, piątek 2 czerwca 2023
Oficjalne otwarcie Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży
Nowopowstała Poradnia Psychologiczna dla Dzieci i Młodzieży jest zaledwie pierwszym krokiem w planowanych działaniach. Celem jest stworzenie Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Szpitalu Ślaskim. fot: FJDDodaj do Facebook

Oficjalne otwarcie Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży

UM
Oficjalne otwarcie Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży


Oficjalne otwarcie Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży


Oficjalne otwarcie Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży


Oficjalne otwarcie Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży


Oficjalne otwarcie Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży

O problemach dzieci i nastolatków piszemy i alarmujemy od początku pandemii. Trudności z dostępem do pomocy psychologicznej i terapeutycznej obserwujemy przecież od wielu lat, a obecna sytuacja tylko pogłębiła problem. Obecnie na wizytę w prywatnym gabinecie psychologicznym czeka się nawet pół roku. Szpital Śląski wyszedł naprzeciw tym potrzebom otwierając Poradnię Psychologiczną dla Dzieci i Młodzieży.

Dane UNICEF wskazują, że na skutek pandemii zaburzonych zostało nawet 70% trwających programów opieki nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, a sam wirus zahamował działania opieki psychiatrycznej. Izolacja, nieobecność w szkole, nieobecność w grupie rówieśniczej czy brak relacji z otoczeniem poza domowym powodują, że te problemy rosną.

- Nie będę przywoływać innych argumentów, bo wszyscy wiemy w jak trudnych czasach przyszło nam funkcjonować. Sytuacji nie wytrzymują dorośli, a co dopiero dzieci. Największym sukcesem jest by wychwycić problemy u młodego człowieka i dziecka jak najszybciej. Udzielenie pomocy w porę jest szansą na wyjście ze złego stanu psychicznego. Dzisiaj waży się przyszłość tych młodych ludzi, a naszym zadaniem jest stworzyć im tę przyszłość przyjazną i dobrą - mówiła wicestarostka Janina Żagan.

Z oferty poradni już od 1 kwietnia korzystają dzieci i młodzież, które borykają się z problemami emocjonalnymi, lękami, depresją czy znalazły się w sytuacji kryzysowej. Po pomoc mogą zgłaszać się również osoby, które nie potrafią odnaleźć się w izolacji czy środowisku rówieśników, czują się samotne, bezradne, mają problemy z opanowaniem agresji lub autoagresji.

- Dzisiaj już wiemy, że najbardziej zagrożona jest ta wrażliwa grupa społeczna czyli dzieci i młodzież. To na nich odbywa się obecnie wielki eksperyment społeczny. Można mówić również, że najłatwiej zaadoptowały się w tej rzeczywistości, ale koszty niewątpliwie będą ponosić wysokie. To co już dzisiaj możemy im dać, to wsparcie, dobrą diagnozę i leczenie. Możemy tym młodym ludziom dać przede naszą uwagę - mówił podczas oficjalnego otwarcia lekarz psychiatra, Andrzej Kłoda.

- By dostać się do poradni wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę. Na obecnym etapie uruchamiania, poradnia nie prowadzi jednak pomocy psychiatrycznej. Dlatego ze skierowaniem do psychiatry trzeba szukać innego ośrodka. Mamy jednak nadzieję, że uda nam się pomóc dzieciom i młodzieży, szczególnie w tak trudnym czasie pandemii - podkreśla Andrzej Kłoda.

Ta poradnia to wielki sukces, biorąc pod uwagę braki kadrowe. Praca w poradni przyszpitalnej nie jest tak atrakcyjna jak prowadzenie własnego gabinetu. Nie jest również kusząca pod względem zarobkowym. Mimo to udało się poradnię uruchomić, a co za tym idzie będzie miejscem gdzie pomoc mogą otrzymać właśnie dzieci i młodzież.

Jak zapewnił dyrektor szpitala Czesław Płygawko, poradnia ta jest zaledwie pierwszym krokiem w planowanych działaniach. Celem jest stworzenie Oddziału Psychiatrii Dziecięcej. Jednak by to się udało potrzebny jest nakład finansowy i zaangażowanie samorządów.

Choć mimo zaproszeń na oficjalnym otwarciu poradni zabrakło przedstawicieli Urzędu Miasta, to w sieci burmistrzyni wyraziła chęć współpracy, pisząc: ”…całym sercem wspieram od początku inicjatywę Szpitala w tej i innych kwestiach. Nasza współpraca ze Szpitalem Śląskim w Cieszynie jest bardzo dobra, a Miasto Cieszyn włączy się wraz z Fundacją Śląska Cieszyńskiego w zbiórkę pieniędzy na stworzenie Oddziału Psychiatrii Dziecięcej.”

Poradnia Psychologiczna dla Dzieci i Młodzieży znajduję się na terenie Szpitala Śląskiego, na I piętrze pawilonu I (budynek D), nad stacją dializ.

Godziny przyjęć Poradni:

Poniedziałek: 11:00 – 20:00
Wtorek: 8:00 – 12:00
Środa: 11:00 – 20:00
Czwartek: 8:00 – 16:00
Piątek: 8:00 – 16:00

Telefon kontaktowy: 33 854 92 10 lub 33 854 92 11

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama