, sobota 13 kwietnia 2024
Kwiaty, znicze, wiązanki: Przycmentarny biznes kwitnie?
Najtańsze znicze na cieszyńskich straganach można kupić za 1,5 złotego, w markecie można je dostać od 0,99 zł. fot Agnieszka Kaczmarczyk fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Kwiaty, znicze, wiązanki: Przycmentarny biznes kwitnie?

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Kwiaty, znicze, wiązanki: Przycmentarny biznes kwitnie?

Ludzie coraz częściej wybierają się do większych sklepów, gdzie za wszystko zapłacą nawet dwukrotnie mniej. fot. Agnieszka Kaczmarczyk

Co roku zostawiamy na przycmentarnych straganach mnóstwo pieniędzy. Sklepy i stoiska prześcigają się w ofertach zniczy i kwiatów. Nie dla wszystkich zajmujących się tym biznesem jest to wciąż zajęcie dochodowe.
Dla Polaków Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas refleksji duchowej. Cmentarz to miejsce pochówku najbliższych i pamięci o zmarłych. Ale czy tylko?

O to, żeby móc sprzedawać przy bramie cmentarza, sprzedający kwiaty i znicze zabiegali od roku. Każdy z nich robi kilkadziesiąt wiązanek dziennie, zajmują się zamówieniami z hurtowni, stoją godzinami przy kościołach i cmentarzach oferując kwiaty cięte, doniczkowe, stroiki, wiązanki i oczywiście kilkadziesiąt rodzajów zniczy. Nie narzekają na mróz czy deszcz, ale na brak klientów. Chcą zarobić.

- W zeszłym roku o tej porze mieliśmy naprawdę spory utarg. Ceny się nie zmieniły, ale kupców jest coraz mniej - stwierdza Adam Grypiński, który zajmuje się handlem zniczami przy Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. - Jest coraz gorzej. W naszym przypadku zarobek zależy od pogody i cen. Trudno konkurować z supermarketami. - mówi pani Maria, zajmująca się handlem kwiatami i dodaje, że ludzie coraz częściej wybierają się do większych sklepów, gdzie za wszystko zapłacą nawet dwukrotnie mniej.

Najtańsze znicze na cieszyńskich straganach można kupić za 1,5 złotego. Za te większe zapłacimy nawet kilkanaście razy więcej. Za chryzantemy w doniczce trzeba zapłacić od 7 do 40 zł., za cięte 4-6 zł. Wciąż popularne stroiki ze sztucznych kwiatów to wydatek od 30 do 50 zł. Okoliczne hipermarkety już od tygodni kuszą klientów atrakcyjnymi cenami. W Cieszynie znicze szklane w sklepach sieciowych można nabyć już za 0,99 zł.

O zakupach poprzedzających Święto Zmarłych wypowiadają się mieszkańcy Cieszyna. - Raz na rok można wydać więcej pieniędzy - mówi Marta Czader, która na groby swoich najbliższych zrobiła zakupy za 100zł. Zofia Krzempek nie kupuje drogich i pięknych zniczy, a wieńce robi sama. - Hieny cmentarne rozkradną wszystko i nawet nie będą miały wyrzutów sumienia - stwierdza cieszynianka i dodaje, że woli kupić znicze za złotówkę i mieć pewność, że będą stały dłużej.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

byłoby skończenie z paleniem zniczy, które nikomu nic nie daje, a tylko zanieczyszcza atmosferę, marnując równocześnie tony stearyny i miliony szklanych pojemniczków. To są pieniądze WYRZUCONE W BŁOTO. Można by je przeznaczyć choćby na cele działalności cmentarzy, wtedy łatwiej by je utrzymać, bez dodatkowych kwestarzy. A gdyby zmarli wstali z grobów, chyba nie chcieliby zobaczyć jak czczona jest ich pamięć - kwiaty, ozdóbki, światełka i tyle.

tak jak ja od dzieciństwa, tak nasi przodkowie od tysięcy lat czcili pamięć swoich zmarłych bliskich. W swoim zapędzie kolonizacyjnym KRK stworzył ideologiczna przykrywkę nad Świętem Zmarłych i wmawia mi teraz, że ja idę na cmentarz nie po to, by pochylić się nad grobem mojej Matki czy Ojca, ale że zgodnie z nauka mędrców z Watykanu - idę tam by czcić Wszystkich Świętych (?)... A ja mam was serdecznie w de... To jest Święto w którym czczę pamięć Zmarłych, w szczególności moich Bliskich. Rzymskie celebracje przekładam na jutro. Z Panem Bogiem.

(ultraradykalne skrzydło fanatyków rzymskich w Polsce) powiedział wprost, co jemu a w szczególności dużej części hierarchii KRK ciąży w całej tej historii z Halloween: otóż problem w tym, że Dynia wkracza na teren co do którego prawo wyłącznego dysponowania rości sobie w Polsce KRK. Ośmieliła się otrzeć o święto narzucone nam wcześniej przez kościół... I to jest sedno sprawy. KRK koniecznie chce nam dyktować kiedy, jak i z kim mamy się bawić, czy dynie wolno wkładać na głowę 31 października czy nie, czy można używać prezerwatyw czy nie, czy in vitro będzie dozwolone czy nie, czy w piątek możemy spokojnie zjeść schabowego itd itp. Jeszcze nie tak dawno jednak KRK pozwalał lub nie czytać książki, dyktował, co myśleć o ruchach planet - a niepokornych palił na stosach przy błogosławieństwie Krzyża i w akompaniamencie szczerych modlitw Księdza Duszpasterza Świętej Inkwizycji. To też było niezłe, bo znowu chwile wcześniej Papież ogłosił świętą wojnę z islamem i obdarzył odpustem zupełnym każdego, kto swe życie odda w dziele tępienia muzułmańskiej zarazy z żyznych i słonecznych ziem Bliskiego Wschodu. Nota bene ta uduchowiona inicjatywa papieska z XI wieku jest jedną z najtrwalszych w historii - po setkach i tysiącach rzezi dokonywanych w imię Jezusa z Nazaretu i ku chwale Bożej, po hekatombie krwi mężczyzn, kobiet i dzieci przelanej wtedy przez krzyżowców - Arabowie w końcu zebrali się w garść, i dali łupnia rzymskim fanatykom sterowanym przez cyniczne papiestwo i do dzisiaj czekają na okazję na ostateczne wyrównanie rachunków z chrześcijaństwem. Ta wojna trwa nadal, i Al-Kaidę zawdzięczamy głównie właśnie papieżowi Urbanowi II. Wracając do dyni - absolutnym smaczkiem wczorajszej rozmowy w TVN była niemal serio rzucona propozycja, aby Halloween ustawowo przenieść na marzec. Pozdrawiam zastępy radiomaryjne i oczekuję na odpowiednie inicjatywy ustawodawcze. A Bogu dziękuje za Janusza Palikota i zdrowy rozsądek tych, co na niego głosowali. Z Panem Bogiem.

bo boga nie ma, jest potrzebny dla kleru i inwizycji......

Chciał dobrze, wykończyli go. Teraz, po 2000 latach 90% udaje, że przejmuje się jego naukami, a są cały czas na tym samym poziomie co przeciwnicy Jezusa: pić, jeść, imprezować, kupować i dbać tylko o swoje sprawy, mieć kompletnie gdzieś innych ludzi. Religia sprawadza się do pójścia do kościoła, ale 90% nie czyta biblii, nie rozumie, jakie sa zasady wiary, nie potrafi tego wytłumaczyć. A duchowni udają, że tego nie widzą

Z pewnością nie wszyscy jesteśmy idiotami. Z pewnością też są liczni co chcą z nas idiotów zrobić. Niektórym się to doskonale udaje. Nie mów w tej sytuacji o skandalu. To zwykła "dziejówka". Człowieczek się rodzi trza zarobić. Człowieczek żyje i tylko "idiota" nie stara sie na tym zarobić. Zejście z tego "skandalu" to tyż interes. Nic z tym nie zrobisz, olej to. Pamiętaj jednak o przepisach i ustąp idiocie pierwszeństwa.

Czemu piszesz jezus,przecież on jest wymyślony....

Przypominam, że Jezus wyp... kupców ze świątyni 2000 lat temu. Po prostu taka jest ludzka natura, że każde święto zmienia święto jedzenia, picia i kupowania. Tyle że brak teraz takich, co wyp... handlarzy z miejsc świętych

Wiadomo, ze to święto jest po to by ktoś sprzedał znicze... Bożonarodzeniowe ozdoby i słodycze... no przecież o sprzedaż chodzi w tym święcie... Małżeństwo też polega na tym, by facet miał co wieczór ciepłe ciało do r....... Nasza kultura zachodnia się stacza. Schodzimy na psy. Sami się w ten sposób zniszczymy.

tego uczą nawet rodzice?

CHRZESCIJAŃSTWO i reszta Europy ?

kapytalzm z ludzką twarzą.

A w Kauflandzie już jest stoisko ze Bozonarodzeniowymi słodyczami - to jest k...wa skandal. Czy my jesteśmy idiotami ? Zróbmy coś z tym !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama