, środa 24 lipca 2024
InfoSpace, czyli przestrzeń do zarządzania informacją transgraniczną i współpracy na pograniczu polsko-czeskim
Partnerzy projektu odbyli wirtualne wideowizyty, które stały się inspiracją do zarządzania szeroko rozumianą informacją transgraniczną i transnarodową w odniesieniu do potrzeb istniejących w polsko-czeskim pograniczu, w tym na terenie Euroregionu Śląsk Cieszyński.  fot: cloveknahranici.euDodaj do Facebook

InfoSpace, czyli przestrzeń do zarządzania informacją transgraniczną i współpracy na pograniczu polsko-czeskim

REDAKCJA/MAT. PRAS.
Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza", Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska oraz Stowarzyszenie Člověk na hranici, z.s. zakończyło realizację partnerskiego projektu "InfoSpace", którego celem było podniesienie poziomu rozwoju współpracy transgranicznej w Euroregionie Śląsk Cieszyński, a także stworzenie przestrzeni do kompleksowego zarządzania informacją transgraniczną na rzecz instytucji i społeczności regionu przygranicznego z wykorzystaniem dotychczasowych długoletnich doświadczeń ze współpracy prowadzonej przez partnerów projektu w wymiarze polsko-czeskim, jak i międzyregionalnym - z pograniczem francusko-niemieckim.

Projekt był odpowiedzią na potrzeby związane z rozwijaniem i doskonaleniem narzędzi i metod pracy w odniesieniu do współpracy transgranicznej w obszarze Euroregionu Śląsk Cieszyński, biorąc pod uwagę sprawdzone rozwiązania zastosowane na pograniczu francusko-niemieckim. W tym celu partnerzy projektu odbyli wirtualne wideowizyty, które stały się inspiracją do zarządzania szeroko rozumianą informacją transgraniczną i transnarodową w odniesieniu do potrzeb istniejących w polsko-czeskim pograniczu, w tym na terenie Euroregionu Śląsk Cieszyński.

W ramach projektu zaktualizowana została także strategia dotycząca współpracy terytorialnej w Euroregionie Śląsk Cieszyński, co pozwoli na systemowe podejście do inicjowania i wdrażania przyszłych aktywności transgranicznych przez polskie i czeskie samorządy oraz ich jednostki organizacyjne, a także pozostałe podmioty zainteresowane polsko-czeską współpracą. Strategia uwzględnia również aspekt związany ze zmieniającymi się warunkami prowadzonej współpracy, zwłaszcza zagrożeń epidemiologicznych. Elementem wspierającym konsultację prac nad strategią były warsztaty dla przedstawicieli wyżej wspomnianych grup. Opracowana w języku polskim i czeskim strategia pozwoli na podniesienie poziomu rozwoju współpracy transgranicznej w Euroregionie. Ze strategią wiąże się także wydanie publikacji TRANSCARPHATICA, której tematyka dotyczy m.in. zagadnień związanych z planowaniem, finansowaniem i realizacją współpracy transgranicznej zwłaszcza w odniesieniu do nowego okresu programowania 2021-2027, a także zmian jakie na pograniczu polsko-czeskim wywarła epidemia COVID-19. Ósmy tom naukowej serii wydawniczej „TRANSCARPATHICA” powstał przy współpracy Stowarzyszenia „Olza” oraz branżowej Komisji Polskiej Akademii Nauk pod redakcją profesora Akademii WSB Łukasza Wróblewskiego.

W celu osiągnięcia wszystkich celów transgranicznego projektu wymagane była także modernizacja nowych pomieszczeń wchodzących w skład siedziby SRiWR „Olza” w Cieszynie oraz zaplecza do prowadzenia działalności transgranicznej znajdującego się w siedzibie RSTS. Przyczyniły się one do poprawy warunków do prowadzenia polsko-czeskiej współpracy transgranicznej, m.in. w zakresie obsługi i organizowania warsztatów dla samorządów lokalnych i innych instytucji współpracujących z Euroregionem, w tym wdrożeniu nowoczesnych form komunikacji, które wymagały zakupu profesjonalnego sprzętu wideokonferencyjnego.

Projekt "InfoSpace" jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Interreg V-A Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama