, piątek 23 luty 2024
Kawka oczyści powietrze w Cieszynie
- Przewidywany efekt ekologiczny po realizacji zadania, to ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery - mówi Małgorzata Herboczek z Energetyki Cieszyńskiej. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Kawka oczyści powietrze w Cieszynie

JM
Powietrze nad Olzą będzie czystsze? Jest na to szansa. Ma w tym pomóc pilotażowy program likwidacji niskiej emisji w Śródmieściu Cieszyna, który otrzymał właśnie dofinansowanie w ramach pierwszej edycji programu "Kawka".

Program zakłada dofinansowanie - przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - przedsięwzięć służących likwidacji niskiej emisji wspierających wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.

W całym kraju dzięki 800 milionom złotych zostanie wymienionych, na gazowe lub inne ekologiczne paliwa, blisko 15 tys. starych węglowych pieców i kotłowni. Mieszkańcy 37 miast i gmin zostaną podłączeni do miejskich sieci ciepłowniczych, a w części budynków zostanie wykonane ocieplenie i nowa stolarka okienna. Tylko w województwie śląskim na dofinansowanie 22 zadań przeznaczono ponad 21 mln zł. Wśród nich jest pilotażowy program likwidacji niskiej emisji w Śródmieściu Cieszyna. Z wnioskiem o dofinansowanie projektu wystąpiła gmina Cieszyn oraz Energetyka Cieszyńska.

Celem zadania, które ma być realizowane w latach 2014-2015, jest podłączenie do sieci cieplnej dziesięciu budynków wielorodzinnych, likwidacja pieców kaflowych, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania zasilanych z sieci cieplnej, a także termomodernizacja części budynków. Programem mają być wybrane budynki z ulic Błogockiej, Górnej, Żwirki i Wigury, Sejmowej, a także Pl. Dominikańskiego i Pl. Św. Krzyża.

- Przewidywany efekt ekologiczny po realizacji zadania, to ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery - mówi Małgorzata Herboczek z Energetyki Cieszyńskiej.

Specjaliści szacują, że realizacja programu "Kawka" spowoduje w Cieszynie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 433,814 ton w skali roku, dwutlenku siarki o 7,193 ton, tlenków azotu o 1,039 ton i Benzo(a)pirenu o 2,158 kg. Do powietrza trafi też w ciągu roku mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 3,037 ton i PM 2,5 o 2,877 ton.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to dobra wiadimosc ...choc to ciagle za malo....dobrze ze energetyka ruszyla dupe dla dobra miasta!!oby tak sanorzadowca sie zechcialo chciec myslec o tych spawach jako priorytetowych !!!

wprowadzić zakaz palenia węglem i pochodnym, tak jak zrobił Kraków.

wprowadzic i to asap ! zanim zostana tutaj tylko umierajacy staruszkowie i zmutantowane poczwary z IQ niemowlaka zwane spoleczenstwem ...bo zaiste niewielu bedzie stac na wyprawe do Elizjum !!!

ble, ble, ble. Ja od dawna mam ekologiczne ogrzewanie gazowe i palę...węglem. Po drugie już lata temu nasz dom miał być połączony do sieci cieplnej miasta. Ale cena ogrzewania przestraszyła nas. Mniejsze mieszkanie od mojego ma roczny koszt ogrzewania 3500 zł . To ja dziękuję.
Podawanie globalnych ilości zmniejszenia emisji np PM10 nic nie mówi. O ile zmniejszy się imisja? A co latem? Latem okien w nocy i tak nie otworzę, skoro sobie Trzyniec kopci w najlepsze.

a może by tak zahaczyć o początek ulicy Hallera i jedego z trucicieli, który od lat (!!!) zimą uprzykrza życie wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych znajdujących się w pobliżu?

No to już wiem co jeszcze rozkopią. Centrum Będzie zamknięte całkowicie. Śmiać się czy płakać?

Pozdrawiam spalaczy plastików z prowincji- Boguszowice,Kalembice Niech wam rak radośnie rośnie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama