, poniedziałek 15 lipca 2024
Przybywa górników zakażonych koronawirusem
W ostatnich dniach zdecydowano, że cała załoga kopalni Pniówek zostanie poddana badaniom na obecność koronawirusa.  fot: KWK Pniówek. D.LachDodaj do Facebook

Przybywa górników zakażonych koronawirusem

UM
Przybywa górników zakażonych koronawirusem

W ostatnich dniach zdecydowano, że cała załoga kopalni Pniówek zostanie poddana badaniom na obecność koronawirusa.

11 maja w Polsce wynik pozytywny na koronawirusa odnotowano u 210 osób. Według raportu resortu zdrowia województwo śląskie przoduje kolejny raz pod względem liczby nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. Potwierdzono 142 nowych zachorowań w województwie.

Najwięcej potwierdzonych zakażeń to górnicy z czterech kopalń: KWK Jankowice, KWK Murcki – Staszic, KWK Pniówek i KWK Bobrek.
W miniony czwartek pobrano blisko 1000 próbek biologicznych do badań pod kątem obecności Covid-19. Czekamy jeszcze na czwartkowe wyniki z KWK Sośnica. Próbki poddawane są testom w laboratorium w Poznaniu – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

W tej chwili trwają wytężone prace, aby te ogniska zakażeń ograniczyć. Osoby chore kierowane są do izolatoriów, a wszystkie osoby z kontaktu są poddane kwarantannie. Więc myślę, że w najbliższych dniach damy radę ograniczyć te duże ogniska, które występują na Śląsku, w kopalniach – mówił wczoraj wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Obecnie w izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju przebywa ponad 25 górników. Kilkunastu z powodu uciążliwych objawów zakażenia jest hospitalizowanych.

W śląskich powiatowych sanepidów, decyzją głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa, zaangażowani do pracy zostali inspektorzy sanitarni z całej Polski, którzy wspierają głównie przy zbieraniu wywiadu epidemiologicznego w przypadku dodatnich wyników górników. Jutro na Śląsk, zgodnie z zapowiedzią ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, dotrą żołnierze z kolejnymi wymazobusami.
Kopalnie z grupy PGG, Jankowice w Rybniku i Murcki-Staszic w Katowicach, wstrzymały wydobycie już 27 kwietnia - początkowo na tydzień, potem na kolejny. Natomiast gliwicka kopalnia Sośnica stanęła 6 maja - początkowo zakładano, że przerwa w wydobyciu potrwa do końca tygodnia. W poniedziałek sztab kryzysowy PGG zdecydował, że wszystkie trzy zakłady nie będą prowadzić eksploatacji przez kolejny tydzień.

Inną kopalnią z dużą liczbą potwierdzonych zakażeń jest należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia Pniówek w Pawłowicach, gdzie do niedzieli było 71 zakażonych pracowników. Kopalnia nie wstrzymała jak dotąd wydobycia, zdecydowano jednak, że do pracy w kopalni będą dopuszczane tylko osoby z negatywnymi wynikami testów.

W ostatnich dniach zdecydowano, że cała załoga kopalni Pniówek zostanie poddana badaniom na obecność koronawirusa. Badania trwają od czwartku. Do wieczora w niedzielę w sumie przebadano 1,9 tys. pracowników. O badaniach w kolejnych dniach każdy z pracowników będzie powiadamiany telefonicznie.

Do czasu zakończenia testów ruch zakładu będzie prowadzony wyłącznie w oparciu o pracowników z negatywnymi wynikami. Jak podała spółka, Pniówek wykonywał dotąd plany wydobycia z dużym naddatkiem, stąd decyzja zarządu nie stwarza ryzyka, że nie zostaną zrealizowane zobowiązania wobec kontrahentów. Pozostałe kopalnie JSW pracują bez zakłóceń.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama