, czwartek 25 kwietnia 2024
IX Forum Rolnicze Podbeskidzia w Międzyświeciu z Kalinowskim
Jednym z gości forum był Jarosław Kalinowski, były minister rolnictwa, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. fot: ARC



Dodaj do Facebook

IX Forum Rolnicze Podbeskidzia w Międzyświeciu z Kalinowskim

JM
Kilkaset osób wzięło udział w IX Forum Rolniczym Podbeskidzia w Międzyświeciu. Jednym z głównych tematów spotkania była kwestia dopłat, na jakie będą mogli liczyć rolnicy w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

W spotkaniu, które odbyło się 10 marca w Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświeciu, uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu cieszyńskiego, bielskiego oraz żywieckiego. Jednym z gości forum był Jarosław Kalinowski, były minister rolnictwa, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, który przedstawił zagadnienia związane z budżetem Unii Europejskiej po 2014 roku. W tym tych związanych ze Wspólną Polityką Rolną. - Polsce proponuje się obecnie o 6-7 mld euro więcej na ten cel niż w latach 2007-2013. Nie oznacza to, że dopłaty będą wyższe, bo te wzrosną tylko w niewielkim stopniu - mówił Jarosław Kalinowski i podkreślił, że w skali całej Unii Europejskiej środki przeznaczone na rolnictwo w larach 2014-2020 mają spaść o ok. 40 mld euro.

I właśnie dopłaty dla rolników często stają się nich jedyną szansą na opłacalność produkcji. - Dziś 49 proc. dochodów rolniczych pochodzi z dopłat. Gdyby nie było dopłat, to w ogóle nie ma naszego rolnictwa - zauważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej i podkreśla: - Wspólna polityka rolna jest nastawiona na podtrzymanie dochodów rolniczych, a nie na ich zwiększenie. Dopłaty zostały nie po to wprowadzone, by zapewnić dochodowość rolników, ale niższe ceny konsumentom.

I dlatego polscy rolnicy tak walczą, aby wysokość dopłat dla nich została zrównana z tymi jakie otrzymują ich koledzy ze "starej" Unii. Jak podkreślano podczas Forum w Międzyświeciu kiedyś dochód przynosiło małe 3-5 hektarowe gospodarstwo, dziś z takiego areału trudno wyprodukować żywność, która zaspokoi potrzeby chociażby rodzinny. Takich gospodarstw w naszym regionie jest zdecydowanie najwięcej (ponad 90 proc.). - Musimy wzmocnić dodatkowymi programami małe gospodarstwa - apelował członek Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej Marian Ormaniec i zauważał, że często właśnie małe gospodarstwa mogą być szansą na podtrzymanie aktywności zawodowej dla mieszkańców wsi i chronić ich przed ubóstwem .

W naszym regionie łatwo nie jest też dużym przedsiębiorcom rolnym, którzy mimo chęci rozwoju, ze względu na ograniczoną ilość wolnych terenów i "głód ziemi", nie są w stanie powiększać swoich gospodarstw. - Nigdy nie będziemy na takim poziomie jak rolnicy na zachodzie i północy kraju - przyznawał Maciej Bieniek, który w Ochabach prowadzi 150 hektarowe gospodarstwo rolne. Niestety nowe rozwiązania wprowadzone przez Unię Europejską uderzą również w takie gospodarstwa. Wszystko w związku z wprowadzeniem tak zwanej zasady modulacji, czyli zmniejszenia od 10 do 14 proc. dopłat bezpośrednich, dla średnich i dużych gospodarstw.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jak to jest Panie Kalinowski, że pański kolega - minister Sawicki, decyduje za mnie czy ja chcę, czy też nie chcę jeść, wyrobów z zawartością soli odpadowej. Ja mam takie prawo, tak jak inni mieszkańcy tego kraju, - decydować o tym czy ja chcę jeść produkty z solą odpadową i nie życzę sobie, żeby jakiś minister ukrywał przed nami dane, które przedsiębiorstwa produkowały żywność z dodatkiem soli odpadowej! No cóż, widać lobbing najbogatszych w tym kraju, odnoszę wrażenie, że normalny Polak się dla PSL-u nie liczy.

najbardziej zdrowe były małe gospodarstwa rolne na naturalnych nawozach...kury, kaczki, krowy, koza...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama