, poniedziałek 11 grudnia 2023
Czesi łagodzą rygory sanitarne, ale pracownicy transgraniczni nadal z testami
13 lipca zmieniły się zasady pracy obcokrajowców zatrudnionych na terenie województwa morawsko-śląskiego. Wojewódzka Stacja Epidemiologiczna w Ostrawie zdecydowała, że testy na obecność koronawirusa muszą oni wykonywać już nie co 10, ale co 14 dni. fot: SMDodaj do Facebook

Czesi łagodzą rygory sanitarne, ale pracownicy transgraniczni nadal z testami

UM
O pandemii wciąż przypominają nam maseczki i reżim sanitarny w miejscach publicznych. Zniknęły obostrzenia, a otwarta granica dała swobodę. Jednak do normalności daleko, bo niby granica otwarta, ale pracownicy transgraniczni nadal muszą wykonywać testy i to co 14 dni. Nastąpiła kolejna zmiana zasad wykonywania testów.

13 lipca zmieniły się zasady pracy obcokrajowców zatrudnionych na terenie województwa morawsko-śląskiego. Wojewódzka Stacja Epidemiologiczna w Ostrawie zdecydowała, że testy na obecność koronawirusa muszą oni wykonywać już nie co 10, ale co 14 dni.

Testy na Covid-19 na początku pandemii były wykonywane co 30 dni. Po otwarciu polsko- czeskich granic pracownicy z województwa śląskiego musieli wynik testu dostarczać co 10 dni. Obecnie należy je wykonać raz na dwa tygodnie. Przy założeniu, że średni koszt jednego testu PCR wynosi minimalnie około 240 zł w Republice Czeskiej, a w Polsce od 400 do 600 zł, suma miesięcznych kosztów związanych z ich wykonaniem stanowi sporą kwotę.

W Powiecie Cieszyńskim ilość zakażeń bardzo spadła, co pokazują statystyki, ale to nie przekonuje naszych czeskich sąsiadów. Zatem otwarta granica to tylko połowiczny sukces, a pracownicy transgraniczni czują się dyskryminowani. Problem zniknął dla władz miasta i powiatu, zniknął również dla wojewody i polskiego rządu. Nie dostrzegają go już nawet mieszkańcy. Czy słusznie?
O prawa pracowników transgranicznych wciąż upomnia się Bogdan Kasperek, Sekretarz Euroregionu. Do premiera RP Mateusza Morawieckiego, MSWiA oraz władz wojewódzkich i lokalnych, skierował wystąpienie, które ma na celu zwrócić uwagę na problem.

- Działając w imieniu polskich samorządów lokalnych współpracujących w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko, mając na uwadze to, że 30 czerwca br. Wojewódzka stacja sanitarna Województwa Morawsko-Śląskiego z siedzibą w Ostrawie wydała zarządzenie o wprowadzeniu środków nadzwyczajnych w czasie epidemii, które obowiązuje od dnia ogłoszenia aż do odwołania i dotyczy prowadzenia działań nadzwyczajnych na całym terenie województwa morawsko-śląskiego. Sytuacja polskich pracowników transgranicznych oraz osób zarobkujących na terenie Kraju Morawsko-Śląskiego nie tylko nie uległa poprawie, ale wręcz pogorszeniu, bo wymaga się teraz od nich przedstawiania negatywnego wyniku testu co 14 dni. Sytuacja ponad 12 tysięcy Polaków pracujących w MSK staje się nieznośna- informuje Bogdan Kasperek.

W dokumencie czytamy:… „ Jeżeli przeanalizujemy sytuację w województwie śląskim, to od kilku dni można obserwować trend spadkowy zachorowań na SARS CoV-2, ponieważ duże ogniska zapalne wirusa zostały opanowane. Po stronie polskiej dla mieszkańców tych powiatów nie wprowadzono żadnych restrykcji, np. posiadania negatywnego testu na SARS CoV- 2 podczas przekraczania granicy, a mieszkańcy Euroregionu Śląsk Cieszyński stale i nadal są otwarci na odwiedzających nas obywateli Republiki Czeskiej.
Biorąc powyższe pod uwagę, wyrażamy swoje głębokie zaniepokojenie tego typu podejmowanymi działaniami. Przynoszą one znaczną szkodę naszym obywatelom nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale też społecznym, wzmacniając negatywne stereotypy Polaków, z którymi mieliśmy okazję wielokrotnie się spotkać od chwili pojawienia się epidemii w Polsce i Czechach.”

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama