, czwartek 29 września 2022
Jak wygląda aktualna sytuacja na granicy?
We wtorek, 18 maja o godz. 9:00 na moście Wolności w Cieszynie można było spotkać patrol polskiej straży granicznej. fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Jak wygląda aktualna sytuacja na granicy?

ŁP
Wiele pytań pojawia się w kwestii aktualnej sytuacji dotyczącej możliwości przekraczania polsko-czeskiej i czesko-polskiej granicy. Pytania powstają głównie pod wpływem niejasnych komunikatów, które prezentują Ministerstwa Spraw Zagranicznych z obu stron granicy. Jak wygląda zatem aktualna sytuacja na granicy?

Według czeskich przepisów, od 15 maja możliwa jest podróż do Czech bez konieczności posiadania testu lub udania się na kwarantannę w przypadku, jeśli osoba przekraczająca granicę przeszła już zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i nie ma oznak zachorowania, a fakt ten potwierdza przetłumaczone zaświadczenie wydane przez lekarza. W tym przypadku istnieje jednak ograniczenie ważności odporności umożliwiającej swobodne przekraczanie granicy do maksymalnie 90 dni od daty pierwszego pozytywnego testu PCR.

Do Czech mogą swobodnie udać się także osoby zaszczepione na terytorium: Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier lub Słowenii co najmniej pierwszą dawką, posiadające certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID w tym kraju, o ile od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 22 dni. Dodatkowo na okoliczność tranzytu z Polski przez Czechy do 12 godzin nie trzeba posiadać aktualnych testów, a jedynie wykazać wiarygodny powód przejazdu przy ewentualnej kontroli, podobnie jak w przypadku osób podróżujący do Czech z okolicznych państw na okres nieprzekraczający 12 godzin.

Podobną zasadę dotyczącą osób zaszczepionych powinny respektować także polskie służby graniczne, które nadal prowadzą wyrywkowe kontrole na czesko-polskiej granicy. Osoby wracające z Czech lub udające się np. na zakupy do Polski powinni więc liczyć się z możliwością kontroli, a w przypadku braku posiadania odpowiednich zaświadczeń mogą być zawrócone z przejścia granicznego lub skierowane na obowiązkową kwarantannę.

Wyrywkowe kontrole na granicy z Czechami realizują obecnie jedynie polskie służby graniczne.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama