, środa 18 maja 2022
Cieszyn: Zaprojektowali ogród na Wzgórzu Zamkowym
Wspólnie z mieszkańcami projektanci wypracowali koncepcję zagospodarowania miejskich ogrodów na Wzgórzu Zamkowym. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: Zaprojektowali ogród na Wzgórzu Zamkowym

MB
Cieszyn: Zaprojektowali ogród na Wzgórzu Zamkowym

Wspólnie z mieszkańcami projektanci wypracowali koncepcję zagospodarowania miejskich ogrodów na Wzgórzu Zamkowym. fot. mat. pras.

Wczoraj, 10 kwietnia, projektanci z krakowskiej pracowni k. wraz z mieszkańcami Cieszyna wzięli udział w warsztatach w ramach projektu "Zahrádky bez hranic/Ogródki bez granic”, który jest finansowany z budżetu obywatelskiego Cieszyna na rok 2015.

Wspólnie z mieszkańcami projektanci wypracowali koncepcję zagospodarowania miejskich ogrodów na Wzgórzu Zamkowym. Projekt zakłada stworzenie przestrzeni do spotkań, relaksu, odpoczynku i zabawy dla dzieci przy pomocy możliwie ekologicznych materiałów. Według planów na dziedzińcu mają pojawią się różnych rozmiarów ostrosłupy, które mają być w różny sposób zagospodarowane. W części znajdą się rośliny, ale będą także miejsca do siedzenia czy kąciki zabawy. W przyszłości wypracowane wczoraj projekty instalacji będą umocnione, z kolei sadzenie roślin planuje się od maja.

Pracownia k., która prowadzi warsztaty w Cieszynie, specjalizuje się w projektowaniu dla dzieci oraz edukacji architektonicznej. Projektuje przestrzenie edukacyjne, ogrody przedszkolne i przyszkolne oraz tzw. naturalne place zabaw, a także wnętrza i zabawki. Prowadzi warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży oraz konsultacje w zakresie projektowania uniwersalnego. Pisze o dobrze zaprojektowanej architekturze dla dzieci i współczesnej architekturze krajobrazu, jak również o edukacji architektonicznej i partycypacji społecznej. W roku 2012 pracownia k. wydała pierwszą książkę dla dzieci "Przewodnik po architekturze codziennej”.

Cieszyński projekt zaczął się od grupy osób zaangażowanych w inicjatywę "Zahrádky bez hranic/Ogródki bez granic”. Do nich dołączyli kolejni miejscy ogrodnicy. W ubiegłym roku razem stworzyli na zamkowym dziedzińcu zielony zakątek - nowe miejsce spotkań, relaksu i pracy. Pomysł na tyle spodobał się, że został wybrany jako jeden z projektów finansowanych z budżetu obywatelskiego Cieszyna na 2015 rok.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak to się dzieje, że pieniądze z budżetu obywatelskiego cieszyniaków trafiają do krakowskiej Pracowni K? Czyżby w Cieszynie nie było już zdolnych młodych projektantów? To może Zamek powinien być finansowany przez Kraków, a niejaka Ewa G. pani tegoż zamczyska otrzyma etat na Wawelu. To nawet mogłoby być z korzyścią dla Cieszyna i mieszkańców.

Uprzejmie informuję, że warsztaty z pracownią k. nie były finansowane ze środków pozyskanych w ramach budżetu obywatelskiego, a były jedynie jedną z wielu planowanych imprez towarzyszących. W taki sposób powstała również w marcu wiklinowa piaskownica zrealizowana przez cieszyńską Żywą Architekturę, odbyły się też warsztaty/spotkanie podczas którego mieszkańcy Cieszyna wysiali nieodpłatnie swoje własne (przekazane za darmo) nasiona roślin do ziemi przyniesionej przez siebie samych. Sadzonki mają się dobrze i są wolontariacko pielęgnowane w pomieszczeniach cieszyńskiego Parostatku.
Równocześnie zapewniam, że środki finansowe pozyskane w ramach budżetu obywatelskiego, zgodnie z budżetem umieszczonym we wniosku, są w całości przeznaczone na zakup elementów konstrukcyjnych, m.in. ziemi, roślin, nasion i sadzonek oraz oprzyrządowania służącego do ich pielęgnacji. Całość prac nad stworzeniem i utrzymaniem Ogródków bez Granic jest i będzie wykonywana nieodpłatnie lub w ramach działalności poszczególnych zaangażowanych organizacji. Będziemy się również starać się używać materiałów z recyclingu. Wszystko do sprawdzenia w dokumentach w Urzędzie Miasta.
Serdecznie zapraszam do współtworzenia cieszyńskich Ogródków bez Granic oraz do bezpłatnego korzystania z nich na terenie cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego, również w towarzystwie osób spoza granic tego wspaniałego miasta.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama