, środa 30 listopada 2022
Cieszyn: Powietrze nie ma granic
"Powietrze bez granic” to forma lokalnego i mniejszego projektu, który jednak nawiązuje do osiągnięć Air Silesia fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Powietrze nie ma granic

MAŁGORZATA BRYL
Dzisiaj odbyło się w Czeskim Cieszynie pierwsze czesko-polskie spotkanie robocze związane z programem "Powietrze bez granic”. To kolejny transgraniczny projekt mający na celu rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza w regionie Śląska i Moraw.

Zanieczyszczenia powietrza w obszarze polsko-czeskiego pogranicza są najwyższe w Europie. Dlatego Polska i Czechy od dawna opracowują system informacji o jakości powietrza na obszarze pogranicza w regionie Śląska i Moraw. Prace przebiegają w ramach transgranicznych projektów.

Jednym z takich programów był Air Silesia (2010-2013). Badania w ramach tego programu obejmowały cały Śląsk od Katowic aż do Opawy (za Ostrawą), ponieważ powietrze nie ma granic i jego zanieczyszczenie jest wspólnym problemem państw. Głównym celem programu było stworzenie regionalnego systemu informacji o jakości powietrza. Ten program był skierowany przede wszystkim do obywateli, zwykłych ludzi, ale też do specjalistów. W trakcie tego projektu otrzymano wiele danych, które po przeanalizowaniu i opracowaniu umożliwią podejmowanie przez rządzących odpowiednich decyzji.

Teraz przyszedł czas na kolejny projekt czesko-polski. 16 kwietnia odbyło się w Czeskim Cieszynie pierwsze czesko-polskie spotkanie robocze związane z programem "Powietrze bez granic”. W spotkaniu dotyczącym tego projektu wzięli udział m.in.: czeski specjalista ds. ochrony powietrza, Jiří Bílek, dyrektor Stowarzyszenia Współpracy i Rozwoju Regionalnego śląsk Cieszyński, Václav Laštůvka oraz burmistrzowie i wójtowie oraz przedstawiciele instytucji polskich. - "Powietrze bez granic” to forma lokalnego i mniejszego projektu, który jednak nawiązuje do osiągnięć Air Silesia - mówi Bogdan Kasperek, dyrektor biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza”.

Spotkanie zostało zainicjowane przez reprezentantów administracji samorządowej i organizacji szczebla regionalnego, które chcą aktywnie rozwiązywać problem zanieczyszczenia powietrza. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości o jakości powietrza i wiążąca się z tym odpowiedzialność wobec siebie i sąsiadów.

Działania projektu będą polegały m.in. na informowaniu czeskiej i polskiej opinii publicznej o bieżącym stanie powietrza oraz o możliwościach aktywnego udziału obywateli w działaniach lokalnych w celu poprawy jego jakości.

- Program jest sfinansowany w środków własnych gmin, oczywiście w perspektywie dalszej czasowo nie wykluczamy pozyskanie środków z budżetu unijnego. "Powietrze bez granic” to projekt, który nie ma ram czasowych, ukończymy go wtedy, gdy stwierdzimy, że wszystko zostało wykonane, niemniej przewidujemy, że potrwa on do 2020 roku - informuje Kasperek. - W pierwszym etapie skupimy się na edukacji społecznej, w kolejnych etapach planujemy konkretne inwestycje, które wpłyną na poprawienie stanu powietrza, tj. stworzenie funduszu do finansowania wymian kotłów grzewczych, systemów ogrzewania i termomodernizacji, a także instalacji stacji monitoringu powietrza - dodaje.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czas na trudniejsze tematy. Myślę, że to dobry kierunek i pomysł naszego Euroregionu. Jednak z szybkimi rezultatami byłbym raczej ostrożny. Cześć pracy!

W związku z tym proponuję wycinać więcej drzew.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama