, piątek 14 czerwca 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są niezbędne
Dla osób niepełnosprawnych posiadających kartę parkingową uprawniającą ich do parkowania na specjalnie wyznaczonych miejscach parkingowych, takie udogodnienie, jest bardzo ważne.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są niezbędne

Iwona Włodarczyk
Dla osób niepełnosprawnych posiadających kartę parkingową uprawniającą ich do parkowania na specjalnie wyznaczonych miejscach parkingowych, takie udogodnienie, jest bardzo ważne. Zaparkowanie bowiem pojazdu na wiecznie zatłoczonych parkingach graniczy z cudem, nie mówiąc już o tym, że dla osoby z niepełnosprawnością istotne jest to, aby pojazd zaparkowany był jak najbliżej wejścia do danego obiektu.

Ostatnimi czasy takich miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych w Cieszynie pojawia się coraz więcej, są na parkingach przed urzędami, siedzibami stowarzyszeń, marketami itd. Można natknąć się na miejsce usytułowane w trudno dostępnym zaułku, jednak większość z nich jest łatwo dostępna, a ich przestronność pozwala niepełnosprawnym na swobodne wsiadanie i wysiadanie z pojazdu co znacznie ułatwia niepełnosprawnym oraz ich opiekunom bezpieczne dotarcie do wybranego punktu.
W naszym mieście nie brakuje również parkingów należących do wspólnot mieszkaniowych i na nich można również dostrzec wyznaczone miejsca parkingowe na których parkują swoje pojazdy niepełnosprawni mieszkańcy.
Aby takie miejsce zostało wyznaczone i oznakowane niezbędne jest wystąpienie przez mieszkańca posiadającego kartę parkingową z wnioskiem o wyznaczenie takiego miejsca do firmy zarządzającej sprawami Wspólnoty, a następnie każdy z właścicieli znajdujących się w danym budynku mieszkań otrzymuje deklarację, w której akceptuje bądź odrzuca uchwałę, dzięki której owe miejsce ma być wyznaczone.

W przypadku parkingów należących do wspólnot mieszkaniowych na wyznaczenie takiego miejsca parkingowego musi wyrazić zgodę ponad połowa właścicieli mieszkań. Z wypowiedzi pracownika firmy prowadzącej sprawy wspólnot mieszkaniowych w naszym mieście ze zgodą na wyznaczenie na przyblokowych parkingach miejsc dla niepełnosprawnych nie ma większych problemów.
Czy do końca jest to zgodne z prawdą? Na ile mieszkańcy rozumieją potrzeby i ograniczenia niepełnosprawnych? Okazuje się że te pytania nie są bezpodstawne , ponieważ tylko piętnastu właścicieli mieszkań jednej ze wspólnot mieszkaniowych w naszym mieście odpowiedziała pozytywnie na prośbę niepełnosprawnego mieszkańca bloku o wyznaczenie takiego miejsca, dziesięć odpowiedzi było negatywnych natomiast pozostali właściciele wstrzymali się od głosu w wyniku czego dwie osoby niepełnosprawne posiadające auta oraz uprawnienia do korzystania z miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych mają do dyspozycji tylko jedno miejsce, co przy niewielkim parkingu i dużej liczbie parkujących nań aut stanowi duży problem.
Od kilku lat istnieją plany rozbudowy tegoż parkingu, jednak z różnych powodów realizacja ich jest przekładana z roku na rok i między innymi z tego powodu część lokatorów zdecydowała się na zablokowanie uchwały.

Planowana rozbudowa ma odbyć się w 2021 roku, czy dojdzie do skutku nie wiadomo, a do tego czasu o bezpieczeństwie i wygodzie w trakcie parkowania oraz wsiadania i wysiadania z pojazdu niepełnosprawni mieszkańcy mogą sobie tylko pomarzyć.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama