, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Mirosław Sekuła w Goleszowie poparł włodarzy
Najwięcej czasu na spotkaniu z marszałkiem województwa poświęcono tematowi transportu. fot: AKDodaj do Facebook

Mirosław Sekuła w Goleszowie poparł włodarzy

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Mirosław Sekuła spotkał się z burmistrzami i wójtami ze Śląska Cieszyńskiego 18 marca w Goleszowie. Nowy marszałek województwa śląskiego rozmawiał z włodarzami o rozwoju subregionu południowego, dobrym wykorzystaniu środków unijnych, drogach, kolei i przewozach pasażerskich. - Spraw, które są do załatwienia i nas bolą jest wiele. Być może wszystkich nie rozwiążemy, ale o problemach trzeba uczciwie mówić - zaznaczył podczas konferencji prasowej marszałek.

Najwięcej czasu na spotkaniu poświęcono tematowi transportu. - Wszystkie drogi transportowe są nadzwyczaj ważne i dzięki nim można wykorzystać szanse rozwojowe naszego regionu. Ilość turystów przebywających w Beskidach jest coraz większa. Wygrywamy z Tatrami. Aby nie stracić przewagi nad innymi regionami, trzeba dbać o dobry stan infrastruktury drogowej i kolejowej - przyznał marszałek Sekuła i dodał, że trzeba zrobić wszystko, aby przede wszystkim doprowadzić do rewitalizacji, a nie do zamknięcia linii kolejowych.

- Kolej to bolączka Ziemi Cieszyńskiej. Jeśli nie znajdziemy jakiś sposobów, żeby rewitalizować linie kolejowe, będą one wyłączane. Linia kolejowa do Wisły jest priorytetem z punktu widzenia województwa - przyznał marszałek. A co z linią Cieszyn - Bielsko-Biała?

Koleje Śląskie nie wykluczają w przyszłości reaktywacji połączeń Cieszyn - Bielsko-Biała, ale przypomnijmy, że wszystko leży w gestii spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest zarządcą linii odpowiedzialnym za jej stan techniczny. Przedstawiciele spółki mówią jednak wprost, że modernizacją linii nie są w ogóle zainteresowani. Jej odcinek z Bielska-Białej do Skoczowa został wyznaczony do zamknięcia.

- Ciężko o argumenty. Trasa kolejowa Cieszyn - Bielsko ma konkurencję w postaci równolegle do niej przebiegającej drogi ekspresowej S1. Sprawienie, aby ludzie przesiedli się do pociągów wiązałoby się z modernizacją linii, tak, aby pociągi na tej trasie mogły jechać zdecydowanie szybciej - przyznał Jerzy Nogowczyk, starosta cieszyński i zaznaczył, że wspólnie wypracowano sposób działania. - Wystąpimy w tej sprawie wspólnie do PLK, by przywrócić linię do standardów europejskich - dodał. - Marszałek obiecał, że inicjatywę wesprze. Należy myśleć o przyszłości i oprzeć się na autorytecie marszałka, bo nikt z nas nie ma narzędzi wpływu na PLK. Trzeba zmienić ich plany - dodał Janusz Buzek, radny województwa.

Podczas spotkania poruszano również temat dalszej rozbudowy drogi dwupasmowej z Ustronia w stronę Wisły, kwestię szerokopasmowego internetu. Każdy z włodarzy mógł przedstawić swoje stanowisko wobec wielu spraw. Była to jednak tylko dyskusja, która jest zaczątkiem do podejmowania już konkretnych decyzji na szczeblach gmin, powiatu, czy województwa.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Z takich spotkań i różnych związków Miast, różnych samorządowych Notabli można wysnuć wiele ciekawych wniosków. Np. takie, że osoby które w okresach wyborczych wykazywały się "starannością" o małe ojczyzny, potem dziwnie zawężają pole swojego widzenia. To konsekwencja upartyjnienia samorządów, polegająca na praktycznej niemożliwości samorządowego funkcjonowania bez wsparcia jakiejś partii lub parafii. Łatwo wskazywać szyderczo na Twórców "łączonych list" czy też krzyczeć o JOW-ach. Trudniej realnie coś zmienić. Nie dziwmy się potem drwinom z debaty "miłościwie nam panujących". Wybaczcie ale nie oprę się na autorytecie Marszałka jak mi "nakazuje" Pan Radny. Nie widzę żadnej logicznej i spójnej ciągłości zrównoważonego rozwoju w Regionie Sląskim. Jeśli już to co najwyżej, mniej lub bardziej nieudolne, kolorowanie wzorów nakreślonych dawno temu przez Jerzego Ziętka. Pan Sekuła jest sprawnym urzędnikiem ale do wizjonerstwa Pana Jerzego mu daleko. Raczej bliżej mu do typowego partyjniactwa. PO mimo elektoratu gwarantującego niejedną jeszcze kadencję winno zadbać o kadry. Rządził Matusiewicz, teraz to samo czyni Sekuła. Nie widzę żadnej różnicy. Jak są dzielnice nędzy to się je wspomaga fontannami. Jak ludzie narzekają i ostrzegają, to się robi europejski Kongres i gada, gada, gada. Nic tylko inaczej zapisane słowa: Samo-Rząd. My wiemy, My robimy (znaczy się pracujemy) a Wy ludu Boży coś za bardzo narzekacie.

Jak starosta coś palnie to ręce opadają! Cyt: "Ciężko o argumenty. Trasa kolejowa Cieszyn - Bielsko ma konkurencję w postaci równolegle do niej przebiegającej drogi ekspresowej S1" - linia kolejowa NIGDY nie jest konkurencją dla drogi i na odwrót! Panie Starosto, trochę logiki!

Słusznie, przecież kolej jest uzupełnieniem oferty przewozowej. Szkoda, że szeroko pojęty temat kolei w naszym województwie jest na pewnych szczeblach spychany na margines, myśląc, że to przeżytek.

Blądi. My jako CSMK otworzyliśmy oczy ślepym Cieszyniakom i pokazaliśmy co stracili i tracą na dal z powodu braku kolei. I tyle naszej roli. Jeszcze 2 lata temu prawie nikt nie wiedział że do Cieszyna jakiś pociąg jeździ a teraz widzicie jak wschód Polski na wyprzedził w inwestycjach z unijnych pieniędzy, gdzie ludzie do pracy jeżdżą normalną koleją Wy po prostu kładziecie lachę na kolej. Ale jak z tej waszej ekspresówki zjechać PKS-em którego nie ma do Bażanowic, Bładnic, Wapienicy itd. Znowu widać ten wasz brak wyobraźni, a kolej na całym świecie jest normalnym transportem tylko nie u nas i to przez was. Ps. Tu nic nie dają petycję w sprawie połączeń a jedynie pozew zbiorowy przeciwko PKP PLK za bagatelizowanie naszej linii i działanie na naszą szkodę bo PLK jest tylko zarządcą torów a nie właścicielem któremu płacimy podatki już tyle lat nic w zamian za to nie mamy.

Wy z CSMK to jacyś narzekacze, jak władza nic nie robi to źle, jak robią to też źle. Panowie wystopujcie !! chyba gracie do jednej bramki? oczywiście chyba bo po komentarzu widać że nie !!

Włodarze pochylili się z troską nad problemami tej ziemi. Na pewien czas (10 lat?) to pochylenie musi nam wystarczyć.

Bzdura!!!
Kolejna "nasiadówka" za pieniądze podatnika!!!
Panie i Panowie wypili kawkę zjedli ciasteczka, skasowali za delegację pieniążki i ... i wydali durny komunikat typu - CHCIELIBYŚMY ALE JAK ZWYKLE SIĘ NIE DA!!!
Pozdrawiam podatników na koszt których urządza się taką farsę!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama