, niedziela 14 sierpnia 2022
Leszna Górna ma plan i szansę na wiele inwestycji
Zgodnie z przyjętym planem zmiany czekają również dawne przejście graniczne w Lesznej Górnej. fot: D T G/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Leszna Górna ma plan i szansę na wiele inwestycji

JM
Goleszowscy radni podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia "Planu odnowy miejscowości Leszna Górna na lata 2012-2018". Miejscowość czeka kilka poważnych inwestycji. Łatwiej będzie zdobyć na przykład pieniądze na remont miejscowej świetlicy.

Dla Lesznej Górnej, którą zamieszkuje niewiele ponad pół tysiąca osób, przyjęcie dokumentu jest jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu ostatnich lat.

Zgodnie z przyjętym planem w ciągu sześciu najbliższych lat na terenie miejscowości zostanie zrealizowanych przynajmniej dwanaście większych i mniejszych inwestycji. Największą będzie ta dotycząca modernizacji gminnej świetlicy (m.in. wykonana ma zostać elewacja budynku, zaadaptowane poddasze, na którym powstać mają sale, gdzie będą mogły odbywać się zajęcia kółek zainteresowań, zmieni się też otoczenie samej świetlicy). Całkowity koszt inwestycji, która ma być realizowana w 2013 roku, ma wynieść 600 tys. zł. Jak mówi Krzysztof Glajcar, wójt gminy Goleszów, dzięki uchwaleniu planu odnowy Lesznej łatwiej będzie pozyskać środki europejskie na pokrycie kosztów części działań. Wśród nich jest również remont świetlicy.

W latach 2014-2018 zagospodarowany ma zostać teren wokół byłej szkoły podstawowej. Powstać ma tam m.in. boisko do siatkówki oraz koszówki, a boisko trawiaste ma przejść renowację. Całkowity koszt zadania szacowany jest na 800 tys. zł. Zmienić ma się również przeznaczenie budynków przy dawnym przejściu granicznym. Wójt chciałby, aby w tym miejscu powstał inkubator przedsiębiorczości (koszt zaplanowanej na lata 2014-2016 inwestycji to 350 tys. zł).

Po pół mln zł przeznaczone zostanie na kapitalny remont dróg (ul. Lipowa, ul. Wesoła, ul. Słoneczna, ul. Letniskowa, ul. Kamienna, ul. Spacerowa, ul. Kropiowicka, ul. Mołczyn, ul. Miodowa, ul. Główna) oraz budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

Wśród innych inwestycji jakie znalazły się w planie jest również budowa oświetlenia wzdłuż ul. Leśna, Miodowa oraz Mołczyn, modernizacja przystanków autobusowych, przebudowa miejscowej strażnicy OSP, wyznaczenie nowych szlaków spacerowych i rowerowych, remont parkanu i domu przedpogrzebowego na cmentarzu katolickim oraz odrestaurowanie figury św. Jana Nepomucena, budowa chodników i miejsc parkingowych przy kościołach.

Z decyzji radnych o przyjęciu planu zadowolony jest Marek Kapustka, sołtys Lesznej Górnej, który podkreśla, że plan jest szansą na rozwój miejscowości. A szczególne znaczenie dla jej mieszkańców ma budynek świetlicy. - Korzystają z niego organizacje społeczne, ćwiczy tu Zespół Regionalny "Czantoria", trenują i rozgrywają mecze pingpongiści LKS "Lesznianka" - wylicza sołtys Lesznej Górenej.

Zgodnie z przyjętym planem wszystkie zaplanowane inwestycje w Lesznej Górnej mają zostać zrealizowane do końca 2018 roku. To, czy tak się stanie uzależnione jednak jest od tego, czy uda się pozyskać pieniądze z funduszy europejskich.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Miałeś racje JÓZEF mija 2013 rok, a z ambitnego planu nie zrealizowano ani jednego przedsięwzięcia.
Wójt pociska ludziom kit- co innego mówi, a co innego robi.

Obiecanki cacanki a głupiemu radość

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama