, sobota 23 września 2023
Forum Sołtysów Powiatu Cieszyńskiego
Pomysł na organizację forum był oddolną inicjatywą, z którą do Mieczysława Szczurka Starosty Cieszyńskiego wystąpili sołtysi z terenu powiatu cieszyńskiego. fot: Starostwo Powiatowe w CieszynieDodaj do Facebook

Forum Sołtysów Powiatu Cieszyńskiego

REDAKCJA/MAT. PRAS.
Forum Sołtysów Powiatu Cieszyńskiego

W trakcie forum władze Powiatu Cieszyńskiego nagrodziły Fryderyka Białonia - sołtysa wsi Kowale (gm. Skoczów), wręczając mu okolicznościowy list gratulacyjny oraz kwiaty. Fryderyk Białoń pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 1977 r. To najdłużej urzędujący sołtys z terenu ziemi cieszyńskiej.


Forum Sołtysów Powiatu Cieszyńskiego

Z założenia forum miało w tym sołtysom pomóc, stanowiąc wsparcie i płaszczyznę do wymiany wspólnych doświadczeń, praktyk oraz inicjatyw podejmowanych w sołectwach na terenie powiatu cieszyńskiego.

W sobotę, 16 listopada w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się Forum Sołtysów Powiatu Cieszyńskiego. Pomysł na organizację forum był oddolną inicjatywą, z którą do Mieczysława Szczurka - starosty cieszyńskiego wystąpili sołtysi z terenu powiatu cieszyńskiego.

Celem forum była integracja środowiska sołeckiego, podnoszenie wiedzy i kompetencji sołtysów oraz rad sołeckich we wdrażaniu i wykorzystywaniu funduszy sołeckich, ułatwianie współpracy pomiędzy nimi a organami administracji samorządowej, dbanie o interes środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń oraz zdobywanie wiedzy.

- Współczesny sołtys jest liderem społeczności lokalnej, w której i dla której działa. Sołtys zachęca mieszkańców do wspólnego włączania się do bezinteresownej działalności społecznej na rzecz swojego miejsca zamieszkania. Sołtys jest osobą, która sypie pomysłami, słucha ludzi, współdziała z radą sołecką oraz innymi organami administracji samorządowej. Głęboko wierzę, że wspólnie można zdziałać więcej i sprawić, że sołtysi zostaną wyposażeni w potrzebne instrumenty oraz narzędzia ułatwiające pracę w sołectwach- podkreślił na spotkaniu starosta.

Z założenia forum miało w tym sołtysom pomóc, stanowiąc wsparcie i płaszczyznę do wymiany wspólnych doświadczeń, praktyk oraz inicjatyw podejmowanych w sołectwach na terenie powiatu cieszyńskiego. W trakcie forum władze Powiatu Cieszyńskiego nagrodziły Fryderyka Białonia - sołtysa wsi Kowale (gm. Skoczów), wręczając mu okolicznościowy list gratulacyjny oraz kwiaty. Fryderyk Białoń pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 1977 r. To najdłużej urzędujący sołtys z terenu ziemi cieszyńskiej.

Podczas forum wystąpił Jacek Wiśniewski - sekretarz Powiatu Cieszyńskiego, który zaprezentował Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Sławomira Godek - prezeska stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, trenerka, animatorka społeczno-kulturalna, koordynatorka programu „Działaj Lokalnie”, Grzegorz Sikorski - wójt gminy Hażlach, Klaudiusz Zawada - sołtys Zamarsk, Maciej Bieniek - sołtys Ochab oraz Krzysztof Marciniuk – dziennikarz Głosu Ziemi Cieszyńskiej.

W czasie forum został wyświetlony film dokumentalny pt. „O początkach rolnictwa ekologicznego w Polsce”. Obraz powstał z myślą o pionierach rolnictwa ekologicznego, którzy poświęcili swoje życie, aby zgłębić tajniki produkcji żywności z poszanowaniem przyrody. Film przedstawia historię wydarzeń, które miały miejsce na przełomie lat 1924-1991. Przedstawione w nim wątki i postacie przenoszą widza w świat, którego już nie ma. W świat, w którym rolnicy troszczyli się o siebie nawzajem, którzy z poświęceniem poszukiwali wiedzy praktycznej - od rolnika do rolnika, w kraju i za granicą. Był to świat oparty na silnej ideologii, w której ważne były aspekty duchowe, zdrowotne i społeczne. Produkcja żywności metodami biodynamicznymi i później ekologicznymi dostarczała tamtym osobom ogromną dawkę motywacji, samorealizacji i ciągłej chęci dalszego poszukiwania. Dziś ciężko jest zrozumieć klimat tamtych czasów. Dziś wartości rynkowe górują nad aspektami pozamaterialnymi. Zadaniem filmu jest uchronienie ducha tamtych czasów rolnictwa ekologicznego i tamtych pionierów od zapomnienia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama