, piątek 12 sierpnia 2022
Jubileusz 500 lat reformacji - najważniejsze wydarzenia w regionie
- Reformacja wciąż trwa. Dlatego chcemy mówić 500 lat reformacji, a nie 500-lecie - podkreśliła dr Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Reformowanego. W tym kontekście biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego ks. Marek Izdebski zaznaczył, że reformacja nie jest tylko wydarzeniem historycznym, ale dotyczy też współczesności. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Jubileusz 500 lat reformacji - najważniejsze wydarzenia w regionie

Jubileusz 500 lat reformacji - najważniejsze wydarzenia w regionie

- Natomiast nie udało nam się uzyskać takiego patronatu Sejmu RP i tutaj będzie trochę gorzkich słów - powiedział biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, fot. ARC SPOT

W dniach 14 - 16 października w Cieszynie odbyły się wspólne sesje Synodów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Oba kościoły współpracują przy organizacji Jubileuszu 500 lat reformacji, którego wydarzenia będą miały miejsce w tym, jak i przyszłym roku. Inauguracja ogólnopolskich obchodów już 31 października br. w Cieszynie.

Współpraca kościołów

- To nasze spotkanie jest o tyle niezwykłe, że na pewno pierwszy raz w powojennej historii postanowiliśmy, aby dwa Synody spotkały się tak blisko siebie, żebyśmy mogli być na wspólnych obradach - powiedział ks. dr Grzegorz Giemza, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP podczas konferencji prasowej 14 października w Cieszynie. Podczas wspólnych obrad 15 października w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza ogłoszono przesłanie Synodów na Jubileusz 500 lat reformacji. Dokument m.in. odnosi się do trwającej od lat współpracy pomiędzy Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w RP i Ewangelicko-Reformowanym w RP. We wspólnym przesłaniu Synodów podkreślone jest także znaczenie reformacji, jaki i wyzwania jubileuszu.

- 31 października 1517 roku ks. dr Marcin Luter ogłosił swoje tezy, które poruszyły ówczesny świat kościoła, ale i polityki. W związku z tym w 2017 roku na całym świecie zaplanowane są różne obchody związane z reformacją - powiedział ks. Jerzy Samiec, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. - Reformacja wciąż trwa. Dlatego chcemy mówić 500 lat reformacji, a nie 500-lecie - podkreśliła dr Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Reformowanego. W tym kontekście biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego ks. Marek Izdebski zaznaczył, że reformacja nie jest tylko wydarzeniem historycznym, ale dotyczy też współczesności.

Obchody także w powiecie cieszyńskim

W czasie konferencji prasowej bp Samiec opowiedział o planowanych obchodach jubileuszu reformacji, jakie będą miały miejsce w Polsce. To właśnie Cieszyn będzie miastem, w którym rozpoczną się ogólnopolskie obchody. Już 31 października br. o godz. 10.00 odbędzie się uroczyste nabożeństwo w kościele Jezusowym w Cieszynie. W lutym 2017 nad Olzą odbędzie się z kolei wspólna uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, Rady Powiatu Cieszyńskiego i Rady Miejskiej Cieszyna. Ze względu na to, że Cieszyn jako jedyne miasto w Polsce obok Wrocławia zostało uwzględnione wśród Europejskich Miast Reformacji, zawita tu tzw. bus reformacyjny. Na czerwiec 2017 zaplanowano z kolei Ewangelickie Dni Kościoła, w związku z którymi odbędzie się szereg wydarzeń w całej Diecezji Cieszyńskiej, m.in. w Cieszynie, Wiśle i Ustroniu - szczegóły na stronie: www.luter2017.pl.

Sejm nie obejmie patronatem

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce skupia około 70.000 wiernych. Służy w nim 153 duchownych (w tym 12 kobiet diakonów) w 133 parafiach. Dzieli się na 6 Diecezji, z których najliczniejszą jest Diecezja Cieszyńska - ok. 37.00 tys. wiernych. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął jednogłośnie rezolucję o ogłoszeniu roku 2017 Rokiem Reformacji. Natomiast Sejm RP już takiej rezolucji nie przyjął, z kolei prezydent RP Andrzej Duda zdecydował się objąć swoim patronatem wyłącznie cztery dni całego Jubileuszu, czyli uroczystości centralne w Warszawie. Do tego odniósł się ks. Jerzy Samiec, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP podczas konferencji prasowej 14 października w Cieszynie.

- Prezydent odmówił nam patronatu nad ogólnopolskimi obchodami. Myślę, że to było pewne nieporozumienie, więc teraz zwróciliśmy się z drugim listem z prośbą o objęcie patronatem tych obchodów centralnych w Warszawie, tj. 26-29 października 2017 roku i wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź pozytywną - powiedział ks. Jerzy Samiec.

- Natomiast nie udało nam się uzyskać takiego patronatu Sejmu RP i tutaj będzie trochę gorzkich słów. Wniosek o taki patronat złożony przez posła w sejmowej komisji kultury nie został poddany pod procedowanie, to znaczy w ogóle nie został odczytany i nie było nad nim głosowania. Wyrażam duże ubolewanie, bo nie są to standardy demokratyczne. Rozumiem, że nasz wniosek mógł przepaść w tej komisji i nie uzyskać zaufania, być może inne wydarzenia bardziej zasługiwały na to, by powiązać je z rokiem 2017. Niemniej to, że ten wniosek nie został w ogóle poddany pod procedowanie, jest moim zdaniem naruszeniem dobrych zasad demokratycznych - dodał bp Samiec.

Papież Franciszek zaangażowany w jubileusz

W czasie zeszłotygodniowego spotkania z mediami w Cieszynie biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP zapowiedział też nabożeństwo reformacyjne w Lund w Szwecji 31 października br., które zainauguruje ogólnoświatowe obchody Jubileuszu 500 lat reformacji. Współgospodarzami wydarzenia w Lund będą papież Franciszek w imieniu Kościoła Katolickiego oraz bp Munib Younan i ks. dr Martin Junge, reprezentujący komunię 145 Kościołów Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL).

- Katolicy i luteranie prowadzą dialog od lat, wydali wspólne dokumenty. Spotkanie w Lund nie jest więc niczym nadzwyczajnym. Ono pieczętuje to, że dialog między naszymi Kościołami jest prowadzony i rozwija się - zaznaczył bp Samiec. Ze względu na fakt, że biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP weźmie udział w ogólnoświatowej inauguracji w Lund, nie będzie go na obchodach inauguracji ogólnopolskiej w Cieszynie, które odbędą się tego samego dnia (31 października).

- Po raz pierwszy w historii, katolicy i luteranie będą wspólnie upamiętniać rocznicę reformacji na płaszczyźnie globalnej. To wydarzenie jest kamieniem milowym odzwierciedlającym postęp dokonany w ciągu 50 lat międzynarodowego dialogu rzymskokatolicko-luterańskiego - czytamy we wspólnym stanowisku katolicko-luterańskim podpisanym przed obchodami Jubileuszu 500 lat reformacji. - Dialog ten został zainicjowany po ważnych decyzjach Soboru Watykańskiego II i przyczynił się do zbudowania wzajemnego zrozumienia. Pomógł pokonać wiele różnic, więcej, stworzył atmosferę zaufania. Potwierdził również wspólne przekonanie, że więcej kwestii łączy katolików i luteran niż dzieli, dając wyraz głębokiej wierze, że poprzez chrzest katolicy i luteranie powołani są do jednego Ciała Chrystusowego. Upamiętnienie wyraża również silniejsze relacje oraz głębsze i pełniejsze zrozumienie osiągnięte w wielu częściach świata przez wspólną służbę i świadectwo. Luteranie i katolicy zbliżyli się do siebie, czasami w niezwykle skrajnych warunkach prześladowań, ucisku i cierpienia - czytamy w dalszej części stanowiska katolicko-luterańskiego.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Polecam Państwu obejrzenie filmu dokumentalnego „Luter i rewolucja protestancka” - (Jak wielką katastrofę może spowodować jeden człowiek?)

Odmowa sejmowa i prezydencka nie jest nieszczęściem.
Proszę na to spojrzeć tak "po ludzku", po chrześcijańsku.
Jeśli odmawia Prezydent Jednego Polaka, jak mawiają w Mieście Królewskim Krakowie, jak odmawia Sejm Najjaśniejszej, to czym tu się smucić: chyba, że z powodu względu na "stan ducha" instytucji i urzędów.
A przecie to tylko "rysunek na szkle" wiernie oddający rzeczywistość.
Kruchy materiał, farba i Artysta Prymitywista. Dokładnie jak Pan Krynicki: wielki dla Polaków "na odległość", a przy tym Nieładny Przybłęda Uliczny. A My tacy piękni: pensja, tyłek w fotelu i ulubiony telewizor... ?
Mamy zatem samotnego Franciszka, w drugim końcu sali watykańskiej sali "stado" spiskujących Książąt Kościoła.
Mamy "obatela", który się "dziwi" i mowę Mu odejmuje, a na szkiełku PJP, który krzyczy (miast mówić) i burmuszy się, miast być emanacją ww. najjaśniejszej. Taki ma być wymagalny uczestnik Jubileuszu Marcina Lutra Odwagi?
Proszę przejść nad "nieszczęściem" do porządku, bo nie takie już bywały i nie wiemy jakie jeszcze przed Nami!
Otwórzcie wrota JMLO na oścież, My przyjdziemy... Katolicy także...

W tej całej imprezie jedno mnie smuci. Wpakowanie do komitetu honorowego obchodów reformacji HGW, zwłaszcza w momencie gdy wychodzą na jaw nieprawidłowości z rephywatyzacjami w stolicy, jest żenujące. Każdy kler lgnie do polityków, smutne.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama