, poniedziałek 2 października 2023
Orawska i Kaczmarczyk o skoczowskim liceum
Skoczowscy radni decyzję dotyczącą liceum ogólnokształcącego podejmą najprawdopodobniej w czwartek 16 lutego. fot: JMDodaj do Facebook

Orawska i Kaczmarczyk o skoczowskim liceum

JAKUB MARCJASZ
- Tylko pod rządami osób ze Skoczowa możemy czuć się bezpiecznie - mówi Małgorzata Orawska, pedagog w Liceum Ogólnokształcącym w Skoczowie. - Proszę mi wierzyć, że z ciężkim sercem, ale zdecydowanie bardziej interesują mnie losy przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum - odpowiada Stanisław Kaczmarczyk, przewodniczący przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta Skoczowa.

W ostatnim tygodniu pod Kaplicówką, po raz kolejny w tym roku miejscowi radni i nauczycieli dyskutowali na temat przyszłości oświaty w gminie. Wśród tematów nie zabrakło również tego dotyczącego ewentualnego przejęcia prowadzenia liceum ogólnokształcącego przy ul. Bielskiej. Przypomnijmy, że jest to jedna z propozycji starosty powiatu cieszyńskiego, która ma zapobiec ewentualnemu przeniesieniu szkoły do Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Góreckiej. W budynku znalazłoby miejsce również gimnazjum nr 2. Władze Skoczowa i część radnych jest na "tak" dla tej propozycji, ale chciałoby, aby obie szkoły prowadził powiat, a gmina dopłacałaby do prowadzenia tak powstałego zespołu. Na tę propozycję nie ma jednak odpowiedzi jednak ze strony starostwa. Już teraz sceptycznie wobec tego pomysłu nastawiona jest dyrekcja gimnazjum nr 2 oraz niektórzy rodzice. Ta pierwsza obawia się m.in., że przeniesienie szkoły będzie oznaczało utratę przez cześć nauczycieli pracy.

Ponad 40 proc. wydatków budżetu gminy Skoczów stanowi oświata. To jeden z powodów dla którego radni są sceptycznie nastawiani co do przejęcia liceum na zasadach zaproponowanych przez powiat cieszyński. - Mam nadzieję, że kiedyś gmina podejmie temat, jeśli nie teraz, to w przyszłości - apelowała do radnych Małgorzata Orawska, pedagog w Liceum Ogólnokształcącym w Skoczowie. I dodaje: - Tylko pod rządami osób ze Skoczowa możemy czuć się bezpiecznie. W tej chwili, od roku żyjemy w ciągłym zagrożeniu. Wszystkie nasze działania promocyjne są nieskuteczne, robimy trzy razy więcej niż inne szkoły, natomiast nie przekłada się to na nabór.

- Wiem, że państwo teraz myślicie, że my kosztem gimnazjum, czy waszych wydatków, chcemy siebie uratować. Chcemy uratować nie tylko siebie, ale też liceum w Skoczowie, bo liceum na Bajerkach nie ma racji bytu i to wszyscy wiedzą - zauważyła.

- Rozpatrywanie aktualnego i przyszłego stanu liceum należy robić tylko w kontekście naszego systemu oświatowego - podkreślał Stanisław Kaczmarczyk, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta Skoczowa. Wcześniej propozycję złożoną powiatowi cieszyńskiemu dotyczącą liceum nazwał "uczciwą". Docenił też działania jakie do tej pory podjęli nauczyciele placówki i wyraził żal, że "nie spotkały się one z takim odzewem z jakim powinny się spotkać". - Proszę mi wierzyć, że z ciężkim sercem, ale zdecydowanie bardziej interesują mnie losy przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum. Proszę wybaczyć - mówił.

- Nie wierzę, bo nie mam precyzyjnie wyliczonych danych, ze gdybyśmy dziś przejęli liceum, przy wszystkich ich wysiłkach (oszczędnościowych - przyp. red.), że nie odbiłoby się to, mniejszym, czy większym kosztem wszystkich nauczycieli zatrudnionych do tej pory w placówkach, których my jesteśmy organem prowadzącym. Możemy udawać, że tak nie jest. Zdaję sobie sprawę, że to może być niepopularne, ale ja nie jestem tutaj po to, by być popularnym, tylko mieć uczciwość powiedzieć: jeżeli przejmujemy szkołę, to przejmujemy ją z całym dobrodziejstwem i nie możemy za rok powiedzieć, że już jej nie chcemy - zakończył swoje wystąpienie.

Najbliższe posiedzenie Rady Miasta Skoczowa odbędzie się w czwartek 16 lutego. Wtedy też najprawdopodobniej radni ostatecznie odniosą się do propozycji złożonej przez starostę powiatu cieszyńskiego.

Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

najprostszym rozwiązaniem byłoby zlikwidować powiaty i te całe urzędy: powiatowe starostę,radnych powiatowych!, byłby tak duże oszczędności, że można byłoby szkoły utrzymać i i przedszkola pootwierać. No cóż, najważniejsze, żeby urzędas miał wygodne krzesełko, fajną fuchę i pieniążki dostawał od Państwa,aaa i żeby petenci nie zawracali mu głowy:-), ukrócimy to wcześniej czy później.

Jedną z propozycji Rady Miejskiej Skoczowa było partycypowanie w kosztach utrzymania budynku przy ulicy Bielskiej przez Gminę. Jak? poprzez przeniesienie tam Gimnazjum Nr 2. Wtedy Gmina prowadziłaby nadal Gimnazjum, a Powiat - Liceum. Dla obu stron byłoby to korzystne, gdyż zmniejszyłyby się koszty utrzymania dla obu szkół. Ale także ta propozycja skoczowskich radnych pozostała bez odpowiedzi. Powiat podobno nie jest takim rozwiązaniem zainteresowany. Dlaczego??? Bo nie chce liceum w Skoczowie! Odpowiedź jest prosta! Radni Skoczowa chcą pomóc na miarę swoich możliwości - powiat mówi nie, a raczej zbywa milczeniem. O co więc chodzi? Może odpowie któryś z radnych powiatowych, reprezentujących Skoczów...?

Przyjęta w dniu 31 stycznia 2011r uchwała w sprawie określenia kierunków działań przy restrukturyzacji sieci szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Cieszyński, nie znalazła mojego poparcia.
Uważałam, że tak ważna sprawa jak przeniesienie jednostki oświatowej winna wcześniej być szeroko przedyskutowana, w szczególności z radnymi tego rejonu z których uczęszcza do niej najwięcej uczniów. Aktualna lokalizacja Liceum w Skoczowie wskazuje nam, aby takie rozmowy były przeprowadzone nie tylko z radnymi ze Skoczowa, ale również Brennej, Chybia, Strumienia.Do tej pory uczestniczyłam w wszystkich spotkaniach poświęconych temu tematowi, organizowanymi zarówno przez starostwo, dyrekcję i grono pedagogiczne liceum oraz radę rodziców.
W pełni popieram wszystkie argumenty, które są wskazywane przez zwolenników pozostawienia lokalizacji Liceum przy ul.Bielskiej w Skoczowie. Zdaję sobie sprawę, że aktualna sytuacja wynikajaca nie tylko z niżu demogarficznego niesie za sobą wysokie koszty utrzymania wszystkich szkół i trzeba patrzeć racjonalnie na wydatkowanie każdej złotówki. Trzeba rozważać którą inwestycje realizować, a jak wiemy w powiecie jest wiele do zrobienia. Myślę, że przygotowany przez P Dyrektor Liceum plan oszczędnościowy przyniesie oczekiwane efekty .
Kolejno moją uwagę zwrócił zapis w załączniku przedmiotowej uchwały mówiący nam o przeprowadzeniu konsultacji. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym konsultacje przeprowadza się w sprawach ważnych dla Powiatu, myślę, że przeniesienie bądź likwidacja jednostki oświatowej jest sprawą bardzo ważną i ciesze się że takie konsultacje zostały przeprowadzone, a ich wyniki będziemy mogli poznać w najbliższym czasie.
Oświadczam, iż sprawa pozostawienia Liceum Ogólnokształcącego w dotychczasowej lokalizacji jest dla mnie bardzo ważna i wszystkie moje wcześniejsze stanowiska w tej sprawie pozostają bez zmian.

Nie róbmy dróg, wyłączmy oświetlenie uliczne, zwolnijmy cały urząd (wszystkie urzędy)! Pozostawmy Liceum. Skoczowskie Liceum!

Nie potrzeba aż takich cięć! Potrzeba racjonalnej i sprawiedliwej polityki oświatowej w gminie i powiecie. To wszystko! Takiej, która uwzględniałaby interesy społeczne, a nie zaspokajała ambicje polityczne rządzących, którzy nie liczą się z nikim i z niczym.

Szanowni Państwo zgadzam się z komentarzami tych którzy w uczciwy sposób recenzują obecną sytuację w regionie ale i kraju.
Odnośnie polityki Powiatu to już wielokrotnie pisałem że prowadzi bandycką politykę wobec gminy Skoczów i pewnie też innych gmin.
Z łatwością państwo wskazujecie koszty jakimi przerzuca na gminę powiat mimo iż jest to ich koszt, i to są fakty niezaprzeczalne i można było by je mnożyć.Pragnę tylko zwrócić uwagę na jeden fakt dzieje się to wszystko za naszym przyzwoleniem ,bo kto wybrał na Radnego Malika ,Panią Macurę ,Pana Dzierżawskiego no kto Kosmici?
Nikt nie zadał sobie trudu zapytać jakie jest stanowisko tych państwa Radnych,odpowiadam więc takie jakie wytyczyła jedynie słuszna Partia PO.Dziwi mnie też to w jak sposób Podchodzi do tego Pani Burmistrz Żagan wszakże to przecież ona odpowiada za cały ten stan ,
bo przypominam kto był Kierownikiem ZJOśu jak reformowano szkolnictwo w gminie właśnie Pani Żagan a Burmistrzem był właśnie ten sam Pan Malik,a kto jest teraz Burmistrzem ,no kto, ta sama Pani Żagan.Pan Malik w wyborach dostał najwięcej głosów ładne ponad 1000
a może i więcej,Pani Burmistrz Ponad 6000 tyś ,więc do kogo teraz można mieć pretensje to kto ich wybrał pytam po raz drugi ,Kosmici? przecież to Ojcowie tego "sukcesu".

Możemy teraz tylko sobie pluć w brodę, przetrzeć oczy i w kolejnych wyborach zagłosować inaczej....chociaż wspomniana p.burmistrz się zarzeka, że już nie będzie kandydować;).
Co do "rewolucji oświatowej Skoczowa" to oczywiście wspomniana pani się przyczyniła (chociaż "nie była radną"), ale też wiele innych osób, które miały tzw. "perspektywiczne myślenie na przestrzeni ...do kolejnych wyborów samorządowych". I nagle teraz jest propozycja planowania w perspektywie 10 lat?!!!!
Takich sobie wybraliśmy i wybieraliśmy, krótkowzrocznych, niekompetentnych, takich co to nie potrafią i nie mają odwagi powiedzieć NIE, bo "opinia publiczna", "społeczność lokalna", "wola rodziców", "dobro dzieci"... i takie tam dyrdymały.
Jakoś potrafili bez problemu doprowadzić do likwidacji szkoły w Wiślicy.
Jedno wielkie bagno, obłuda, kłamstwo, własne interesy, skłócenie wszystkich z wszystkimi...a my głupki-"wyborcy", daliśmy się nabrać. Szkoda słów!

Jakie jest stanowisko Radnej powiatowej Macury I Radnego Malika

Do Anonima. Jeśli jacyś nauczyciele liceum mieliby być zwolnieni, to na pewno przed 1 września, a więc pytanie o to, kto miałby płacić ewentualne odprawy jest nietrafione. Wiadomo, że Powiat. Moim zdaniem powiat zapłaci znacznie więcej, gdy przeniesie ogólniak na Bajerki, bo wtedy okaże się, że nie będzie kogo uczyć w przeniesionym liceum. Wtedy powiat zapłaci 30 odpraw nauczycielom albo i więcej. Ale skoczowian to nie obchodzi, bo to nie z gminnej kasy pójdą pieniądze. Za to nie będzie liceum i skoczowska młodzież wyda więcej na dojazdy do liceów w Cieszynie albo Bielsku. O tym ktoś pomyślał? Gdzie są radni ze Skoczowa, którzy zasiadają w powiecie. Kogo reprezentują??? Na pewno nie skoczowian tylko pewnie jakąś koalicję!!!

"takie są pytania
takie są pytania dobrze wiesz
że nie rozumiemy ich ja i ty
odpowiedzi na nie nie zna nikt
cała polityka
cała polityka zabija nas
taka nasza wolność
taka wolność jaki kraj"

/ZiYO "Ethos"?

Jedną z propozycji Rady Miejskiej Skoczowa było partycypowanie w kosztach utrzymania budynku przy ulicy Bielskiej przez Gminę. Jak? poprzez przeniesienie tam Gimnazjum Nr 2. Wtedy Gmina prowadziłaby nadal Gimnazjum, a Powiat - Liceum. Dla obu stron byłoby to korzystne, gdyż zmniejszyłyby się koszty utrzymania dla obu szkół. Ale także ta propozycja skoczowskich radnych pozostała bez odpowiedzi. Powiat podobno nie jest takim rozwiązaniem zainteresowany. Dlaczego??? Bo nie chce liceum w Skoczowie! Odpowiedź jest prosta! Radni Skoczowa chcą pomóc na miarę swoich możliwości - powiat mówi nie, a raczej zbywa milczeniem. O co więc chodzi? Może odpowie któryś z radnych powiatowych, reprezentujących Skoczów...?

Protestują nauczyciele i rodzice uczniów z mniejszych szkół w całym kraju, bo nie godzą się na likwidacje swoich placówek. Lekarze i aptekarze nie chcą być karani za nie swoje błędy. Kierowcy nie chcą płacić 6 złotych za litr paliwa. Pracownicy nie godzą się na zmiany wieku emerytalnego. Sędziowie nie godzą się na zamykanie sądów. Lekarze i pacjenci nie chcą likwidacji szpitali i przychodni ważnych dla ich regionu. Służby mundurowe chcą być traktowane równo przez rząd w sprawie podwyżek. Protestują internauci, ponieważ nie podoba im się sposób podjęcia przez rząd decyzji ws. traktatu ACTA. Protestów zapewne będzie przybywać. Rząd coraz wyraźniej bowiem przerzuca skutki swoich zaniedbań na zwykłych obywateli. To oni będą ponosić koszty kreatywnej księgowości ministra finansów. A całkiem niedawno, bo w październiku wydawało nam się jeszcze, że "jak Donald dopuści, to i z kija wypuści".

Wielu nauczycieli liceum poszło na urlopy roczne płatne. Poszli bo godzin nie mieli więc uciekli na urlopy... Wrócą we wrześniu. jeśli organem prowadzącym będzie gmina kto zapłaci półroczne odprawy ? no przecież nie powiat. Powiat udostępni bezpłatnie budynek liceum. Skąd pewność że za lat parę nie będzie chciał opłat za użytkowanie ? Miasto tonie w długach ale musi mieć liceum... za wszelką cenę ? Co roku będzie dopłacać do tego interesu pół miliona złotych. Powiatu nie stać gmina zapłaci ?

Na pewno nie gmina! Jeśli ktoś z nauczycieli otrzyma wypowiedzenie to na pewno przed nowym rokiem szkolnym. Taka jest procedura!
Tak więc w takim przypadku zapłaciłby powiat, bo on jest organem prowadzącym. A gmina mogłaby przejąc liceum nie wczesniej niz od września, może to zrobić także w każdej innej chwili na przykład od stycznia.
Co do tak zwanych odpraw - to jeśli liceum będzie przeniesione - będzie tych odpraw znacznie więcej, bo licealiści nie pójdą na Bajerki i nabór na nowy rok szkolny do liceum na Bajerkach może być zerowy. Wtedy trzeba będzie zapłacić na przykład 30 odpraw nauczycielom na dodatek w Skoczowie przestanie istnieć liceum. Ale pewnie o to chodzi Zarządowi Powiatu. Liceum w Skoczowie - jak wynika z dotychczasowych działań - nie jest Zarządowi Powiatu do niczego potrzebne, bo w Cieszynie jest ich aż nadto! A może chodzi o spełnienie marzeń dyrektora zawodówki o liceum przy Góreckiej? Może w ten sposób chce uratować swoją szkołę, bo jak widać nabór do niej kiepski od lat. Podobno nawet chciano ja likwidować ze dwa lata temu. Takie słuchy krążyły po Skoczowie.
Moim zdaniem w Skoczowie powinna zostać i zawodówka, i liceum, ale w odrębnych budynkach, bo to zupełnie inne typy szkoły, potrzebujące zupełnie innych specjalistów w zakresie nauczania (przedmioty zawodowe).
Radni Powiatowi! Bądźcie wyrazicielami woli społeczeństwa, a nie dajcie się wciągnąć w partyjne rozgrywki!

Nauczyciele liceum graja na uczuciach. Skoczów MUSI mieć liceum ? Jeśli Skoczów przejmie liceum kilka szkół poleci wielu innych nauczycieli poleci ale co tam... najważniejsze liceum jakby od tego zależało nie wiadomo co.

Starosta chce się pozbyć liceum w Skoczowie i niech nie próbuje mydlić oczu skoczowianom...udało mu się już sięgnąć do kasy skoczowskiej i wyciągnąć z niej 1.153.450,- zł na remont drogi powiatowej (Górny Bór - Uchwała RM nr XII/184/2011 - na darmo szukać jej w BIP-ie ale jest w publikacji E-Wieści Skoczowa styczeń2012 s.9) co leży w gestii powiatu, a durny Skoczów dał się naciągnąć...teraz narzekają, że dziura w budżecie i szukają oszczędności...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama