, niedziela 1 października 2023
Cieszyn: Będą pieniądze dla maluchów
Cieszyn bierze udział w Programie "MALUCH” od 2011 roku. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Cieszyn: Będą pieniądze dla maluchów

MB
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło właśnie wyniki konkursu na dofinansowanie działań na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów. Wśród gmin, które otrzymają dofinansowanie, jest także Cieszyn.

Program "MALUCH” realizowany jest w 2014 roku w jednej edycji złożonej z trzech modułów. Dwa pierwsze moduły są otwarte dla gmin, a trzeci dla podmiotów niegminnych. W sumie na ogólnopolski Program w 2014 roku ministerstwo przeznaczyło kwotę 101 mln. zł. Celem rządowego projektu jest wspieranie rodzin w działaniach opiekuńczych nad małymi dziećmi.

Właśnie zostały ogłoszone wyniki konkursu "MALUCH - edycja 2014” moduł 2. Na moduł 2 ministerstwo przeznaczyło 40 mln zł - z możliwością zwiększenia w przypadku niewykorzystania środków w module 1 lub 3. Z tej kwoty zostanie sfinansowana działalność w 108 gminach z całego kraju.

W ramach tego programu Cieszynowi zostanie przyznane dofinansowanie ponad 241 tys. zł i pokryje ono niecałe 68% kosztów realizacji zadania. W tym roku zadanie jest związane z dofinansowaniem bieżącego funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi. Z kolei nie wnioskowano o zwiększenie liczby takich miejsc. - Na 220 miejsc w dwóch żłobkach miejskich w Cieszynie (przy ul. Ks. Trzanowskiego 2 i przy ul. Moniuszki 13) jest obłożonych 154 miejsc, a więc 66 jest wolnych, a zatem istnieją możliwości zapewnienia opieki nad małymi dziećmi - informował 20 marca burmistrz, Mieczysław Szczurek w odpowiedzi na interpelację radnej, Alicji Wlach.

Przypomnijmy, że Cieszyn bierze udział w Programie "MALUCH” od 2011 roku. W 2011 roku gmina otrzymała dotację na zwiększenie liczby miejsc w dwóch cieszyńskich żłobkach. W 2012 roku z przyznanej dotacji zaadaptowano i wyposażono pomieszczenia żłobków. Z kolei w 2013 roku gmina nie mogła przystąpić do konkursu, gdyż o przyznanie dofinansowania mogły wnioskować tylko jednostki pozagminne.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Opieka nad dzieckiem do lat 5 nie różni się niczym od opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Też trzeba bez przerwy go pilnować, karmić, ubierać, przewijać, itd. Skoro rząd dał minimalną krajową matkom dzieci niepełnosprawnych, powinien dać je również matkom dzieci sprawnych do lat 5-ciu, bo ta opieka niczym się nie różni.
Nie można dyskryminować jednych rodziców względem drugich i albo dać wszystkim albo nikomu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama