, czwartek 6 października 2022
Podsumowanie akcji „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego”
31 października o godz. 17.00 w Kościele Jezusowym odbędzie się „Dziękczynny koncert”, podczas którego wystąpią znakomici organiści oraz chóry. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Podsumowanie akcji „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego”

MB/MAT.PRAS.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie przeprowadziła kapitalny remont największych zabytkowych organów na Śląsku Cieszyńskim. Wspaniały instrument W. Sauera z 1923 r. w Kościele Jezusowym odzyskał swój dawny blask. Z tej okazji 31 października odbędzie się „Dziękczynny koncert”.

Prace renowacyjne, które trwały ponad dwa lata, przeprowadził zakład organmistrzowski Olgierda Nowakowskiego z Zabrza. Remont pochłonął ponad 650 tys. złotych. Miasto Cieszyn wsparło przedsięwzięcie dwiema dotacjami o łącznej kwocie 130 tys. złotych. Brakującą sumę udało się uzbierać dzięki dobrej woli osób, które przez ponad cztery lata wspierały akcję „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego”.

Organizowano również cykliczne koncerty, podczas których zaproszeni artyści występowali charytatywnie, a zebrani słuchacze każdorazowo wspierali datkami fundusz remontowy akcji. Koncerty realizowane od maja 2012 do czerwca 2016 gromadziły liczne grono wiernych słuchaczy, melomanów i znacznie wzbogaciły życie muzyczne Cieszyna. W murach Kościoła Jezusowego wystąpiło wielu muzyków z całego Śląska Cieszyńskiego, ale również z najdalszych zakątków Polski. Kilka koncertów zorganizowali artyści z Zaolzia, wystąpili również muzycy z Niemiec i USA. Łącznie odbyły się 43 akcyjne koncerty, na których wystąpiło ponad 90 instrumentalistów, solistów i chórów, co w sumie daje setki osób zaangażowanych w szczytną ideę ratowania cieszyńskich organów.

Zgromadzone środki pozwoliły kompletnie wyremontować priorytetową, grającą część instrumentu, bez renowacji barokowego prospektu organowego. Obecnie wszyscy z niecierpliwością oczekują na pierwsze dźwięki w pełni wyremontowanego instrumentu.

31 października o godz. 17.00 w Kościele Jezusowym odbędzie się „Dziękczynny koncert”, podczas którego wystąpią znakomici organiści oraz chóry. Będzie to również okazja do podsumowania akcji „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego” i podziękowania wszystkim, dzięki którym Cieszyn znów będzie mógł się poszczycić wspaniałym koncertowym instrumentem. Tego samego dnia, ale o godz. 10.00 w Kościele Jezusowym zostanie zainaugurowany Jubileusz 500 lat reformacji. Szerzej o jubileuszu pisaliśmy w artykule Jubileusz 500 lat reformacji - najważniejsze wydarzenia w regionie.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to nie narzekanie - tylko przypomnienie tego, co leży mi na sercu...ponadto nie potrzebuję Twoich odkrywczych sentencji, nie są mi do niczego potrzebne...

radość - no to na 15 lecie śmierci ojca Władysława, w 2020 roku, zagra na nich Józef Skrzek, w ramach koncertu "Requiem dla Ojca", cz. II, skoro kompletnie o nim "oficjalność" zapomniała, sam muszę wspominać po latach, że ktoś taki istniał w historii miasta i regionu, nawet
litery i data urodzin i śmierci, na jego grobie wśród zasłużonych...znikają, nie odnawiane - postanowiłem zaczekać...aż znikną zupełnie...
ale to marginalne uwagi, przy okazji wspaniałej wieści o pięknych organach...

To zacznij człowieku działać, a nie marnotrawisz swój czas i potencjał wypisując tu swoje daremne żale....
Faceta poznaje się w działaniu a nie narzekaniu....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama