, czwartek 23 marca 2023
Dach skoczowskiej hali sportowej grozi zawaleniem
SOSiR zlecił wyspecjalizowanej firmie wykonanie ekspertyzy konstrukcji dachu. fot: www.skoczow.plDodaj do Facebook

Dach skoczowskiej hali sportowej grozi zawaleniem

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Dach hali sportowej przy Stadionie Miejskim Beskid zagraża bezpieczeństwu. Po wykonanej przez rzeczoznawców ekspertyzie, obiekt został zamknięty.

Hala została oddana do użytku w 1995 r., kiedy właścicielem stadionu i inwestorem budowy hali był Klub Sportowy KS "Beskid". W 2009 r. stadion przy ulicy Sportowej 6 w Skoczowie zastał przejęty przez Gminę Skoczów. Spowodowane to było faktem, że dotychczasowy użytkownik stadionu, a wcześniej jego właściciel, Klub Sportowy KS "Beskid" ogłosił upadłość.

- Po przejęciu stadionu od KS "Beskid", zgodnie z wymogami Prawa Budowlanego, zleciliśmy przeglądy przekazanych obiektów. Po wykonaniu przeglądów, rzeczoznawca budowlany na podstawie wstępnych oględzin, zalecił wykonie ekspertyzy technicznej konstrukcji stropodachu hali sportowej. W związku z powyższym zlecona została innej firmie ekspertyza konstrukcji dachu - mówi Zbigniew Gil - Dyrektor Skoczowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W ekspertyzie stwierdzono m.in., że: "Przekroje oraz układ słupków zostały źle dobrane. Źle wykonane są zwłaszcza słupki w szczycie konstrukcji dachu, które nie są w stanie przenieść obciążających ich sił ściskających, w wyniku czego widoczne jest utrata sztywności układu i zwichrzenie. Konstrukcja dachu w obecnym stanie zagraża bezpieczeństwu użytkownikom. Błędy na etapie wykonawstwa bądź projektowania są na tyle poważne, że układ nie jest w stanie bezpiecznie przenosić obciążeń jakim jest poddawany."

- Uwagi i wnioski z ekspertyzy były jednoznaczne: Dalsze użytkowanie obiektu w obecnym stanie może doprowadzić do katastrofy budowlanej w postaci zawalenia się konstrukcji dachu - przyznaje Gil i dodaje, że w związku z wynikiem ekspertyzy zapadła decyzja o zamknięciu hali sportowej. - Na dzień dzisiejszy jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zaprojektowanie i wykonanie nowej konstrukcji dachu o odpowiednich parametrach statyczno-wytrzymałościowych oraz spełniającego odpowiednie wymagania w zakresie izolacji cieplnej - dodaje Gil.

Korzystający dotychczas z hali użytkownicy: szkoły, kluby sportowe, muszą prowadzić zajęcia w innych obiektach na terenie gminy lub poza nią. Hala zostanie oddana do użytku dopiero po usunięciu wad konstrukcyjnych.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Z artykułu wynika, że rzeczoznawca nie potrafił jeszcze dociec czy zawinił wykonawca, czy projektujący halę. Pewnikiem trzeba do tej czynności powołać następnego biegłego.

A który mądry tą ekspertyzę napisał?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama