, niedziela 10 grudnia 2023
Na Zaolziu ciągle jeszcze mieszkają Polacy
Książnica Cieszyńska we współpracy z Kongresem Polaków w Republice Czeskiej rozpoczyna realizację projektu: "Zaolzie teraz". fot: Darwinek/commons.wikimedia.orgDodaj do Facebook

Na Zaolziu ciągle jeszcze mieszkają Polacy

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Na Zaolziu ciągle jeszcze mieszkają Polacy

Projekt przedstawia indywidualne losy znaczących postaci, które zachowując polską tożsamość, osiągnęły sukces na Zaolziu. fot: mat.,pras.

W piątek, 16 grudnia, w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej o godz. 17.00 rozpocznie się pierwsze z cyklu dziesięciu publicznych spotkań mieszkańców polskiej części Euroregionu z wybitnymi przedstawicielami społeczności polskiej na Zaolziu. Projekt "Zaolzie teraz" stworzono, by budować płaszczyznę kontaktów pomiędzy Polakami z obydwu stron granicy.

Od blisko stu lat, granica państwowa rozdzielająca historyczny obszar Śląska Cieszyńskiego, sprawiła, że więzi łączące niegdyś zamieszkałą na tym terenie społeczność polską zostały mocno "nadwątlone". Najmłodsi mieszkańcy polskiej strony nie wiedzą wiele na temat rodaków zza Olzy, a i wiedza na temat historii Zaolzia jest im często obca. Przypadkowo zapytani o znane im osoby z Zaolzia, wymieniają Ewę Farnę, czy Halinę Mlynkovą. Pada również nazwisko Jerzego Buzka, rzadziej Gustawa Morcinka.

Książnica Cieszyńska we współpracy z Kongresem Polaków w Republice Czeskiej chce poprawić tę sytuację. - Pomysł projektu narodził się w trakcie rozmów z Zaolziakami, w ciągu kilku lat. Dziś, zwłaszcza wśród młodszych cieszyniaków, takie nazwy jak Bogumin, Orłowa brzmią równie egzotycznie jak Hradec Kralove i Pardubice. Świadomość wspólnoty losów dawnych zanika. Mieszkańcy po tamtej stronie Olzy są traktowani, bez wyjątku jako Czesi - mówi Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej i dodaje, że na Zaolziu ciągle jeszcze mieszkają Polacy, a projekt przedstawia indywidualne losy znaczących postaci, które zachowując polską tożsamość, osiągnęły tam sukces.

Projekt ma na celu udzielić wsparcia mniejszości polskiej w czeskiej części Euroregionu Śląska Cieszyńskiego oraz wzmocnić rolę, jaką odgrywa ona we współpracy transgranicznej. Nie chodzi tylko o obalenie stereotypów, ale zwiększenie wrażliwości na potrzeby polskiej mniejszości na Zaolziu. Spotkania pozwolą na ocenę aktualnej kondycji mniejszości polskiej i pomogą w określeniu jej przyszłości. Będzie to doskonała możliwość do skonfrontowania wiedzy i wyobrażeń na temat zaolziańskich Polaków z faktycznym obrazem rzeczywistości.

Spotkanie inaugurujące projekt odbędzie się w piątek, 16 grudnia br., w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej o godz. 17.00. Gościem będzie Aniela Kupiec, zaolziańska poetka i gawędziarka. Podczas spotkania "Komu się kłaniać, mamo?" z pisarką będzie rozmawiać Otylia Toboła, znana dziennikarka i publicystka, wieloletnia kierownik Redakcji Polskiej Czeskiego Radia w Ostrawie.

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu INTERREG III A Czechy- Polska i potrwa do października 2012 roku. By zapewnić spotkaniom atrakcyjną oprawę, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, prowadzone będą w konwencji "talk-show" przez znanych dziennikarzy z obu stron Olzy i zilustrowane multimedialnymi prezentacjami. Zwieńczeniem cyklu spotkań stanie się wystawa prezentująca aktualny obraz polskiej mniejszości na Zaolziu, jej dorobek, potencjał organizacyjny i wybitne indywidualności. Ekspozycja, mająca formę 20 efektownych, podświetlonych plansz, wyeksponowana zostanie na Rynku w Cieszynie.

Portal gazetacodzienna.pl objął patronatem medialnym projekt "Zaolzie teraz".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama