, poniedziałek 20 maja 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Brak informacji głosowych
Z niewiadomych powodów komunikaty głosowe w autobusach działają tak cicho, że usłyszenie czegokolwiek graniczy z cudem, a w większości pojazdów ta funkcja jest całkowicie wyłączona. fot: arch.GCDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Brak informacji głosowych

Iwona Włodarczyk
Wśród pasażerów korzystających z usług transportu publicznego są osoby niewidome i niedowidzące. To z myślą o nich coraz częściej wewnątrz i na zewnątrz pojazdów można usłyszeć informacje głosowe pozwalające na zlokalizowanie aktualnego położenia wiozącego ich autobusu, tramwaju czy pociągu.

Przed kilkoma laty niewidomi podróżujący autobusami komunikacji miejskiej w Cieszynie bez obaw wsiadali do nich, ponieważ każdy podjeżdżający na przystanek autobus wyposażony był w sprawnie działającą informację głosową i nie było mowy o możliwości pomylenia linii czy przejechaniu wybranego przez siebie przystanku.

Czas pokazał, że to co dobre nie trwa długo, tak też stało się z informacjami głosowymi w cieszyńskich autobusach. Obecnie tylko w niektórych z nich to ułatwienie działa poprawnie. Z niewiadomych powodów komunikaty głosowe działają tak cicho, że usłyszenie czegokolwiek graniczy z cudem, a w większości pojazdów ta funkcja jest całkowicie wyłączona. Pasażerowie z dysfunkcją wzroku zmuszeni są korzystać z uprzejmości jadących z nimi obcych ludzi, prosząc ich o podanie numeru podjeżdżającego autobusu czy zlokalizowanie danego przystanku.

Po raz kolejny ignorowane są potrzeby osób z dysfunkcją wzroku i osób starszych dla których to udogodnienie również było pomocne.
Warto, aby władze naszego miasta wzorem Bielska – Białej przemyślały opcję przeprowadzenia szkoleń dla kierowców pod kontem potrzeb niewidomych pasażerów. Poza teorią przekazaną im przez instruktora orientacji przestrzennej wskazany byłby również mały eksperyment polegający na tym, aby każdy kierowca z zasłoniętymi oczami i laską w dłoni samodzielnie odnalazł drzwi i wsiadł do pojazdu, co po części pozwoliło by na uzmysłowienie trudności na jakie natrafiają niewidomi.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama