, sobota 2 grudnia 2023
Powiat przejmie drogi od gmin, a gminy od powiatu
Podczas październikowej sesji radni powiatowi przyjęli oświadczenie, w którym poparli pomysł zaliczenia odcinka byłej drogi DK-1 do kategorii dróg powiatowych. fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Powiat przejmie drogi od gmin, a gminy od powiatu

JM
Przebiegająca przez teren trzech gmin tzw. "stara droga" z Gumien do Skoczowa z drogi gminnej ma stać się drogą powiatową. Korzyści z przekształcenia mają odnieść wszyscy.

W związku z przeprowadzoną w 1999 roku reformą administracji kraju utworzono nową kategorię dróg - drogi powiatowe. Z założenia miały one stanowić połączenie stolic powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą. W rzeczywistości drogi te bardzo często są swego rodzaju pozostałością nie ujętą w wykazie dróg krajowych i wojewódzkich. Część dróg ma charakter lokalny, niejednokrotnie stanowi fragment układu wewnątrzmiejskiego lub osiedlowego, czy w końcu jest drogami ślepymi. Zdarza się też, że drogi, które powinny być powiatowe, są drogami gminnymi.

Tak jest na przykład w przypadku dawnej drogi DK-1 z Gumien do Skoczowa. Dlatego władze trzech gmin: Dębowca, Goleszowa oraz Skoczowa, przez których terytorium droga przebiega, już kilka miesięcy temu zwrócili się z apelem do władz powiatu cieszyńskiego o podjęcie rozmów na temat zmiany kategorii tej drogi. Podczas październikowej sesji radni powiatowi przyjęli oświadczenie, w którym poparli pomysł zaliczenia odcinka byłej drogi DK-1 do kategorii dróg powiatowych. W zamian gminy przejąć miałyby niektóre z dróg powiatowych, które są na ich terenie, bo jak tłumaczy Jerzy Nogowczyk, starosta cieszyńskich, są one drogami powiatowymi tylko z nazwy, ale funkcjonalnie nie łączą dwóch gmin. Dzięki zmianie kategorii dróg samorządom łatwiej byłoby m.in. dbać o ich bieżące utrzymanie.

Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną jednak dopiero w przyszłym roku. Do tego czasu będzie trwał przegląd techniczny dawnej drogi DK-1 oraz dróg powiatowych, które leżą na terenie Dębowca, Goleszowa oraz Skoczowa. Wtedy dowiemy się, które drogi powiatowe przejmą gminy w zamian za przejęcie dawnej DK-1 przez powiat.

- Przejęcie "DK-1" umożliwia uporządkowanie całego systemu dróg, albo przynajmniej części systemu dróg, bo jeżeli w gminie Goleszów jest ok. 140 m drogi "DK-1" to nie możemy oczekiwać, że wszystkie drogi powiatowe (na terenie gminy Goleszów - przyp. red.) staną się gminnymi w zamian za ten odcinek - podkreśla starosta cieszyński.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama