, niedziela 26 marca 2023
Raport o Stanie Miasta. Co o nim wiemy?
Dzisiaj 25 sierpnia na stronie UM pojawił się za to wpis o debacie wokół dokumentu i możliwości wzięcia w niej udziału. Trzeba się jednak spieszyć bo na złożenie wniosku jest jeszcze tylko jeden dzień, a ów wniosek musi być poparty 50 podpisami mieszkańców Cieszyna.  fot: UM CieszynDodaj do Facebook

Raport o Stanie Miasta. Co o nim wiemy?

UM
Raport o Stanie Miasta. Co o nim wiemy?

Przejrzeć raport może każdy, jednak by to zrobić musi zajrzeć na stronę BIP i wytrwale poszukać. W sprawie raportu mogą wypowiedzieć się mieszkańcy, ale najpierw trzeba spełnić określone warunki.

„Raport o Stanie Miasta" jest opracowywany corocznie na podstawie materiałów z wydziałów UM, miejskich jednostek organizacyjnych, urzędów, oraz innych cieszyńskich instytucji i firm. Raport zawiera roczne dane z poszczególnych dziedzin funkcjonowania miasta, dokumentując tym samym jego rozwój oraz działalność samorządu. Przejrzeć raport może każdy, jednak by to zrobić musi zajrzeć na stronę BIP i wytrwale poszukać. W sprawie raportu mogą wypowiedzieć się mieszkańcy, ale najpierw trzeba spełnić określone warunki.

„Raport o Stanie Miasta” ma 170 stron. Napisany językiem urzędowym dla wielu z pewnością może być niezrozumiały. Włodarze nie widza również potrzeby przedstawienia raportu w sposób przystępny. Inne miasta praktykują taką formę, a o raport staje się najbardziej omawianym dokumentem. Można było pójść śladem choćby Jastrzębia Zdroju dla którego w formie graficznej raport przygotowała cieszyńska firma „ Dinksy”. Niestety po raz kolejny samorządowcy uznali, że jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć może skorzystać z „magicznej” strony BIP. Niby wszystko tam jest, ale i tak trudno cokolwiek znaleźć, w dodatku jeśli informacja o tym dokumencie nie dotarła do opinii publicznej.

Dzisiaj 25 sierpnia na stronie UM pojawił się za to wpis o debacie wokół dokumentu i możliwości wzięcia w niej udziału. Trzeba się jednak spieszyć bo na złożenie wniosku jest jeszcze tylko jeden dzień, a ów wniosek musi być poparty 50 podpisami mieszkańców Cieszyna.

Na stronie UM pojawił się zaproszenie:

W dniu 28 lipca 2020 roku przedstawiłam Radzie Miejskiej Cieszyna "Raport o stanie Gminy Cieszyn za 2019 rok". Stanowi on podsumowanie działalności Burmistrza Miasta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów, strategii, uchwał Rady Miejskiej Cieszyna oraz budżetu obywatelskiego.
Nad Raportem zostanie przeprowadzona debata na sesji Rady Miejskiej Cieszyna w dniu 27 sierpnia 2020 roku w Urzędzie Miejskim w Cieszynie - w zdalnym trybie obradowania (rozpoczęcie sesji o godzinie 15:00). W debacie biorą udział Radni oraz mogą zabierać głos mieszkańcy Miasta Cieszyna.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie musi złożyć do Przewodniczącego Rady Miejskiej Cieszyna pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób. Zgłoszenia muszą być złożone najpóźniej do dnia 26 sierpnia 2020 roku (środa) w Kancelarii Ogólnej (Urząd Miejski w Cieszynie, Rynek 1)w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Zgłoszenie powinno zawierać imię, nazwisko i adres zamieszkania mieszkańca Gminy Cieszyn zamierzającego wziąć udział w debacie oraz co najmniej 50 podpisów osób udzielających poparcia - wzór zgłoszenia można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Cieszyna w zakładce "Raport o stanie Gminy Cieszyn", można go również otrzymać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie.
Mieszkańcy będą dopuszczani do głosu w debacie nad Raportem o stanie Gminy Cieszyn za 2019 rok według kolejności zgłoszeń. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15.
Uwaga
Ze względu na ograniczenia pracy Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej Cieszyna wynikające z panującego stanu epidemii, sesja odbędzie się w zdalnym trybie obradowania. W tym trybie możliwy jest również udział mieszkańców w debacie. W związku z tym, na czas trwania sesji Rady Miejskiej Cieszyna, zostanie wyznaczone w Urzędzie Miejskim w Cieszynie odpowiednie stanowisko, do dyspozycji chcących wziąć udział w debacie.

Równie niezrozumiałe jest prowadzenie sesji miasta online. Większość samorządów już od dawna obraduje w normalnym trybie, a cieszyńska sala sesyjna spokojnie nadaje się do spełnienia wymogów sanitarnych. Obecnie znajdujemy się na liście powiatów oznaczonych na zielono, więc trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie na taką decyzję. Istnieją więc obawy, że covid stanie się wymówką na wszystko, a praca UM mimo zniesienia obostrzeń nadal odbywać będzie się w ograniczony sposób. Oczywiście ograniczony dla mieszkańców.
Mimo wszystko z niecierpliwością czekamy na głosy radnych w sprawie Raportu o Stanie Miasta” licząc na ciekawą dyskusję podczas debaty.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama