, poniedziałek 15 lipca 2024
Do szkoły autobusem – transport publiczny w dobie pandemii
Duże obawy, szczególnie wśród rodziców, budzi sytuacja związana z pandemią. Zachowanie przepisowej odległości będzie niemożliwe, a jak twierdzi Rada Przewoźników, pozycja na liście powiatów w zielonej strefie, nie nakłada obowiązku obostrzeń.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Do szkoły autobusem – transport publiczny w dobie pandemii

UM
1 września nowy rok szkolny rozpoczynają również uczniowie szkół średnich i zawodowych. Większość z nich będzie korzystać więc z transportu powiatowego. Ubiegłe lata pokazały, że nie należy to do przyjemności. Autobusy i busy są przepełnione, a transport powiatowy staje się bardziej transportem szkolnym.

Duże obawy, szczególnie wśród rodziców, budzi sytuacja związana z pandemią. Zachowanie przepisowej odległości będzie niemożliwe, a jak twierdzi Rada Przewoźników, pozycja na liście powiatów w zielonej strefie, nie nakłada obowiązku obostrzeń. Obiecują jednak dodatkowe autobusy, choć dotychczasowe doświadczenie z przewoźnikami nie napawa optymizmem.

Uczniowie więc w dużym tłoku będą dojeżdżać do szkół, powodując spore zagrożenie zakażeniem dla kolegów i nauczycieli. Dzisiaj jednak przewidywanie tego co się może wydarzyć, to tylko przysłowiowe wróżenie z fusów, a najbliższe miesiące pokażą jak poradzimy sobie z potencjalnym zagrożeniem. Mimo wszystko rodzice liczą, że Sanepid będzie sprawę monitorował, a przewoźnicy dostosują się do wymogów sanitarnych i częstej dezynfekcji pojazdów.

Jak się okazuje optymistycznie na sprawę patrzy starosta Mieczysław Szczurek:

- W związku ze zbliżającym się dniem 1 września, kiedy to młodzież rozpoczyna nowy rok szkolny, uważam, że w obecnym stanie prawnym, biorąc pod uwagę rzeczywistość w związku z pandemią koronawirusa, mogę mieć tylko nadzieję, że placówki oświatowe ruszą normalnym trybem. W powyższym zakresie na obecną chwilę nie ma jednoznacznych decyzji zarówno ze strony Rządu jak i Ministerstwa Zdrowia. Wprowadzanie kolejnych obostrzeń lub ich łagodzenie podawane jest z dnia na dzień, a jedynym ich kryterium jest dobowa zachorowalność. Trudno więc przewidzieć, w jakiej rzeczywistości obudzimy się 1 września. Co ważne, nikt z dyrektorów nie poinformował Zarządu Powiatu Cieszyńskiego o konieczności wprowadzenia ewentualnych zmian w nowym roku szkolnym. W związku z powyższym transport publiczny będzie funkcjonował, tak jak funkcjonuje w oparciu o rozkłady jazdy, które są podane do publicznej wiadomości oraz przepisy sanitarne wprowadzone w związku z Covid – 19- podsumowuje starosta.

Dodatkowo:

 • na niektórych liniach komunikacyjnych – zgodnie z sugestiami wójtów i burmistrzów – zwiększono ilość kursów lub przemodelowano godziny odjazdów, dostosowując je do oczekiwań pasażerów,
 • od 1 września uruchamiamy nową linię komunikacyjną Istebna Jasnowice - Wisła, na której planuje się wykonywanie 6 par kursów dziennie,
 • dodatkowo, jeśli to będzie konieczne będą uruchamiane kursy bisowe,
 • do obsługi tam, gdzie będzie to konieczne, zostaną wprowadzone autobusy o zwiększonych przedziałach pasażerskich,
 • przez pierwsze dwa tygodnie września będą monitorowane w większym stopniu potrzeby przewozowe, pod kątem dowozu uczniów i w razie potrzeby w miarę możliwości technicznych i organizacyjnych będą wprowadzane korekty w rozkładach jazdy.
 • Co ważne - bilety miesięczne, wykupione na powiatową linię komunikacyjną u danego Operatora, są i będą respektowane przez innego Operatora na zbieżnych odcinkach tych linii – podsumowuje starosta cieszyński.
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama