, niedziela 23 czerwca 2024
Podatek od plastiku jest już obowiązkiem
Podatek został wprowadzony, w związku z dążeniem Unii Europejskiej do ograniczenia produkcji jednorazowego plastiku. Nowe regulacje przyjęto podczas posiedzenia Rady Europejskiej, które odbyło się w dniach 17-21 lipca 2020 roku. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Podatek od plastiku jest już obowiązkiem

UM
Podatek od plastiku jest już obowiązkiem

Restauratorzy na opróżnienie swoich magazynów z plastikowych opakowań mają czas do 3 lipca 2021 roku.


Podatek od plastiku jest już obowiązkiem


Podatek od plastiku jest już obowiązkiem

Od 1 stycznia 2021 roku na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje podatek od opakowań z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi. Pomysł poparły wszystkie kraje członkowskie, a wpływy mają wesprzeć budżet Unii Europejskiej.

Podatek został wprowadzony, w związku z dążeniem Unii Europejskiej do ograniczenia produkcji jednorazowego plastiku. Nowe regulacje przyjęto podczas posiedzenia Rady Europejskiej, które odbyło się w dniach 17-21 lipca 2020 roku. Wpływy z podatku, mają wesprzeć budżet Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa.

Ile wyniesie nowa opłata?

Nowa opłata naliczana będzie na podstawie całkowitej masy niepoddanych recyklingowi odpadów, stanowiących opakowania z tworzyw sztucznych. Stawka za każdy kilogram wynosić ma 0,80 euro, to 800 euro za tonę niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Najwyższy podatek od plastiku zapłacą państwa, które słabo radzą sobie ze zbiórką i recyklingiem odpadów.

Polsce przyznano ryczałtową zniżkę w wysokości 117 mln euro – o tyle będziemy mogli pomniejszyć należną daninę, zaś wszystko ponad tę kwotę trafi do unijnego budżetu. Decyzję o redystrybucji tej opłaty poprzez krajowe systemy Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów regulacja unijna pozostawia w gestii krajów członkowskich zakładając, że wykorzystają one ten mechanizm jako „zachętę do zmniejszenia zużycia jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz promowania recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym”.

W odstawkę idą plastikowe mieszadełka, sztućce czy patyczki higieniczne.

Jeżeli po Nowym Roku ktoś poda nam posiłek na plastikowym talerzu, to tylko dlatego, że jednorazowe naczynie zalega jeszcze w restauracyjnym magazynie.

Zakazem objęte są przede wszystkim produkty plastikowe używane w gastronomii, czyli pojemniki na żywność, słomki i jednorazowe sztućce. Jeśli jeszcze dostajemy w restauracji zamówienie zapakowane w plastikowe opakowania, to znaczy, że lokal ma je w magazynie. Restauratorzy na opróżnienie swoich magazynów z plastikowych opakowań mają czas do 3 lipca 2021 roku. Do tego czasu będą musieli znaleźć bardziej ekologiczny sposób dla swojego biznesu. Do roku 2025 producenci napojów będą musieli zaprzestać używania plastikowych nakrętek, a butelki będą musiały być wykonane minimum w 25% z materiałów pochodzących z recyklingu

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama