, piątek 21 czerwca 2024
Powiat: Długie kolejki w Wydziale Komunikacji
Obecnie czas oczekiwania na rejestrację wynosi miesiąc. Samochód zanim wyjedzie legalnie na drogę musi postać w garażu. Ta sytuacja spowodowana jest niczym innym jak pandemią koronawirusa.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Powiat: Długie kolejki w Wydziale Komunikacji

UM
Powiat: Długie kolejki w Wydziale Komunikacji

Obecnie czas oczekiwania na rejestrację wynosi miesiąc. Samochód zanim wyjedzie legalnie na drogę musi postać w garażu. Ta sytuacja spowodowana jest niczym innym jak pandemią koronawirusa. Ograniczenia wprowadzane przez rząd i braki kadrowe to problem wielu urzędów, a w konsekwencji nas wszystkich.

Jeśli kupiłeś lub masz zamiar kupić samochód, powinieneś liczyć się z tym, że czas rejestracji może się wydłużyć więc warto uzbroić się w cierpliwość.

Obecnie czas oczekiwania na rejestrację wynosi miesiąc. Samochód zanim wyjedzie legalnie na drogę musi postać w garażu. Jeśli ktoś kupi uprzednio zarejestrowany samochód w Polsce nie musi czekać w długich kolejkach, wystarczy listownie zgłosić nabycie bez obawy kary. Od dnia zakupu na rejestracje zaplanowano czas 180 dni. Trudna sytuacja w Wydziale Komunikacji spowodowana jest niczym innym jak pandemią koronawirusa. Ograniczenia wprowadzane przez rząd i braki kadrowe to problem wielu urzędów, a w konsekwencji nas wszystkich.

O problemach w Wydziale komunikacji i obowiązujących przepisach opowiedziała rzecznik Starostwa Powiatowego - Sylwia Pieczonka.

„Rzeczywiście wszystkie terminy w Wydziale Komunikacji są zajęte w elektronicznej rezerwacji terminów, ale dotyczy to wyłącznie jednego przypadku – kategorii „rejestracja pojazdu”. Dużym zainteresowaniem Klientów cieszy się także kategoria dedykowana tzw. odbiorowi stałego dowodu rejestracyjnego. Dla pozostałych kategorii spraw internetowy kalendarz świeci na zielono (co oznacza wolne, dostępne terminy dla Mieszkańców), a więc istnieje możliwość zapisania się na wizytę w naszym Wydziale.

W czasie trwającej pandemii koronawirusa w Starostwie Powiatowym w Cieszynie przejęliśmy ogólną zasadę, że bezpośrednia obsługa naszych klientów w Wydziale Komunikacji będzie możliwa wyłącznie poprzez dokonanie wcześniejszego zapisu w internetowym kalendarzu rezerwacji wizyty. Wprowadziliśmy powyższe ograniczenie, gdyż chcieliśmy uniknąć sytuacji, w której w jednym miejscu i o jednej porze może zgromadzić się większa liczba osób. Przed pandemią - każdego ranka przy wejściu do Wydziału gromadziła się liczna rzesza osób, podobnie sytuacja wyglądała w trakcie dnia. Jest to spowodowane faktem, że nasi Klienci zazwyczaj czekają na wywołanie swojego biletu, właśnie tuż przy wejściowych drzwiach.

Co warte zaznaczenia, jeżeli zwiększylibyśmy ilość zapisów w kategorii „rejestracja pojazdów” np. pięciokrotnie, to w zbliżonym czasie osiągnęliśmy w Wydziale efekt skumulowania naszych Klientów, a tego w czasie trwającej pandemii koronawirusa musimy unikać.

Mając na względzie sytuację w jakiej się znajdujemy, została stworzona także kategoria rezerwacji terminów do Referatu Prawa Jazdy, co w praktyce nie funkcjonowało do tej pory, a naszym zdaniem podnosi bezpieczeństwo zarówno dla Mieszkańców, jak i załogi Wydziału Komunikacji.

Należy przy tym nadmienić, że z uwagi na absencję chorobową części załogi Wydziału Komunikacji, nie jest możliwa do zrealizowania większa ilość spraw – przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa i odpowiednich odstępów czasowych zapewniających optymalną rotację Klientów przebywających w sali operacyjnej. Merytorycznego sprawdzenia przez upoważnionego pracownika oraz wprowadzenia do systemu CEPiK wymagają jednocześnie m.in. zawiadomienia o nabyciu bądź zbyciu pojazdu, które w znacznej ilości napływają do Wydziału Komunikacji poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą.

Należy mieć na względzie, że nie wszystkie czynności trzeba załatwić osobiście w Wydziale Komunikacji. Jedną z nich jest właśnie zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu. Tej czynności można dokonać za pomocą ePUAPu. Wówczas dowodem przedłożenia stosownej dokumentacji (elektronicznego zawiadomienia i skanu albo zdjęcia dokumentu przenoszącego prawo własności pojazdu) przez Klienta jest elektronicznie generowane potwierdzenie odbioru zawiadomienia przez Urząd. Na dalszym etapie zawiadomienia są analizowane przez pracowników Wydziału i wprowadzane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jednakże należy pamiętać, że zgłoszenia nabycia, czy też zbycia pojazdu nie dokonuje się poprzez pocztę elektroniczną (e-mail), ponieważ nie jest to forma dopuszczalna przez Kodeks Postępowania Administracyjnego. Czynności zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu można również dokonać poprzez pocztę tradycyjną – wysyłając do urzędu wypełniony formularz zawiadomienia i dołączając kopię dokumentu potwierdzającego przeniesienie prawa własności pojazdu. Zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu ma zastosowanie do tych pojazdów, które posiadają już polskie tablice rejestracyjne.

Co ważne, w razie braku możliwości rejestracji pojazdu uprzednio zarejestrowanego w Polsce, aby uniknąć ustawowej kary finansowej, wystarczy zawiadomić o jego nabyciu. To czynność nieodpłatna.

Pojazdy importowane do naszego kraju od 1 marca 2020 r. z innych państw Unii Europejskiej powinny być natomiast zarejestrowane w czasie 180 dni od daty ich sprowadzenia (przepis ten obowiązuje jednak do końca bieżącego roku – wg art. 31i ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tekst jedn. Dz. U. 2020, poz. 568 ze zm.).

Od 4 grudnia 2020 r. w życie wejdzie regulacja, która stanowi, że tzw. wymiana dowodu rejestracyjnego pojazdu w przypadku braku miejsca na kolejne wpisy z okresowych badań technicznych, będzie dokonywana w sytuacji, gdy właściciel pojazdu sam wyrazi wolę takiej wymiany. A zatem znika obowiązek „wyrabiania” nowego dowodu rejestracyjnego, kiedy zabraknie w nim miejsc na kolejne pieczątki stawiane przez diagnostę.

Należy wiedzieć, że wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu nie jest możliwe do wykonania za pomocą ePUAPu, gdyż Klient musi przesłać wniosek o wyrejestrowanie, oryginał zaświadczenia o demontażu i dowód uiszczenia opłaty skarbowej, a jednocześnie zdać do Wydziału Komunikacji dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeżeli została wydana), jak również tablice rejestracyjne. Niestety tablic ani dokumentów nie da się fizycznie wysłać ePUAPem, ale można to uczynić za pomocą poczty tradycyjnej, do czego Państwa zachęcam.”

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama