, czwartek 6 października 2022
Jak żyje się w Cieszynie? Wyniki ankiety
Mimo iż w ankiecie brało udział wyłącznie 578 mieszkańców Cieszyna, to z jej wynikami trudno się nie zgodzić. fot: W. Wandzel/cieszyn.plDodaj do Facebook

Jak żyje się w Cieszynie? Wyniki ankiety

MM/mat.pras.
Jak żyje się w Cieszynie? Wyniki ankiety

Wyniki ankiety w formie infografiki. fot. mat. pras.

W dniach od 9 do 19 lipca br., miasto Cieszyn udostępniało internetową ankietę dla mieszkańców Cieszyna, której celem było zebranie opinii o tym jak żyje się w Cieszynie, a także o potrzebach, problemach i oczekiwaniach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w jego centrum. Jednym z celów jest także wypracowanie rozwiązań wspierających przedsiębiorców działających w śródmieściu Cieszyna.

W ankiecie wzięło udział tylko 578 mieszkańców Cieszyna, a jej wyniki nie przynoszą odkrywczych odpowiedzi. Opisują bowiem potrzeby, kierunki zmian i zachowania o których od dawna wiadomo.

Autorzy ankiety podzieli uzyskane wypowiedzi na cztery kategorie, dzięki czemu udało się im uzyskać odpowiedzi na pytania: "Dlaczego mieszkamy w Cieszynie", "Jak spędzamy czas wolny", "Zakupy i usługi" oraz "Rzeczy, które chcielibyśmy zmienić w Cieszynie".

Dlaczego mieszkamy w Cieszynie?

63% badanych mieszkańców uważa Cieszyn za atrakcyjne miejsce do życia. Lubimy Cieszyn, bo jest małym, kameralnym miastem na granicy. Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy powyżej 45 roku życia. Najmniej zadowoleni są mieszkańcy w wieku 18-25 lat. Młodym mieszkańcom przeszkadza, że w Cieszynie brakuje miejsc do spędzania czasu i rynek pracy jest dla nich mało atrakcyjny.

Jak spędzamy czas wolny?

Od poniedziałku do piątku większość cieszyniaków spędza wolny czas w domu. Mieszkańcy spędzają czas w domu, bo ich zdaniem nie ma lepszej alternatywy. W weekendy mieszkańcy Cieszyna spędzają czas aktywnie. Tylko 20% badanych spędza wolny czas poza domem w kawiarniach i restauracjach.

Zakupy i usługi

60% badanych mieszkańców Cieszyna chodzi do restauracji lub kawiarni nie częściej niż 2x w miesiącu. Mieszkańcy rzadko robią zakupy w centrum, bo jest zbyt oddalone od ich miejsca zamieszkania i brak w nim wystarczającej ilości parkingów. Niewiele ponad 10% badanych robi zakupy w lokalnych małych sklepach. Mieszkańcy uważają, że są zbyt krótko otwarte i asortyment jest w nich ograniczony. Cieszyniacy najczęściej robią zakupy spożywcze w dyskontach i supermarketach. Mieszkańcy wybierają supermarkety, bo są dłużej czynne i nie ma w nich problemu z parkingiem.

Rzeczy, które chcielibyśmy zmienić w Cieszynie

Sprawić, by miasto było bardziej atrakcyjne dla mieszkańców poprzez rozwój oferty kulturalnej i rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej. Usprawnić komunikację miejską, dodać więcej połączeń kolejowych. Utworzyć więcej miejsc parkingowych w centrum. Poprawić infrastrukturę techniczną - ulice, chodniki, ścieżki rowerowe.

Ankieta powstała przy współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach projektu „Cieszy nas mała przedsiębiorczość”. - Celem projektu jest zapewnienie przedsiębiorcom działającym w historycznej części miasta stałego wsparcia Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek. Wsparcie ma dotyczyć ułatwiania funkcjonowania w centrum miasta małych sklepów, zakładów usługowych i rzemieślniczych czy organizacji pozarządowych - czytamy na stronie UM w Cieszynie.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zlikwidować parkingi! Miasta nie widać zza samochodów!

dokładnie!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama