, sobota 2 grudnia 2023
Cieszyn: Wyniki konsultacji w sprawie nowych nazw ulic, rond i skwerów
edną z propozycji jest, by skwer przy pomniku Harcerkom i Harcerzom Podbeskidzia Ofiarom II Wojny Światowej 1939-1945 na Placu ks. Józefa Londzina nosił nazwę red. Tadeusza Kopoczka. fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Cieszyn: Wyniki konsultacji w sprawie nowych nazw ulic, rond i skwerów

REDAKCJA
Wracamy do tematu nowych nazw ulic, rond i skwerów, które w drodze uchwały ma przyjąć Rada Miejska Cieszyna. Raport podsumowujący konsultacje z mieszkańcami Cieszyna został właśnie opublikowany przez miasto Cieszyn. W sumie Rada Miejska Cieszyna zamierza zmienić nazwy 2 ulicom oraz nadać nazwy - dotychczas bezimiennym - 6 rondom, 3 skwerom i 2 ulicom w Cieszynie.

Konsultacje z mieszkańcami Cieszyna trwały od 27 maja do 18 czerwca br. W okresie tym projekty uchwał dostępne były w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Cieszynie, na stronie internetowej Cieszyna oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Cieszynie. W ramach konsultacji udostępniona została ankieta on-line, w której obowiązywała zasada jednokrotnego wyboru. W dniach od 14 do 15 czerwca odbyły się także spotkania konsultacyjne z mieszkańcami. Odpowiedzi w ankiecie on-line udzieliło 180 mieszkańców. Na spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami i przedsiębiorcami z ul. Dojazdowej zaproszono 37 osób – udział wzięły 4 osoby, natomiast na spotkanie z mieszkańcami ul. Majowej zaproszono 33 osoby – udział wzięło 10 osób.

Przypomnijmy, iż konsultacje dotyczyły:

- nadania nazwy – ul. Wacława Grodeckiego – nowo wybudowanej ulicy łączącej ul. Katowicką z ul. Motelową;
- zmiany nazwy – ul. Partyzantów na ul. Bursztynową;
- nadania nazwy – rondo płk. pil. Bernarda Adameckiego – skrzyżowaniu ulic Górnej i gen. Władysława Sikorskiego;
- nadania nazwy – rondo mjr. pil. Pawła Niemca – skrzyżowaniu ulic Frysztackiej, płk. Gwido Langera i Pawła Dombke;
- nadania nazwy – rondo Marii Wardasówny – skrzyżowaniu ulic Wojciecha Korfantego i Kolejowej;
- nadania nazwy – rondo Józefa Świdra – skrzyżowaniu ulic Katowickiej i Pikiety;
- nadania nazwy – skwer Ireny Sendlerowej – skwerowi przy ul. Śrutarskiej;
- nadania nazwy – skwer ks. Leopolda Marcina Otto – skwerowi na Placu Kościelnym;
- nadania nazwy – rondo Miast Partnerskich – skrzyżowaniu ul. Katowickiej, zjazdu na ul. Graniczną i nowo wybudowanej ulicy łączącej ul. Katowicką z ul. Motelową;
- nadania nazwy – ul. Niedźwiedzia – ulicy równoległej do ul. Majowej;
- nadania nazwy – rondo Browaru Zamkowego – skrzyżowaniu ulic Zamkowej, Frysztackiej i Liburnia;
- nadania nazwy – skwer red. Tadeusza Kopoczka – skwerowi przy pomniku Harcerkom i Harcerzom Podbeskidzia Ofiarom II Wojny Światowej 1939-1945 na Placu ks. Józefa Londzina;
- zmiany nazwy – ul. Dojazdowej na ul. Księcia Przemysława I Noszaka.

- Burmistrz Miasta Cieszyna podtrzymuje wszystkie zgłoszone propozycje w sprawie nadania nazw ulic, rond i skwerów oraz zmiany nazw ulic, których wykaz stanowi załącznik nr 5 do raportu. Głosy z przeprowadzonej ankiety on-line w większości przypadków przekraczają wartość 50 % na tak, czyli osoby biorące udział w ankiecie popierają proponowane nazwy. Z uwagi na fakt, że do wyłącznej właściwości Rady Miejskiej Cieszyna, należy podejmowanie uchwał w sprawie nadawania lub zmiany nazw ulic, rond i skwerów ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Radę. Raport podsumowujący konsultacje zostanie skierowany do Komisji Finansów, Rozwoju i Spraw Komunalnych, celem zaopiniowania a następnie projekty uchwał zostaną skierowanie pod obrady Rady Miejskiej Cieszyna w miesiącu wrześniu 2021 roku - czytamy w podsumowaniu konsultacji, których szczegółowe wyniki znajdują się tutaj.

Mimo iż według internetowej ankiety większość głosów opowiada się za wprowadzeniem zaproponowanych zmian, to pojawiły się także konkretne głosy przeciwko. Najwięcej kontrowersji budziły propozycje zmiany dotychczasowej nazwy ul. Partyzantów na ul. Bursztynową (41,7% głosów na "tak", 36,7% na "nie" oraz 21,7% głosów "nie mam zdania") oraz ul. Dojazdowej na ul. Księcia Przemysława I Noszaka (60,6% głosów na "tak", 31,1% głosów na "nie", 8,3% głosów "nie mam zdania"). Formalny sprzeciw wpłynął także do urzędu miejskiego w odniesieniu do nadania nazwy – ul. Niedźwiedzia – ulicy równoległej do ul. Majowej (72,8% głosów na "tak", 15% głosów na "nie" oraz 12,2% głosów "nie mam zdania). W swoim sprzeciwie mieszkańcy tej części Cieszyna argumentują oni, iż aktualny stan nazewnictwa im w zupełności odpowiada, a wszelka zmiana w nazwie utrudni im funkcjonowanie i życie przy tej ulicy. Wszystkie komentarze mieszkańców, którzy wypełnili ankiety dostępne są tutaj.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

przestańcie się zajmować pierdołami!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama