, poniedziałek 8 sierpnia 2022
O najważniejszych wydarzeniach z miasta dowiesz się z smsa
Święto Trzech Braci w Cieszynie.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

O najważniejszych wydarzeniach z miasta dowiesz się z smsa

JAKUB MARCJASZ
Już niedługo mieszkańcy Cieszyna będą otrzymywać informacje o najważniejszych wydarzeniach i sytuacjach kryzysowych w mieście na swoją komórkę. To nie pierwsza gmina, która wprowadza taki system na swoim terenie w naszym regionie.

W styczniu na stronach internetowych Cieszyna pojawi się zakładka, za pomocą której każdy chętny będzie mógł zarejestrować swój numer telefonu komórkowego, a dzięki temu otrzymywać informację o najważniejszych wydarzeniach i sytuacjach kryzysowych w mieście. Będzie można zapisać się do jednej lub obu grup.

- System zdecydowaliśmy się wprowadzić przy okazji przetargu związanego ze zmianą operatora, gdzie część takich smsów otrzymaliśmy w pakiecie, za pozostałe, jeśli przekroczymy pulę, będziemy niewiele dopłacać - mówi Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna.

Od ponad dwóch lat podobny system, jak ten, który zostanie wprowadzony w Cieszynie, działa w Goleszowie. Z bezpłatnego smsowego powiadomienia, a także uzupełniającego go newslettera e-mailowego, o najważniejszych wydarzeniach społecznych, sportowych i kulturalnych odbywających się na terenie gminy, a także ostrzeżeń przed sytuacjami kryzysowymi korzysta kilkaset osób.

Do użytkowników zarejestrowanych w bazie "Informacje i imprezy w Gminie Goleszów" co miesiąc rozsyłanych jest od jednego-dwóch do czterech-pięciu wiadomości tekstowych. Wszystko w zależności od ilości wydarzeń odbywających się w danym miesiącu. - W praktyce działa to mniej więcej tak, że na kilka dni lub dzień przed zbliżającą się ważną imprezą gminną wysyłam do wszystkich numerów zapisanych do bazy krótką informację tekstową, na przykład następującej treści: "Już jutro, 22.06.2013, Transgraniczny Piknik Sportowy Gmin Partnerskich. Stadion przy ul. Sportowej 2 w Goleszowie. Szczegóły na www.goleszow.pl! Początek o g. 14.00, od g. 20.00 zabawa taneczna. Gmina Goleszów zaprasza!" - opowiada Tomasz Jaszowski, zastępca wójta gminy Goleszów, a zarazem administrator oficjalnej strony internetowej Gminy Goleszów www.goleszow.pl.

Zupełnie inaczej, co zrozumiałe, wygląda treść sms-ów wysyłanych do adresatów zapisanych do bazy "Sytuacje kryzysowe". Te wysyłane są najczęściej w przypadku otrzymania ostrzeżeń meteorologicznych z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - 1 czerwca 2011 roku, kiedy w Puńcowie i Dzięgielowie wylała Puńcówka, używaliśmy systemu smsowego dla powiadamiania mieszkańców o występujących zagrożeniach związanych z wylaniem rzeki, a także do przekazywania innych niezbędnych informacji, dotyczących na przykład miejsca dostarczania wody pitnej dla powodzian - mówi Jaszowski.

System wprowadzony został również w Ustroniu. Tam wiadomości tekstowe na komórkę wysyłane są zazwyczaj raz w miesiącu. Wszystko dlatego, że w ramach umowy z operatorem świadczącym usługi telekomunikacyjne dla miasta, urząd może co miesiąc wysłać jeden darmowy sms, za każdą następną wiadomość wysłaną do wszystkich zarejestrowanych użytkowników płaci 250 zł. W bazie osób, które otrzymują takie smsy, jest około 5-6 tys. osób.

- Za pomocą smsów przypominaliśmy też mieszkańcom o zbliżającym się terminie płatności za śmieci - mówi Ireneusz Staniek, sekretarz miasta Ustroń.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pierwszy SMS powinien brzmieć - "Miasto nieprzejezdne STOP"

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama