, niedziela 1 października 2023
Burzliwa dyskusja skoczowskich radnych o oszczędzaniu
Ostatecznie skoczowscy radni nie podjęli uchwały "w sprawie wdrożenia programu oszczędnościowego". fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Burzliwa dyskusja skoczowskich radnych o oszczędzaniu

JAKUB MARCJASZ
Część skoczowskich radnych sprzeciwiła się podjęciu uchwały dotyczącej "wdrożenia programu oszczędnościowego w gminie", bo jak tłumaczyli uchwała nie jest potrzebna, by oszczędności zacząć wprowadzać. Inicjatorką przyjęcia uchwały była Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

W projekcie uchwały, której inicjatorką była burmistrz Skoczowa, znalazły się propozycje działań, które pozwolą na "wygospodarowanie nadwyżki operacyjnej, tj. dodatniej różnicy między dochodami i wydatkami bieżącymi, w wysokości około 4 mln. zł rocznie w latach 2012-2021".

Jak podkreślano w projekcie uchwały: "wdrożenie działań należy poprzedzić szczegółową analizą, w której uwzględniona zostanie przede wszystkim skala efektu, jaka może zostać osiągnięta poprzez dane działanie".

Mimo tego, niektórzy radni krytycznie odnieśli się do formy uchwały i części zapisów, jakie znalazły się w jej projekcie.

- Czytając zadania, czy kierunki, które rada miejska ma wskazać burmistrzowi, uważam, że wchodzimy w kompetencje burmistrza, ponieważ wszystkie te obowiązki ma on w swoich kompetencjach - mówił radny Krystian Mróz, który dla poparcia swojej wypowiedzi przywołał artykuły ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o finansach publicznych.

- Pozwolę się nie zgodzić z pana wywodem, ponieważ to ja przedstawiłam projekt tej uchwały i prosiłam o przyjęcie tych kierunków - odpowiedziała Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, która wymienione w projekcie uchwały kierunki nazwała "uporządkowaniem wszystkich działań prooszczędnościowych”. Równocześnie zauważyła: - Państwo podejmiecie tę uchwałę, bądź nie. Oszczędzać i tak będziemy.

- To nie chodzi o to, czy my jesteśmy za oszczędnościami, czy nie, bo my jesteśmy za nimi. Natomiast chodzi o treść uchwały, którą mamy przegłosować - ripostowała radna Teresa Papkala. Kilka chwil później dodała: - Chodzi mi o jasność języka polskiego. Jeśli mamy coś wdrożyć, to czy możemy coś rozważać. Dla mnie to jest kompletnie niejasne. Według mnie głosuję nad wdrożeniem programu oszczędnościowego.

Wypowiedź Teresy Papkali poparł radny Stanisław Kaczmarczyk, który pytał: - Czy cokolwiek by się zmieniło w naszych postawach, w naszym podejściu do wszystkich pojawiających się problemów, gdyby nie był to projekt uchwały, tylko gdyby była to informacja burmistrza skierowana do rady.

- Nie chciałbym usłyszeć za tydzień, miesiąc, dwa, stwierdzenie, że ktoś wstaje na tej sali i mówi: "Państwo przyjęliście projekt uchwały". Jeżeli to będzie informacja jestem "za" - dodał.

- Ten projekt uchwały może wprowadzić wiele zamieszania i niepokoju społecznego, który jest nam dzisiaj niepotrzebny - zauważył radny Rajmund Dedio, który na poparcie swojej tezy zacytował punkt dotyczący ewentualnego podniesienia podatków. - O podatkach tak naprawdę będziemy mówić dopiero w listopadzie, przy ustalaniu kolejnego budżetu, a już dzisiaj uchwalając tę uchwałę wysyłamy sygnał, że chcemy więcej, chociaż nie wiemy, jak będzie - dodał.

Ostatecznie burmistrz Skoczowa zdecydowała o wycofaniu projektu uchwały z porządku obrad i zapowiedziała, że poprawioną jej wersję, zgłosi na następnej sesji.

Co znalazło się w treści projektu uchwały i jakie jest jej uzasadnienie? Treść znajduje się w załączniku.

Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I kto to pisze !!!! Przecież ta pani dostała od Was Skoczowianie 6 i pół tysiąca głosów !!! Więc siedzieć cicho i nie krytykować ! Daliście jej mandat do robienia ... różnych rzeczy z Waszymi pieniędzmi. Ciekawe ile wynosi już zadłużenie ? Może ktoś wie, nie to może być tajemnicą.

Bo prawdopodobnie wiele osób się nad nią zlitowało i oddało swój głos, tak w ramach współczucia, bo osobista tragedia, bo wypadek, bo chodzi o kulach (a później nastąpiło cudowne ozdrowienie)...przyznaję, dałem się na to nabrać i teraz żałuję. Że też ktoś taki może z czystym sumieniem patrzeć w lustro? No chyba, że widzi tylko koniec własnego nosa. Teraz to dopiero trzeba się litować, ale nad nami, mieszkańcami Skoczowa, że byliśmy takimi głupkami, no to też takiego mamy burmistrza!

Gmina nie jest od wypracowywania jakiejkolwiek "nadwyżki operacyjnej". Gmina jej Urząd, Wójt i Rada są od zapewnienia wspólnocie samorządowej bezpieczeństwa i warunków funkcjonowania. Gmina i całe te samorządy nie są zapewniania emerytur oraz pracy dodatkowej dla kogokolwiek. Niech sobie Pani popatrzy jaki burdel komunikacyjny panuje w Mieście. Te rozwiązania są nic nie warte. Powodują utrudnienia dla mieszkańców i przyjezdnych. Czy Pani tego nie dostrzega?

Pani Żagan podaj się do dymisji oszczędź wstydu ach zapominałem na pewno Pani chce tylko Rada...

Było na naszej skoczowskiej "Zielonej Wyspie" podobnie jak podczas bankietu, gdzie wszyscy jedzą, piją, lulki palą i tak dalej – dopóki gdzieś koło północy nie pojawił się kelner z rachunkiem. Wtedy wesołość ustała, gwar ścichnął i wszyscy biesiadnicy z niepokojem patrzą jeden na drugiego. A właśnie ten moment zbliżył się nieubłaganie i w związku z tym nawet w skoczowskim ratuszu narasta świadomość, że tym razem coś trzeba zrobić naprawdę. Ktoś musi płacić te minimum cztery melony. Ktoś czyli podatnicy! Trzeba tylko im zgrabnie to zapodać.

I tak się dzieje w zacnym Skoczowie. pamiętam matkę P. Ż była pracowitą dobrą kobietą ,gospodarną ,co nie mogę powiedzieć w drugą stronę. Teraz już wiem dlaczego nie chce miasto sprzedawać mieszkań komunalnych ze zniżkami dla ich lokatorów. Pytanie dlaczego jedni mogli wykupić za psie pieniądze, a teraz inni maja wykupywać za 100%.Mieszkanie nie remontowane od 30 lat - czyli do remontu. Jest to ciekawym zjawiskiem w Polsce ,że nic w tym kraju się nie opłaca robić .Zaśpiewajmy tylko ..."wróć komuno wróć"... w wydaniu teraźniesiejszym.!!!!!

a gdzie amfiteatr na Górnym Borze (okolice Bładnicy), nie wspominając juz o drogach? Skoczów to martwe miasto, mało lokali, nie ma gdzie iśc w weekendowy wieczór, nie wspominając o jakichś potańcówkach. Zawsze tak było i nic nie idzie ku lepszemu. Przy okazji miasto mogłoby zadbać też o kibiców sportowych, inwestując w końcu w dach na stadionie. Nudy, nudy, nudy... :(

Pani Burmistrz też mało zarabia jakieś 12,000zł z tytułu burmistrzowania
i 4000zł z hakiem, zasłużonej emeryturki za wieloletnie rozkładanie na łopatki gmine

Jeżeli chodzi o wydatki Gminy , politykę kadrową to są kompetencje tylko Burmistrza i radzie nic do tego.
Rada raz w roku uchwałą przyjmuje budżet gminy a Burmistrz ma go wykonać.
Jeśli chodzi o sprawy kadrowe to rada może zwolnić tylko sekretarza gminy i skarbnika.
Pani Burmistrz J..Ż.tradycyjnie już za całą katastralną sytuację finansową chce obwinić Radę Miejską Skoczowa.
Czytając ten projekt uchwały nasuwa mi kilka pytań
1.kto doprowadził do wzrostu zatrudnienia do nieoptycznych rozmiarów
2.kto szastał pieniądzem publicznym na lewo i prawo
Jeszcze ludzie na chleb mają, więc by nie myśleli trzeba dać im nieco igrzysk, niech im się wydaje, że mają na coś wpływ,taka zasada panuje w tej Gminie.
Już niedługo Dni Skoczowa, Dożynki i jeszcze kilka imprez lud zapomni o wszystkim i tak to się będzie kręcić aż do momentu kiedy Gmina ogłosi bankructwo a pani Burmistrz starym zwyczajem powie to nie Ja to Rada do tego doprowadziła.

O latach 1999-2006 mówi:"nie byłam wtedy burmistrzem, ani nawet radną".
O latach 2006 do nadal: "to radni zdecydowali, to rada podjęła uchwałe, ja ją tylko wykonuję, to nie ja, to nie ja, to nie ja....".
Jaka biedna kobieta, to ci okropni radni tak nią manipulują i ubezwłasnowolniają...

Zaczyna się problem, bo w tej radzie są radni, którzy patrzą pani na rączki i nie dadzą sobie wcisnąć kitu.
Wciąż jeszcze są niestety w mniejszości. Ale może w końcu któryś radny z pani "dworu" zacznie myśleć o mieszkańcach Skoczowa (i nas tam reprezentować) a nie o własnym czy pani interesie. Bo jak długo można zabierać głos bezmyślnie, tylko po wcześniejszej konsultacji i wyuczeniu się swojej roli?
No chyba, że mamy taki beton i można....

Za moich czasów na gminie był wójt i księgową i jeden pracownik biurowy, bez komputerów też płacono podatek rolny i wszystko szło normalnie a tu na zdjęciu co widać radnych tyle co młodych szczurów, i ku temu cały ratusz urzędników narzekających na dużo pracy każdy ma komputer przed nosem. Potem mówi się o oszczędnościach. Zlikwidować radę jaka oszczędność 12 miesięcy x dieta x ilość darmozjadów można dać na wynagrodzenie dla zamykającej szkoły. Zlikwidować nieefektywnych urzędników bo jest ich pełny ratusz a chodzą jak smród po gaciach i też będzie oszczędność.

aq przydałoby się obciąć diety radnym bo mają najwyższe w powiecie

Czyli gasimy światła uliczne, podwyższamy podatki od nieruchomości, tniemy ulgi, tworzymy spółki z o.o. na majątku gminy, zagęszczamy klasy, zwalniamy pedagogów itd. ale diety "reformatorów" nie ruszamy, oj co to to nie.

skoro radnym tak zależy na oszczędzaniu i dobru nas wszystkich,to może by popracowali za darmo,

60. 1. Za prawidłową gospodarkę finansową gminy odpowiada wójt.(burmistrz)
2. Wójtowi przysługuje wyłączne prawo:
1) zaciągania zobowiązań mających pokrycie w ustalonych w uchwale budżetowej kwotach
wydatków, w ramach upoważnień udzielonych przez radę gminy,
2) emitowania papierów wartościowych, w ramach upoważnień udzielonych przez radę gminy,
3) dokonywania wydatków budżetowych,
4) zgłaszania propozycji zmian w budżecie gminy,
5) dysponowania rezerwami budżetu gminy,
6) blokowania środków budżetowych, w przypadkach określonych ustawą.

Art. 61. 1. Gospodarka finansowa gminy jest jawna.
2. Wójt niezwłocznie ogłasza uchwałę budżetową i sprawozdanie z jej wykonania w trybie
przewidzianym dla aktów prawa miejscowego.
3. Wójt informuje mieszkańców gminy o założeniach projektu budżetu, kierunkach polityki
społecznej i gospodarczej oraz wykorzystywaniu środków budżetowych.

Pani Żagan powinna zaznajomić się z ustawą o samorządzie.
Jeżeli chodzi o wydatki Gminy , politykę kadrową to są kompetencje tylko Burmistrza i radzie nic do tego.
Rada raz w roku uchwałą przyjmuje budżet gminy a Burmistrz ma go wykonać.
Jeśli chodzi o sprawy kadrowe to rada może zwolnić tylko sekretarza gminy i skarbnika.
Pani Burmistrz J..Ż.tradycyjnie już za całą katastralną sytuację finansową chce obwinić Radę Miejską Skoczowa.
Czytając ten projekt uchwały nasuwa mi kilka pytań
1.kto doprowadził do wzrostu zatrudnienia do nieoptycznych rozmiarów
2.kto szastał pieniądzem publicznym na lewo i prawo
Jeszcze ludzie na chleb mają, więc by nie myśleli trzeba dać im nieco igrzysk, niech im się wydaje, że mają na coś wpływ,taka zasada panuje w tej Gminie.
Już niedługo Dni Skoczowa, Dożynki i jeszcze kilka imprez lud zapomni o wszystkim i tak to się będzie kręcić aż do momentu kiedy Gmina ogłosi bankructwo a pani Burmistrz starym zwyczajem powie to nie Ja to Rada do tego doprowadziła.

Tzn. "przyjrzeć" miało byc:)

Zadłużało się przez lata gmine a teraz to straszne oszczędzanie, powinien się NIK przyjżeć czy nie było jakiejś niegospodarności

Jeżeli wypracowanie nadwyżki operacyjnej ma na celu współfinansowanie tak głupich pomysłow jak kolejny Integrator w postaci remontowanego kina to ja dziękuje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama