, niedziela 14 sierpnia 2022
CUW zamiast Przedszkola nr 18 na Banotówce? Czyli o kolejnych pomysłach na oświatę w Cieszynie
W opracowanej przez firmę Vulcan Strategii Oświaty dla Miasta Cieszyna na lata 2021- 2026, zaproponowano przeniesienie Przedszkola nr 18 do Szkoły Podstawowej nr 5.  fot: pexels.plDodaj do Facebook

CUW zamiast Przedszkola nr 18 na Banotówce? Czyli o kolejnych pomysłach na oświatę w Cieszynie

UM
O propozycji zmian w oświacie cieszyńskiej piszemy dość często. Tym razem przybliżymy pomysł likwidacji Przedszkola nr 18 na oś. Banotówka, jedynego przedszkola na tym osiedlu.

W opracowanej przez firmę Vulcan Strategii Oświaty dla Miasta Cieszyna na lata 2021- 2026, zaproponowano przeniesienie Przedszkola nr 18 do Szkoły Podstawowej nr 5.

W uzasadnieniu czytamy:

"Efektem wdrożenia takiego rozwiązania byłoby uwolnienie pomieszczeń, w których aktualnie funkcjonuje P18, na inny cel, np. można by pomieszczenia P18 przeznaczyć na CUW (Centrum Usług Wspólnych). którego aktualna baza lokalowa jest niewystarczająca do potrzeb. Brak możliwości powiększenia pomieszczeń w obecnej lokalizacji, z czym boryka się CUW, uniemożliwia rozwój jednostki i zatrudnienie większej liczby pracowników".

CUW - co to takiego?

Centra Usług Wspólnych to instrument dostępny dla samorządów od 2017 r. Centra są wydzielonymi jednostkami organizacyjnymi, które realizują zadania usługowe dla swoich jednostek organizacyjnych. Dzięki temu szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej na terenie jednej gminy mogą mieć np. wspólną księgowość. Takie samorządowe centra obsługi mogą też łączyć się i wspólnie prowadzić np. księgowość szkół czy przedszkoli z kilku gmin.

Jak komentuje tą propozycję oddolny ruch społeczny, Szkoła Cieszy-n?

"Tym razem nie dla wielkich oszczędności (choć można oszczędzić na etatach dyrektorów), decyzja uzasadniana jest:

 • możliwością lepszej administracji cieszyńskiej oświaty przez Centrum Usług Wspólnych (większa siedziba umożliwiłaby rozbudowanie struktury)
 • powodami merytorycznymi - takimi jak: łatwiejszy dostęp nauczycieli w wypadku zastępstwa i „potencjalnie lepszym dostępem dzieci i uczniów do specjalistów zaspokajających ich indywidualne potrzeby i rozwój”.
  Sami autorzy strategii proponują by przed podjęciem takich działań zadać m.in. pytania:
 • czy połączenie zasobów kadrowych i lokalowych rzeczywiście pozwoli je lepiej wykorzystywać?
 • czy utworzenie zespołu przyniesie realne korzyści wychowawcze i dydaktyczne?Mamy nadzieję, że urzędnicy znają już odpowiedzi i podzielą się z nami podczas planowanych wkrótce konsultacji społecznych.

  Pytań Szkoła Cieszy-n zadaje więcej, również mieszkańcom:

 • Co myślicie o takiej decyzji?
 • Może zamiast przenosić przedszkole do Szkoły Podstawowej nr 5 należałoby tam przenieść CUW?
 • Widzicie przedszkolaki w tym wielkim budynku?
 • Rodzice z Banotówki jak będziecie się tam dostawać: pieszo, samochodem czy autobusem?"
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama