, niedziela 10 grudnia 2023
Miliardy euro unijnego wsparcia
- Otrzymaliśmy największą kwotę wśród wszystkich województw - mówi Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego. fot: BP Tomasz ŻakDodaj do Facebook

Miliardy euro unijnego wsparcia

JM, SLASKIE.PL
3 mld 12 mln euro - taką kwotą dysponować będzie województwo śląskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

O wysokości alokacji przyznanych na poszczególne regionalne programy operacyjne poinformowała marszałków województw minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Województwo śląskie dysponować będzie największą pulą środków w Polsce. Na drugim miejscu znalazła się Małopolska, z RPO na poziomie niespełna 2,6 mld euro.

- Otrzymaliśmy największą kwotę wśród wszystkich województw. Zaraz za nami jest Małopolskie. Razem wypracowaliśmy i będziemy realizować wspólną "Strategię dla rozwoju Polski Południowej". Tak duże środki to efekt dobrej pracy zespołów zajmujących się środkami unijnymi" - powiedział marszałek Mirosław Sekuła.

Podkreślił także, że Województwo Śląskie, przygotowując się do wykorzystania funduszy unijnych, jest bardzo aktywne we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego konsultując propozycje projektów do realizacji.

Środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 przeznaczone będą m.in. na wsparcie projektów z zakresu ochrony środowiska, efektywności energetycznej, transportu, rewitalizacji, regionalnego rynku pracy. Duży nacisk zostanie położony także na innowacyjność w zakresie usług elektronicznych czy informatycznych i zacieśnienie współpracy między światem nauki i biznesu. Na unijne wsparcie mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, jednostki naukowo-badawcze, fundacje, stowarzyszenia itp.

Przypomnijmy, że wśród propozycji projektów transportowych, które mają szansę na dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego znalazła się m.in. trzy linie kolejowe, które mają znaczenie dla mieszkańców naszego regionu. Linia nr 694/157/190/191 Bronów - Bieniowiec - Skoczów - Goleszów - Wisła Głębce, linia nr 90 Zebrzydowice - Cieszyn oraz linia nr 190 Bielsko-Biała - Cieszyn na odcinkach: Bielsko-Biała Główna - Skoczów i Goleszów - Cieszyn. Mimo, że ostatni z tych odcinków został wyznaczony przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA do wyłączenia z eksploracji z końcem roku, to jak zapewniają przedstawiciele spółki nie przeszkodzi to w ewentualnym pozyskaniu dotacji na remont trasy i jej rewitalizacji.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pamiętacie tego bydlaka z prac Komisji afery hazardowej ?

tyle napływa kasy a miejsc pracy ubywa

tablice z wartościami unijnych dotacji - unijnych kukułczych jaj - widać wszędzie. Miejsc pracy nie widać.

Co sie tak wszyscy podniecacie myslicie ze te 3 mld 12 mln euro wziely sie z powietrza ? Do zlodziejskiej Unii kierowanej w glownej mierze przez Niemcow trzeba najpierw DUZO wlozyc zeby potem cos nam skaplo !!!!

Za te pieniądze z Unii na infrastrukturę czy "kapitał ludzki" odwdzięczyliśmy się żywym towarem. Dwoma milionami Polaków, młodych i przedsiębiorczych, którzy wyjechali na Zachód po lepsze życie. Ta fala Polaków jest jak transfuzja świeżej, młodej krwi, podtrzymująca przy życiu schorowanego starca. W ten sposób kryzys demograficzny przerzucony został na nas. I teraz to już nasz problem, a nie Europy.

Jasne, takich przedsiębiorczych, ze nie potrafili sobie tutaj roboty znaleźć to uciekli po łatwy większy pieniądz na zmywarki, do fabryk i hipermarketów.

Na tym m.in. polega przedsiębiorczość, że szuka się taką robotę, która jest łatwa i przynosi dodatkowo większy pieniądz. D_pa, a nie przedsiębiorca wybiera z kolei taką pracę, która jest harówką i daje minimalny zysk.

Zastanow sie co mowisz, nawet jesli to zmywak, fabryka lub hipermarket to i tak podatki i ubezpieczenia zostaja gdzie indziej a nie tak jak powinny w polsce !!!

zwowu będzie kasa na pierdoły

Krótka ocena. Nie wydaje się przy tym być do końca niesłuszna. Dużym znakiem zapytania jest rozwojowe dla Regionu znaczenie akurat tych linii kolejowych. Wypada mieć też nadzieję, że lokalni bossowie nie potracą kasy innowacyjnej na mało wartościowe konferencje i towarzyskie spotkania. Jak sobie cieszyniacy wspomną nie tak dawną wojenkę Burmajstra z Uniwersytetem to z pewnością nie uwierzą w żadną współpracę nauki z biznesem. Myslę też, że nie ma co gadać o innowacyjność skoro Magistrat cieszyński nie potrafi uporać się ze śmieciowymi dylematami. Jeśli przy tym Ktoś myśli, że dalsze zawłaszczania przez samorządy i ich spółki obszarów działalności, gdzie świetnie sobie radzą prywatne firmy, jest słuszne, to jest w wielkim błędzie. Tak niestety będzie gdyż od Cieszyna począwszy a na wsi Warszawa skończywszy, urzędnicza mafia skutecznie rośnie w siłę. To ich udziałem jest wielość, sprzeczność i niezrozumiałość przepisów. Taka sytuacja zapewnia im spokój, bo nawet gdy sprawy trafią na ławy tzw. wymiaru sprawiedliwości, to łatwo będzie wykazać niesłuszność oskarżeń o urzędniczą samowolę. Mamy co prawda Konstytucję z zapisami o własności i konkurencyjności, cóż z tego skoro urzędnicza "decyzja" ma moc większą niż boska moc.

Będziemy mieli pieniądze na kolejne tablice pamiatkowe w Cieszynie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama