, środa 7 grudnia 2022
Cieszyn: Rozwoju w sporcie nie będzie
Od 2 do 16 marca 2021 r. zarządzeniem Burmistrza Miasta Cieszyna zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu Wspierania Rozwoju Sportu i Rekreacji Miasta Cieszyna na lata 2021 – 2025. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Cieszyn: Rozwoju w sporcie nie będzie

UM
Do 16 marca br. trwają konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie przyjęcia cieszyńskiego Programu Wspierania Rozwoju Sportu i Rekreacji na lata 2021-2025.

Konsultacje prowadzane są poprzez platformę internetową - wykorzystując w tym celu publikacja przedmiotu konsultacji na stronie internetowej oraz zbierając uwagi i opinie przez elektroniczny formularz znajdujący się tutaj. Uwagi i opinie zbierane są także w formie pisemnej w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Osobami uprawnionymi do udziału w konsultacjach są mieszkańcy Cieszyna.

Sport w Cieszynie niestety nie jest priorytetem, a nawet można uczciwie powiedzieć, że traktowany jest niczym przysłowiowa „uboga krewna”. Od lat wokół sportu więcej jest sporów niż realnych i inspirujących działań. Wielu z niecierpliwością oczekiwało przełomu, który miał zapoczątkować program na lata 2021-2025. Niestety, wielkich zmian nie będzie, a program chyba lepiej napisaliby licealiści.

W uzasadnieniu do jego przyjęcia burmistrz Krzysztof Kasztura pisze: „W pracach, nad projektem Programu uczestniczyli członkowie Cieszyńskiej Rady Sportu, Doraźnej Komisji Rady Miejskiej Cieszyna do spraw sportu oraz Wydziału Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie". Należy również zwrócić uwagę, że prace nad założeniami do tego projektu podjęto już w 2019 r.

Analizując dokument wystawiony do konsultacji można wnioskować, że inspiracją dla autorów były cele Strategii Rozwoju Miasta Cieszyna do roku 2020. Twórcy dokumentu uznali bowiem, że wystarczy jedynie właściwie koordynować, promować i wymagać aktywności od klubów i stowarzyszeń. Tak jak do tej pory wszystko opierać będzie się na konkursach w których startować mogą wszyscy, a Wydział Sportu dokona oceny sprawozdań.

Z kolei miasto będzie wspierać finansowo szkolenie i organizację imprez sportowych, a stypendia przyznawane będą zawodnikom tylko do 19 roku życia. Brak również wzmianki o uczestnictwie w rozgrywkach organizowanych przez związki sportowe.

Na realizację zadań gmina zamierza przeznaczyć 0,3% planowanych wydatków. Jak zawsze w takich przypadkach dobrze by było wyjaśnić, skąd akurat taki plan finansowy. Czy przeprowadzono analizy, które wykazały, że taki poziom zapewni rozwój sportu? Jak się ma to w porównaniu do innych gmin, a w końcu o jakie pieniądze na sport chodzi? Na co pozwolą czterdziestu sekcjom dotacje w proporcjonalnie podzielonej kwocie?

Fundacja TALENT Cieszyn na swojej stronie opublikowała komentarz do konsultowanego dokumentu:

„…Działania oparte o w/w dokument pogrążą w marazmie cieszyński sport, a o udziale w rozgrywkach seniorskich Cieszyn już niebawem zapomni. Organizowanie klas sportowych bez przemyślanej długoletniej strategii to oprócz niegospodarności również nieodpowiedzialne działanie wobec uczestników, którym zgodnie z „programem” miasto nie zapewni ciągłości szkolenia. To są działania na szkodę naszego miasta. Dalsze przyzwolenie na utratę 23% dotacji, które idą na wynajem obiektów sportowych to jest niegospodarność, a „program” tego nie zmienia. Autorzy nie wspominają w jaki sposób planują zagospodarować rozbudowany o skocznie o tyczce, rów z wodą, rzutnie młotem i oszczepem miejski stadion po modernizacji. W żaden sposób nie odniesiono się również do warunków jakie narzuca nam panująca pandemia COVID-19, a jak widać szybko nas nie opuści. Oczywiście można liczyć, że te pomysły nie będą realizowane, podobnie jak poprzedni program.”

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama