, środa 26 czerwca 2024
Przez Beskid Śląski powiedzie Szlak Kultury Wołoskiej
Inicjatorzy powstania Szlaku Kultury Wołoskiej mają nadzieję, że w przyszłości szlak dołączy do grona Europejskich Szlaków Kulturowych. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Przez Beskid Śląski powiedzie Szlak Kultury Wołoskiej

JM, MAT. PRAS.
Przez cały łuk Karpat - od gór Rumunii aż po czeskie Morawy - ma poprowadzić Szlak Kultury Wołoskiej, który w przyszłości może stać się wspólną marką regionu i atrakcją turystyczną na międzynarodową skalę. Do inicjatywy przyłączyli się m.in. górale z Beskidu Śląskiego.

Pomysł stworzenia szlaku zrodził się kilka lat temu w gorczańskiej Ochotnicy, która w 1416 roku została pierwszą w polskich Beskidach wsią lokowaną na prawie wołoskim. Dzięki zaangażowaniu Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej i przy udziale miejscowego Oddziału Związku Podhalan opisano i oznakowano pierwszy odcinek szlaku. Do inicjatywy przyłączyli się również górale z Beskidu Śląskiego, którzy m.in. w Istebnej, Brennej, Wiśle, w ramach programu Owca Plus, przywracają beskidzkie pasterstwo, a następnie kolejne społeczności lokalne z terenu całych Karpat.

- Szlak Kultury Wołoskiej to w założeniu szlak turystyki kulturowej o zasięgu międzynarodowym, rozwijany w oparciu o charakterystyczne dla Karpat dziedzictwo kulturowe osadników wołoskich, którzy od XIV do XVI w. przemieszczali się wzdłuż łuku Karpat niosąc ze sobą język, kulturę i doskonale dopasowaną do górskich warunków gospodarkę pasterską - mówi dr Bernadetta Zawilińska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, która koordynuje prace grupy.

Obecnie, w ramach powołanej przy Porozumieniu Karpackim "Karpaty Naszym Domem" grupy roboczej ds. turystyki, trwają prace nad opracowaniem koncepcji rozwoju szlaku i zapewnieniem jej skutecznej realizacji. Ma to przyczynić się do stworzenia unikalnej marki karpackiej, nawiązania współpracy między mieszkańcami różnych części Karpat i w efekcie turystycznego rozwój regionu.

Wielką promocją szlaku ma być zaplanowany na 2013 rok Redyk Karpacki, czyli przejście z owcami trasą wędrówek wołoskich, od Rumunii aż po Czechy. Redyk organizowany jest pod patronatem Konwencji Karpackiej dla uczczenia wędrówek wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia obszaru Karpat i powstania wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty.

Inicjatorzy powstania Szlaku Kultury Wołoskiej mają nadzieję, że w przyszłości szlak dołączy do grona Europejskich Szlaków Kulturowych, wśród których znajduje się obecnie np. Droga św. Jakuba, Szlak Mozarta, czy Via Regia. Tytuł ten przyznawany jest przez Radę Europy trasom i szlakom o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa oraz ukazującym różnorodność kulturową i współistnienie różnych kultur.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama