć miesięcy.

- Konieczne dla prawidłowego rozliczenia uzyskiwanych dotacji (46 mln zł) stało się uzyskanie zgody Instytucji Wdrażającej, czyli Ministerstwa Ochrony Środowiska, co mimo rzeczowych argumentów nie było jednoznaczne - mówi wiceburmistrz, Bogdan Ścibut. - Nasze starania przyniosły jednak pożądany skutek i w końcu stycznia 2015 roku otrzymaliśmy decyzję ministra Janusza Ostapiuka w sprawie zmian w harmonogramie projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji cieszyńskiej”. Data końcowa kwalifikowania wydatków została wydłużona z 31 marca do 30 września bieżącego roku, a zatem o pół roku, data osiągnięcia efektu rzeczowego z 31 marca na 30 kwietnia, co nas satysfakcjonuje, data osiągnięcia efektu ekologicznego z 31 maja 2015 roku na 30 czerwca 2016 roku - dodaje. Jednak wszystkie te prace nie będą już związane z uciążliwymi pracami budowlanymi na cieszyńskich drogach.

Prace związane z remontem kanalizacji zakończyły się w zeszłym roku. Świadectwo Przejęcia zostało wydane na początku stycznia 2015 r. Obecnie zgodnie z procedurami trwa czteromiesięczny okres zgłaszania wad, który zakończy się 8 maja br. Prowadzone są także końcowe rozliczenia finansowo-rzeczowe wykonanych robót, po zakończeniu których znane będą dokładne dane dotyczące długości wykonanej sieci. Obecnie trwa też usuwanie usterek, które zostały wykazane w trakcie odbiorów technicznych kanalizacji i nawierzchni.

- Przebudowa kanalizacji w śródmieściu była najpoważniejszym przedsięwzięciem ze względu na duży zakres prac, prowadzenie prac na kanalizacji czynnej, zagęszczenie uzbrojenia podziemnego, zwartą i zabytkową zabudowę, duże natężenie ruchu - mówi Ścibut. - Dodatkowo w śródmieściu prowadzone były prace przez innych gestorów sieci, co dodatkowo utrudniało realizację zadania - dodaje.

Projekt współfinansowany jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na podstawie umowy o dofinansowanie podpisanej w lutym 2010 roku. Planowany koszt całkowity projektu wraz z niezbędnymi kosztami finansowymi szacowany jest na 95,6 mln zł. Łącznie w ramach całego projektu wybudowano i przedstawiono już do zapłaty ok. 71 km kanalizacji sanitarnej oraz 4,5 km kanalizacji deszczowej. Z nowej kanalizacji sanitarnej, wybudowanej na terenach dotąd nieskanalizowanych, korzysta już prawie 3500 użytkowników.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama