, sobota 20 sierpnia 2022
Od 30 marca nowe zasady na granicach
Zmiany zapowiedziane podczas poniedziałkowej konferencji wejdą w życiu już 30 marca. fot: PSRDodaj do Facebook

Od 30 marca nowe zasady na granicach

ŁP
Polski rząd zdecydował o wprowadzeniu nowych zasad dotyczących powrotu z krajów znajdujących się w strefie Schengen i poza nią. Zmiany zapowiedziane podczas poniedziałkowej konferencji wejdą w życiu już 30 marca. Co się zmieni?

Według zapowiedzi polskiego rządu, podróżni wracający do Polski ze strefy Schengen będą podlegali obowiązkowej kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19, nie starszy niż 48 godzin. Natomiast przybywający spoza strefy Schengen, będą bez wyjątku kierowani na kwarantannę, niezależnie od posiadanego testu.

W przypadku powrotu z kraju znajdującego się w strefie Schengen obowiązywać mają wyniki testów: PCR lub antygenowego, a nowe zasady obejmą wszystkie środki transportu tj. zarówno transport zbiorowy i indywidualny, jak i piesze przekraczanie granicy. Podróżni, którym zostanie nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni ich z obowiązkowej izolacji.

Osoby wracające z kraju, który nie znajduje się w strefie Schengen kierowani będą na kwarantannę, z której zwolnić może jedynie negatywny wynik testu (PCR lub antygenowy) wykonany w Polsce.

Na ten moment w dzienniku ustaw nie ma jeszcze rozporządzenia, które szczegółowo regulowałoby wprowadzenie nowych zasad przekraczania granicy, w tym wyjątków np. dla pracowników transgranicznych. Na stronie kancelarii premiera znajduje się jedynie informacja, iż z obowiązkowej kwarantanny zwolnione mają być jedynie osoby zaszczepione. Nowe zasady będą obowiązywały od wtorku, 30 marca.

AKTUALIZACJA z godz. 22:30

W rozporządzeniu opublikowanym późnym wieczorem znalazł się zapis, iż obowiązkowa kwarantanna nie będzie dotyczyła m.in. pracowników transgranicznych. Pełna treść rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2021r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii znajduje się tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama