, środa 24 lipca 2024
COVID-19: Jakie zmiany od poniedziałku? Obostrzenia i zasady bezpieczeństwa od 19 kwietnia
W poniedziałek, 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci.  fot: Pixabay.comDodaj do Facebook

COVID-19: Jakie zmiany od poniedziałku? Obostrzenia i zasady bezpieczeństwa od 19 kwietnia

ŁP
Od poniedziałku, 19 kwietnia wejdą w życie niewielkie zmiany w obostrzeniach i zasadach bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany nie będą jednak duże, a większość obostrzeń zostanie przedłużona do 25 kwietnia lub 3 maja. Co konkretnie?

-75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Większości dotychczas obowiązujących obostrzeń zostanie przedłużona do 25 kwietnia, a w kwestii hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Jedyna zmiana dotyczy żłobków i przedszkoli, które otwarte zostaną w poniedziałek, 19 kwietnia. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

W ramach dotychczas obowiązujących obostrzeń i zasad bezpieczeństwa nadal zamknięte pozostają: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane (o powierzchni powyżej 2 000 m2), centra i galerie handlowe (wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni), salony fryzjerskie i kosmetyczne, teatry, kina, muzea i galerie sztuki, a także restauracje i punkty gastronomiczne, które mogą prowadzić działalność jedynie na wynos i na dowóz.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie nadal obowiązują limity osób, wynoszące: 1 osoba na 15 m2 (w sklepach do 100 m2) oraz 1 osoba na 20 m2 (w sklepach powyżej 100 m2). W miejscach sprawowania kultu religijnego wciąż obowiązuje limit osób (na 1 osobę musi przypadać 20 m2). Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Zmian nie ma również w edukacji, a więc. uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego minimum do 25 kwietnia uczyć się będą zdalnie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama