, wtorek 31 stycznia 2023
Pomysły na zagospodarowanie zabudowań Szpitala Śląskiego
Obecnie Szpital Śląski zajmuje teren ponad 8 hektarów. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Pomysły na zagospodarowanie zabudowań Szpitala Śląskiego

MB
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie przedstawił sytuację pustostanów, które są na terenie szpitala. Mimo wielu przetargów ogłaszanych przez powiat, nie udało się zbyć tych nieruchomości. Co zatem czeka te zabudowania?

Obecnie Szpital Śląski zajmuje teren ponad 8 hektarów. Znajduje się tam sporo budynków, które są wyłączone z użytku, a na część z nich nie ma pomysłu. Z kolei próby zbycia niektórych nieruchomości w drodze przetargu zakończyły się bez powodzenia.

Obecnie status pustostanu ma Pawilon II. - To zabudowanie bliźniacze do czynnego pawilonu, gdzie jest stacja dializ, oddział neurologii i oddział dermatologii. Ten pawilon jest wyłączony z użytkowania od 15 lat. Prawdę mówiąc nie mamy pomysłu na zagospodarowanie tego budynku, poza tym, że pełni on funkcję depozytu sprzętu wycofanego - przyznał dyrektor szpitala, Czesław Płygawko. Natomiast jest pomysł na zajęcie pawilonu VII. - Pawilon VII był użytkowany do 2011 roku. Natomiast utrzymujemy go w stanie gotowości, przy czym jakikolwiek pomysł wznowienia działalności medycznej w tym miejscu wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Jednak funkcjonuje on jako rezerwa na wypadek stanu wojennego, ten budynek nadaje się do natychmiastowego uruchomienia na udzielanie świadczeń medycznych - zaznaczył dyrektor.

Również tak zwana „Willa”, w której kiedyś działał oddział pediatryczny, także stoi pusta od 2012 roku. - Podtrzymujemy tam tylko instalację - powiedział dyrektor. Z dokumentów przedstawionych przez zarząd powiatu w trakcie sesji wynika, że nieruchomość jest planowana do wieloletniej dzierżawy. Z kolei pawilon IX zostanie uruchomiony na parterze na potrzeby poradni, jaką szpital zamierza uruchomić. - Natomiast pierwsze piętro zostanie zagospodarowane na potrzeby administracyjne - poinformował dyrektor. - W zeszłym roku wykonaliśmy tam remont dachu, zabezpieczając go przed dalszymi zniszczeniami - dodał.

Status pustostanu ma także dziś budynek dawniej mieszczący aptekę, ale to ma się zmienić w przyszłości. - Zamierzamy przywrócić ten budynek na potrzeby szpitala na działalność niemedyczną. Będzie to wiązało się z przywróceniem pewnych funkcjonalności usługowych szpitala, które obecnie są w outsourcingu. Także jak najbardziej mamy konkretne plany związane z tym budynkiem - poinformował Czesław Płygawko. - Natomiast budynek, gdzie dawniej mieściła się księgowość, przylegający do ulicy Bielskiej w części parterowej jest wykorzystany przez Stowarzyszenie „Więź” i ten podmiot wystąpił do nas o przejęcie pierwszej kondygnacji na cele utworzenia tak zwanych mieszkań integracyjnych czy treningowych, gdzie pensjonariusze będą przygotowywać się do samodzielnego życia - dodał.

Zabytkową, ale aktualnie niezagospodarowaną nieruchomością jest ta zabudowana budynkami dawnej pralni, kuchni i kotłowni w okolicy ul. Żwirki i Wigury. Te budynki były już wystawiane kilkakrotnie na sprzedaż, ale nie została złożona żadna oferta. - W naszej ocenie budynek pralni jest obiektem trudnym, bo ciężko wymyślić tam coś, co bez ogromnych nakładów finansowych można by uruchomić. Lepszą substancją jest ten budynek z lat siedemdziesiątych, tam jest dużo możliwości adaptacyjnych na różne potrzeby - stwierdził dyrektor szpitala. Jednak jak się okazuje, nie tylko stan techniczny niektórych budynków znacząco utrudnia ich adaptację. - Jakakolwiek próba wykrojenia z tego terenu działki i jej zbycia powodowałaby ogromne komplikacje w związku z ustanowieniem służebności - tłumaczył dyrektor. - Wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury idą dwie główne linie energetyczne zasilające szpital w prąd. Zatem oddanie komuś tych terenów na sprzedaż wystawia nas na poważne zagrożenie funkcjonowania szpitala. To rzecz skomplikowana i potencjalnie niebezpieczna. Dlatego był wniosek o wstrzymanie się z radykalną decyzją sprzedaży - dodał.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy pomyślał ktoś ile zarazków jest w tych starych murach!!!!!!! Nie opłaca się remontować!! W y b u r z y ć i postawić nowe obiekty nie koniecznie szpitalne bo tzw. łóżkowcu jest pomieszczeń wiele i to nie wykorzystanych !!!!!!!!

Jak to nie ma pomysłów na pustostany? Przecież Gałuszka opracowała koncepcje uruchomienia kuchni szpitala w budynku po starej aptece. Chodziła za tym jeszcze za poprzednich władz szpitalnych. Widziałem nawet przygotowane przez nią ciągi technologiczne. Miała pomysł na pralnię i inne obiekty. Miała za dużo dobrych pomysłów to ją Płygawko wyrzucił, a sam od siebie niczego nie potrafi.

Masz rację za obecnej dyrekcji szpital zmierza ku upadkowi. Towarzystwo wzajemnej adoracji zajmujące się tylko sobą.

Aniu, czy to fajnie tak samej sobie pisać i samej sobie odpisywać?

Jak wynika z artykułu dyrektor się chyba nie przygotował do sesji. Czyżby nie wiedział, że oddział neurologiczny jest w łóżkowcu, w pawilonie VII mieści się psychiatria (i nadal działa), a pawilonu IX nigdy nie było?

A może ktoś z władz KULTURY pomyśli o zasłużonym dla regionu ZPiT Ziemi Cieszyńskiej w jakich warunkach odbywają się próby oraz w jakich warunkach są przechowywane różnego rodzaju stroje regionalne, instrumenty. Może ktoś z Powiatu pomyśli i wraz z władzami Cieszyna pomoże temu 65.letniemu zasłużonemu Zespołowi w zakresie lokalizacji siedziby. Zainteresowanie dzieci i młodzieży z Cieszyna oraz Powiatu zajęciami w Zespole jest bardzo duże, ale niestety ograniczone z powodu braku odpowiednich warunków lokalowych. A pustostany stoją od lat. Liczy się tylko kasa. A może KTOŚ wreszcie pomyśli o tych ludziach co społecznie od lat promują Cieszyn i Śląsk Cieszyński oraz od lat proponują dzieciom i młodzieży alternatywne pozalekcyjne zajęcia dla dobra szeroko pojętej KULTURY. Oby nie było za późno.

Zaorać; kwiatki, drzewa posadzić, trochę zieleni pensjonariuszom się przyda. Ewentualnie jakiś parking zrobić. Nikt o zdrowych zmysłach ruin kupował nie będzie...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama