Ponad 266 mln euro znajdzie się w unijnym programie współpracy pogranicza polsko-czeskiego, którego celem będzie m.in. rewitalizacja zabytków, tworzenie ekspozycji muzealnych i wystaw o charakterze transgranicznym oraz zakup pojazdów dla jednostek ratowniczych i porządkowych.
Pierwsze wnioski o dofinansowanie konkretnych projektów będzie można składać jesienią br., jednak już teraz gotowe są lokalne i regionalne projekty, poprzez które samorządy będą ubiegać się o dofinansowanie z puli przeznaczonej dla regionów przygranicznych. - Nie czekaliśmy na zatwierdzenie programu. Projekty są przygotowywane od kilku miesięcy w większości samorządów, od Godowa przez Jastrzębie po gminy powiatu cieszyńskiego, a nawet bielskiego - tłumaczy na łamach Portalu Samorządowego dyrektor biura polskiej strony euroregionu Śląsk Cieszyński Bogdan Kasperek.
Program współpracy pogranicza polsko-czeskiego, który przyjęty został pod koniec czerwca ma w szczególności sprzyjać rozwojowi turystyki i walce z bezrobociem. Jego całkowita wartość to ponad 266 mln euro. Większość, bo 226 mln euro to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ze środków przypisanych wsparciu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego będzie można zrealizować np. remonty i rewitalizacje atrakcyjnych turystycznie obiektów i zabytków, z zastrzeżeniem, jednak efekt tych prac musi wpłynąć na zwiększenie liczby turystów na pograniczu. Z funduszy tych będzie można także modernizować lokalne i regionalne drogi, budować ścieżki rowerowe oraz promować atrakcje przyrodnicze i kulturowe pogranicza.
Z kolei środki finansowe przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa na pograniczu polsko-czeskim można będzie wykorzystać m.in. na zakup pojazdów dla jednostek ratowniczych i porządkowych oraz zakup specjalistycznego wyposażenia jednostek ratowniczych do realizacji wspólnych zadań. Program będzie także wspierał rozwój edukacji i rynku pracy poprzez np. finansowanie nauki języków.
Dodaj komentarz