, poniedziałek 24 czerwca 2024
CENTRUM ZOE – Pompa ciepła, ekologia i oszczędność
Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji c.o. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

CENTRUM ZOE – Pompa ciepła, ekologia i oszczędność

CENTRUM ZOE – Pompa ciepła, ekologia i oszczędność

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” do pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie nawet w kwocie 25 000 zł.


CENTRUM ZOE – Pompa ciepła, ekologia i oszczędność

Z pewnością pompa ciepła jest coraz częściej stosowana w nowoczesnym budownictwie, a także w budynkach modernizowanych.

Jeszcze kilka lat temu pompa ciepła była uznawana za urządzenie tylko dla bogaczy – dziś ogrzewa coraz więcej zwykłych polskich domów. Rozwój technologii pomp ciepła obniżył ich koszty i poprawił osiągi, dzięki czemu pompa ciepła jest już konkurencyjna nie tylko wobec gazu ziemnego, ale nawet kotła na ekogroszek.

Z pewnością pompa ciepła jest coraz częściej stosowana w nowoczesnym budownictwie, a także w budynkach modernizowanych. Służy zarówno do ogrzewania domu, jak i wody użytkowej, a także może chłodzić latem. Swą popularność zyskuje przede wszystkim, dzięki pełnej automatyzacji, ekonomiczności eksploatacji oraz energooszczędności. Energię czerpie ze środowiska, dzięki czemu jest ekologiczna. Dlatego z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu i wody przy użyciu pompy ciepła. Ponadto jest znakomitą alternatywą dla stale rosnących cen paliw.

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji c.o. W ten sposób pozyskuje czystą, ekologiczną energię przy niewielkich kosztach (energii elektrycznej służącej do zasilenia sprężarki). Jest ona wykorzystywana do ogrzewania budynku, wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Pompy ciepła dzielą się na różne rodzaje. Pierwszym z nich jest pompa ciepła powietrze-woda, która pobiera energię z powietrza na zewnątrz za pomocą czujnika i po sprężeniu go wykorzystuje ciepło do podgrzewania wody grzewczej. Drugi rodzaj, czyli pompa ciepła gruntowa (typu solanka-woda), jako źródło ciepła wykorzystuje energię z gruntu. Taka pompa ciepła jest bardzo wydajna i może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości.

Najlepszym i najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem będzie połączenie pompy ciepła z montażem paneli fotowoltaicznych. Choć koszt obydwu instalacji jest dość duży, to znacznie zmniejszy to nasze rachunki za prąd i ogrzewanie. Jednak montaż pompy ciepła nie jest równoznaczny z montażem fotowoltaiki. Sama pompa jest tańszym rozwiązaniem niż gaz czy nawet ekogroszek.

Coraz więcej uwagi poświęca się działaniom mającym na celu ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń, powstających m.in. ze spalania węgla. W odpowiedzi na zwiększający się smog oraz z troski o dbałość o zdrowie ludzi i naturę powstają programy oferujące dofinansowanie odnawialnych źródeł energii.

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” do pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie nawet w kwocie 25 000 zł.

CENTRUM ZOE

43-400 Cieszyn, ul. Przykopa 24

Tel. +48 690 036 414

www.centrum-zoe.pl

biuro@centrum-zoe.pl

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

sobota: 8:00-13:00

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama