, wtorek 23 kwietnia 2024
Kolej w Cieszynie wraca do łask!
Szynobus Kolei Śląskich przed Chybiem. fot Tomasz Bujok Dodaj do Facebook

Kolej w Cieszynie wraca do łask!

Sukces Kolei Śląskich w Cieszynie ukazuje się na naszych oczach i jest skutkiem głównie cen biletów liniowych i do dzięki nim linia nr S58 Czechowice - Zebrzydowice - Cieszyn rozwija się w sposób prawidłowy i oczekiwany. Drugim etapem powinien być remont infrastruktury i dalsza ekspansja KŚ w regionie nad Olzą.

1 lutego minie 48 dni od rozpoczęcia działalności Kolei Śląskich w Cieszynie. Choć na początku było trudno, a sukces był ogromną porażką, dziś okazuje się, że kolej w Cieszynie zupełnie zmieniła swój tor. Można powiedzieć, że pierwszy tydzień działalności Kolei Śląskich w Cieszynie był gorszy niż Przewozów Regionalnych, których jeden pociąg przyjeżdżał do Cieszyna po godzinie 7.00 i odjeżdżał po godzinie 14.00

Jeździło 13 osób, jeździ 46

Od 17 grudnia do Cieszyna zaczęły jeździć reglanie szynobusy DH-1 i DH-2. Pierwszy szynobus do Cieszyna przyjechał o 7.40 i wysiadło z niego zaledwie 13 osób. W następnych tygodniach pociąg zwany potocznie "szkolniakiem" zaczął przywozić coraz więcej osób. Końcem stycznia parokrotnie do Cieszyna przyjechało nim 46 osób.

Świąteczne wyjazdy...

Jeszcze większe zaskoczenie frekwencją w cieszyńskich pociągach wywołały dni 22-23 grudnia kiedy ponad sto osób w ciągu dwóch dni pojechało z Cieszyna do Katowic. Studenci wybierali głównie składy o 11.20, 14.20 i 15.49.

Nowy Rok - powroty

Po świętach zaczęły się powroty. 1 stycznia pociągiem o 11.20 z Cieszyna wyjechało równo 30 osób z czego 95% podróżnych stanowiły osoby jadące do Katowic. Skład DH-1 tuż za Chybiem pękał w szwach.

Jednak należy dodać, że połączenia Katowice - Czechowice i Czechowice - Cieszyn rodziły się w bólach, bo do końca grudnia zdarzało się czasami, że skład do Cieszyna uciekał przed składem z Katowic w Czechowicach. 31 grudnia w ten sposób na stacji w Czechowicach grupa około 10 osób czekała na kolejny skład około 3 godzin. Dzięki szybkiej interwencji Cieszyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Podróżuj Kolejami Śląskimi do Cieszyna, kolegów i koleżanek związanych z koleją udało się wprowadzić bezwzględne oczekiwanie składu do Cieszyna na skład z Katowic i odwrotnie. Jednak zawsze warto upomnieć się obsłudze pociągu, którym jedziemy o to połączenie.

Po 1 stycznia 2013...

Okazuje się, że czas jazdy w połączeniach z Katowic do Cieszyna jest o około 33 minuty dłuższy od transportu kołowego. Jednak ludzie wybierają połączenia kolejowe. Warto przyjrzeć się komentarzom na temat firmy, która codziennie i regularnie od kilku lat wykonuje połączenia Cieszyn - Katowice zamieszczone na Facebooku "Podróżuj Kolejami Śląskimi do Cieszyna":

- "Cóż... BusBrothers nie był i nie jest najbardziej komfortowym środkiem transportu, pamiętam takie kursy kiedy do Katowic jeździłam prawie 2 godziny, dlatego że w Pawłowicach wsiadał kanar, który jeszcze sobie z kierowcą fajkę musiał zapalić i w ogóle pogadać o zapewne bardzo istotnych sprawach. Już nie mówiąc o kursach gdzie w busie znajdowało się prawie 2 razy tyle osób ile powinno, a pasażerowie stali ściśnięci jak sardynki w puszce nie mając się nawet czego złapać"

- "Niestety jak komuś przyjdzie stać w busie to niejednokrotnie ryzykuje co najmniej zdrowiem. Kiedyś podczas gwałtownego hamowania na światłach jeden facet sobie rozkwasił wargę na przedniej szybie; mi na szczęście udało się złapać fotela, ale przy naporze jeszcze kilku osób z tyłu niestety fotel nie wyszedł z tego cało - słychać było tylko trzask i oparcie jakieś takie luźne potem było"

Samobójczy strzał konkurencji?

Od początku istnienia Kolei Śląskich w Cieszynie Podróżni mogą skorzystać z oferty bilet liniowy gdzie przejazd na bilecie L-65 w relacji Sosnowiec - Katowice - Cieszyn kosztuje 12 zł, za Przewozów Regionalnych taki bilet kosztował 17 zł. Okazało się, że studenci pokochali bilety liniowe, bo w ich przypadku koszt przejazdu z Katowic do Cieszyna wynosi 5,88 zł.

W połowie stycznia konkurencja jeżdżąca do Katowic podniosła jeszcze ceny biletów i dziś wygląda to następująco"

 • BUS: Cieszyn – Katowice 14 zł (normalny), 12 zł (studencki)
 • KŚ: Cieszyn - Katowice 12 zł (normalny), 5,88 zł (studencki) i 7,56 zł (szkolny)

  Nie tylko do Katowic...

  Dziś codziennie z połączeń Katowice - Cieszyn - Katowice korzysta w zależności od dnia tygodnia średnio od 20 do nawet 50 osób na dobę. Frekwencja w pociągach ciągle rośnie nie tylko w relacji do Katowic, bo okazuje się, że pociąg jest naprawdę konkurencyjny cenowo w porównaniu z transportem kołowym.

  Zobaczmy jak to wygląda...

 • BUS: Cieszyn - Zebrzydowice 6,50 zł (normalny), 6 zł (szkolny)
 • KŚ: Cieszyn - Zebrzydowice 4 zł (normalny), 51 zł (miesięczny szkolny), 49 zł (miesięczny studencki) i 100 zł (miesięczny)

  Nie wiemy jak wygląda zakup biletów miesięcznych u konkurencji, ale podobno jest to cena biletu jednorazowego w jedną stronę pomnożona przez liczbę dni w miesiącu. Tak niskie ceny biletów do Zebrzydowic mamy dzięki drugiej liniowce z Cieszyna do Zebrzydowic.

  W przypadku relacji Cieszyn - Chybie cena biletu szkolnego na Koleje Śląskie jest tańsza od biletu na bus o około 30 zł.

  Mit długości podróży?

  Wszyscy do tej pory zgodnym chórem twierdzili, że pociągiem jadąc z Cieszyna wszędzie jedzie się godzinę, dwie, trzy, a wcale nie jest tak źle. Zobaczmy.

 • Cieszyn - Katowice czas jazdy około 128 minut (średnio 33 dłużej niż konkurencja)
 • Cieszyn - Chybie czas jazdy 57 minut ( średnio 7 minut dłużej niż konkurencja)
 • Cieszyn - Zebrzydowice czas jazdy 34 minuty ( średnio 4 minuty dłużej niż konkurencja)

  W przypadku Chybia i Zebrzydowic czas jazdy pociągiem jest o około 5 minut dłuższy niż busem, w przypadku połączeń do Katowic czas jazdy może wynieść tylko 107 minut bez remontów torów przy wprowadzeniu bezpośredniego połączenia zatrzymującego się tylko w Zebrzydowicach, Chybiu, Pszczynie i Tychach.

  Ciekawostki

  Pociągiem o godz. 8.31 z Katowic z połączeniem do Cieszyna regularnie korzysta niezależnie od dnia tygodnia ok. 6 do 8 osób;
  pewnego styczniowego wieczora (niedziela) w Pogwizdowie z pociągu wysiadło około 30 osób, a w Cieszynie 15, był to skład przyjeżdżający o godz. 20.55.

  Coraz więcej seniorów jeździ z Chybia do Cieszyna. Najczęściej z Chybia jadą po 9.oo, a z Cieszyna wracają po 14.00.

  W weekendy bardzo dużo osób z dziećmi korzysta z pociągów KŚ w ramach weekendowych przejażdżek.

  Pogwizdów i Kaczyce odżyły. Coraz więcej mieszkańców tych miejscowości jeździ pociągiem co wcześniej nie było nigdy zauważalne od przynajmniej dekady.

  Diagnoza

  Sukces Kolei Śląskich w Cieszynie, który ukazuje się na naszych oczach jest skutkiem głównie cen biletów liniowych i do dzięki nim linia nr S58 rozwija się w sposób prawidłowy i oczekiwany. Drugim etapem powinien być remont infrastruktury i dalsza ekspansja KŚ w regionie nad Olzą.

 • Komentarze: (2)
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  dla mnie bomba.

  Co do kosztów miesięcznego na busa relacji Zebrzydowice - Cieszyn to jest to ok 180 zł (normalny).

  Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama